HAFTANIN ÖZETİ /26-5 Mart 2018Pazartesi, 05 Mart 2018

HAFTANIN ÖZETİ /26–5 Mart 2018Nilgün AHMETBorisov, ÇEZ Elektrik Dağıtım Şirketinin satışının denetlenmesi talimatı Verdi. Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Başbakan Boyko Borisov, Çek sermayeli ÇEZ'in Bulgaristan'daki şirketini İnercom Bulgaria Şirketi'ne satışının denetlenmesi talimatı verdi. Borisov, ÇEZ Elektrik Dağıtım Şirketi ile İnercom Bulgaria Şirketi arasındaki satış anlaşmasın Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve Milli Gelirler Dairesi (NAP) tarafından denetlenmesi emrini verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20644

***

Başbakan ile EBRD Başkanı, 4, 8 ve 10 nolu ulaştırma koridorlarının inşasını görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, 4, 8 ve 10 nolu ulaştırma koridorlarının inşasını görüştü. Resmi toplantı, Başbakan'ın EBRD tarafından organize edilen Batı Balkanlar'daki ülkelere yönelik bir yatırım forumuna katılmak için yaptığı Londra ziyareti kapsamında gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20648

***

Cumhurbaşkanı Radev, enerji konusunda devlet çıkarları garanti edilmesini istedi. Radev, Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya geldiği Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu Başkanı (KEVR) Ivan Ivanov ile enerji sektöründeki güncel konuları, İnerkom Bulgaria Şirketi tarafından Çek sermayeli ÇEZ'in Bulgaristan'daki şirketlerinin satın alınmasına ilişkin anlaşma ve Enerji Yasası kapsamındaki KEVR'in sorumluluklarını ele aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20650

***

Edirne Ticaret Borsası'ndan Bulgaristan'a lojistik üs projesi. Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk iki günlük Bulgaristan ziyareti sırasında önemli bir çalışmanın alt yapısını oluşturmak üzere bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'yi ziyareti sırasında gündeme gelen konu hakkında açıklama yapan Öztürk Bulgaristan'ın uygun bir noktasında Türkiye'de olduğu gibi lisanslı depoculuk uygulamasının yapılabileceğini ve uygun bir lokasyonda kurulacak depolarla hem Bulgar üretici hem de Türk üreticilerin ürünlerini depolayıp piyasaya kaliteli bir şekilde sürmelerinin sağlanabileceğini kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20651

***

Emekli maaşları için 2017 yılında yaklaşık 9 milyar leva harcandı. 2017 yılı devlet sosyal güvenlik bütçesi ön gerçekleşme raporuna göre devletin sosyal harcamaları 2017 yılında yaklaşık 10,6 milyar leva seviyesine ulaştı. Onların 9 milyarı emekli maaşları için harcandı. Hastalık tazminatlarındaki artış en yüksek seviyede, bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 artış oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20655

***

Borisov, Dünya Ticaret Örgütü Genel Müdürü Azevedu ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Müdürü Roberto Azevedu Bulgaristan'ın DTÖ çerçevesinde yaptığı ortaklığı görüştü. Borisov, AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığının önceliklerinden birinin Dünya Ticaret Örgütü'ne olan güveni güçlendirmek ve çok taraflı ticaret sistemini geliştirmek için çalışmak olduğuna dikkat çekti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20657

***

Ülkede kalıp çalışacak üniversite mezunlarına öğreniminin ücretsiz olması önerildi. Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev'in Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği (AİKB) temsilcileri ile yaptığı görüşmede AİKB tarafından üniversite mezunlarının ülkede kalarak çalışmaya devam etmeleri halinde yüksek eğitimin ücretsiz olması önerildi. İş dünyası temsilcileri, öğrencilerin, okuyacakları üniversiteye yönlendirecekleri krediler çekmeleri ve mezun olduklarında belli bir süre ülkede çalıştıkları halde onları geri ödemelerini önerdiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20659

***

Cumhurbaşkanı Radev'den Bulgaristan ordusunun acilen finanse edilmesi çağrısı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan ordusu için acil önlemler, yeterli fon ve uzun vadeli vizyon çağrısında bulundu. Bulgaristan Ordusu ve Savunma Bakanı'na bağlı yapılardaki hazırlık, ordu düzeni ve disiplinin analizine ilişkin toplantıda yaptığı konuşmada Radev, şunları belirtti: "Silahlı kuvvetlere daha fazla dikkat etmeliyiz. Sahip olmasını istediğimiz becerileri için ihtiyaç duydukları finansmanı alabilmeleri gerekir".

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20660

***

Bulgaristan'dan Irak, Suriye, Afganistan ve Yemen'e insani yardım. Bulgaristan, Irak, Suriye, Afganistan ve Yemen'e 782 000 leva tutarında insani yardım yapacak. Yardım, Dışişleri Bakanlığı bütçesinden kalkınma ve insani yardım için ayrılan kaynaklarla sağlanacak. Başbakanlıktan verilen bilgiye göre 293 000 levalık en büyük pay, Suriye için ayrılacak. Afganistan ve Irak'a toplam 195 000 leva ve Yemen'e 97 000 leva yardım yapılacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20668

***

Başbakan Borisov: Kosova AB üyeliği konusunda ümidini yitirmemeli. Başbakan Boyko Borisov, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile iki ülke arasında ulaşım ve enerji koridorları kurma ihtiyacını görüştü. Toplantıda Borisov, 1990'lı yıllarda bölgedeki çatışmaları hatırlatarak, şu anda en önemli şeyin ileriye doğru yürümek olduğunu vurguladı. Borisov'un ifadelerine göre Bulgaristan'ın fikirleri, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonunun en üst düzeyde ele alınan konu haline gelmesine katkıda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20670

***

Bulgaristan'da Avrupa Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesi. Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da "Avrupa Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesi" düzenlendi. Toplantıya AB Komisyonu'nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini ile birlikte Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un ev sahipliğini yaptığı öğle yemeğinde Batı Balkanlar ülkeleri cumhurbaşkanı başbakanları ile bir araya geldi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20674

***

Bulgaristan Başmüftülüğü 2018 Hac Hazırlıklarına Start Verdi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü 2018 Hac çalışmalarını geçen sene kutsal topraklara götürmüş olduğu hacıları ziyaret ederek başlatmış oldu. Başmüftü Yardımcısı Ahmed H. Bahadır, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve müftü vekili Erhan Receb'den oluşan heyet Türkiye'de soydaşların yoğun olarak yaşadığı birkaç bölgede ziyaretler gerçekleştirdi. Heyet, 22.02-24.02.2018 tarihlerinde Çorlu'dan başlayarak İstanbul, Gebze ve Bursa'da bulunan hacılarla hasbihal etti, yeni dönem hac çalışmalarını tanıttı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20682

***

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu'nun 6. Genel Kurulu Düzenlendi. 2003 yılında kurulan Edirne Balkan Türkleri Federasyonu'nun 6. Genel Kurulu, 04 Mart 2018 tarihinde Edirne Devecihan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Gündem maddelerine göre gerçekleşen Genel Kurulu yönetmek üzere Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Sekreteri Sabri MUTLU, Yüksel MERT, Besim BONCUK seçildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20683

YAZARIN DİĞER YAZILARI