HAFTANIN ÖZETİ /27 - 3 Nisan 2017Pazartesi, 03 Nisan 2017

HAFTANIN ÖZETİ /27 – 3 Nisan 2017Nilgün AhmetSavcılık, siyasi hakların ihlali gerekçesiyle 91 soruşturma başlattı. Savcılıktan yapılan açıklamada erken Parlamento seçimleri sırasında vatandaşların siyasi haklarının ihlali gerekçesiyle 91 soruşturma başladığı bildirildi. Yaklaşık 800 dosya açıldı.

***

Bulgaristan'dan Schengen bilgi sistemine ve AB vize bilgi sistemine tam erişim talebi. İçişleri Bakanı Plamen Uzunov'un verdiği bilgiye göre Bulgaristan, AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında Schengen bilgi sistemine ve AB vize bilgi sistemine tamamen erişim sağlanmasını talep etti.

***

Mahkeme, hastanelerde parmak izi ile kimlik doğrulama sistemini iptal etti. Nihai karar veren Yüksek Temyiz Mahkemesi, eski Sağlık Bakanı Petır Moskov'un hastanelerde ve eczanelerde parmak izi ile kimlik doğrulama sistemi uygulamasını iptal etti. Mahkeme daha geçen yık Kasım ayında bu sistemin uygulanmasının durdurulması kararı aldı, ancak o zaman Sağlık Bakanlığı, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) ve Bakanlar Kurulu karara itiraz etti.

***

Bölge İstihdam ve Öğretim Programı kapsamında 45 işsize istihdam sağlanacak. Kırcaali Valisi Naço Kovaçev tarafından yönetilen Kırcaali İl Gelişim Konseyine bağlı Daimi İstihdam Komisyonu, 2017 Yılı Kırcaali Bölge İstihdam ve Öğretim Programı taslağını onayladı. Program, onaylanması ve finanse edilmesi üzere Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı'na gönderilecek. 1 Mayıs'ta başlayacak program kapsamında uzun süre işsiz kalan 45 kişiye 6 ay süreliğine 581, 43 levalık aylık taban tutarında ücretli istihdam sağlanacak.

***

Dünya Sağlık Örgütü, Kırcaali'de basma cinsi tütün üretimini yok ediyor. Basına açıklamada bulunan Tütün ve Tütün Ürünleri Enstitüsü Tütün Üretim Teknolojileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dimitır Dimanov, "Dünya Sağlık Örgütü, Kırcaali'de basma cinsi tütün üretimini yok ediyor. Gerçekte en popüler Bulgaristan'da üretilen cins tütünler olan Cebel basma 1, 2 ve 13 cinsi tütünler artık ekilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü, Cebel basma cins tütünlerin olduğu oryantal tütünlerin çok zararlı olduğunu söylüyor. Üstelik oryantal tütünler ticari de değil" diye kaydetti.

***

İşsizlik maaşı başvuruları elektronik yolla yapılacak. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada hükümet tarafından onaylanan İşsizlik Maaşı Verilmesi ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelik'te yapılacak değişikliklerle işsizlik maaşı başvurularının elektronik yolla da yapılabileceği bildirildi.

***

Avrupa Savcılığı kurulmasına ilişkin müzakere süreci canlandırıldı. Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Avrupa Savcılığı kurulmasına ilişkin müzakere sürecinin yeniden başlatılacağını bildirildi. Bu, Adalet Bakanı Mariya Pavlova ile Avrupa Birliği (AB) üyesi başka 12 devletin Adalet Bakanları arasında Brüksel'de güçlendirilmiş işbirliğine dair mektuplar imzalanması sonucunda mümkün oluyor.

***

Savcılık, sınır kapatma olaylarını araştıracak. Sofya Şehir Savcılığı, erken Parlamento seçimlerinden önce aşırı milliyetçi grubun Bulgaristan ve Türkiye arasındaki üç sınır kapısını kapatmasından dolayı Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanları Valeri Simeonov ve Krasimir Karakaçanov ve koalisyonda yer alan partilerden seçilen başka milletvekillerinin suç işleyip işlemediğini araştıracağı bildirildi.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, milletvekilli olmaktan vazgeçti. 26 Mart'ta yapılan Parlamento seçimlerinde Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) milletvekili seçilen Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, milletvekili olmaktan vazgeçti. Merkez Seçim Komisyonu'na başvuran Azis, ikinci sırada bulunduğu HÖH Kırcaali Bölgesi milletvekili adayları listesinden isminin silinmesini talep etti.

***

Merkez Seçim Komisyonu, resmi seçim sonuçlarını açıkladı. Merkez Seçim Komisyonu (MSK), 44. Halk Meclisine ilişkin resmi seçim sonuçlarını ve partilerin milletvekili dağılımını açıkladı. 1 147 292 oy ile Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi 95 milletvekili, 955 490 oy ile Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyal Partisi (BSP) 80 milletvekili, 318 513 oy ile Birleşik Vatanseverler Koalisyonu 27 milletvekili, 315 976 oy ile Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) 26 milletvekili ve 145 637 oy ile İrade Partisi 12 milletvekilliği kazandı.

***

ABD'nin Sofya Büyükelçisi, Kırcaali Belediye Başkanı ile görüştü. Amerika Birleşik Devletleri‘nin(ABD) Bulgaristan Büyükelçisi Eric Rubin, Kırcaali Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükelçi, Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından makamında kabul edildi. Belediye Başkanı, "Washington" sokağı, Pentagon Kompleksi, ABD Dostları Derneği ve başka sembolleri örnek vererek, Kırcaali'nin en çok Amerikan sembollerinin bulunduğu bir Bulgaristan şehri olduğunu vurguladı.

***

Büyükelçi Rubin: Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılması benim şahsi amacım. Radyo Kircaali'ye konuşan Amerika Birleşik Devletleri‘nin (ABD) Sofya Büyükelçisi Eric Rubin, "Benim şahsi amacım Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılması ve onların ABD'de serbestçe ikamet etmeleridir. Şu anda vize başvuruların yüzde 80'i onaylanıyor ve onlar başlıca üniversitelilere aittir. Sadece yaz aylarında staj programlarına katılabilmeleri için şimdiye kadar üniversitelilere verilen vizelerin sayısı 100 binin üzerindedir. Bu yıl üniversitelilere 9 bin vize verilecek. Çok sayıda 10 yıllık vizeler de verilmekte" diye kaydetti.

***

Belediye Başkanı Hasan Azis, Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova ile görüştü. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'yı makamında kabul etti. Büyükelçi, Bulgaristan'da Yahudilerin Nazi soykırımından kurtarılmasının 74.yılı ve Hoşgörü ve Etnik Azınlıklar Arası Destek Günü münasebetiyle düzenlenen foruma katılmak için şehri ziyaret etti.

***

Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'dan Kırcaali Haber gazetesine nezaket ziyareti. Kırcaali'yi ziyaret eden Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova, Kırcaali Haber Gazetesine nezaket ziyaretinde bulundu. Gazetenin ofisinde gerçekleşen görüşmede Kırcaali Haber Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet, gazetenin site editörü, muhabir Nilgün Ahmet ve muhabir Resmiye Mümün yer aldılar.

***

Türk Dünyası Kazakistan'ın Türkistan şehrinde buluştu. Türk Dili konuşan ülkeler,Kültür Bakanları Daimi Konseyi kararıyla, 2017 yılı "Türk Dünyası Kültür Başkenti" olarak ilan edilen Kazakistan'ın Türkistan şehrinde görkemli acılış töreni ile gerçekleştirildi. TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen açılışla eş zamanlı olarak Nevruz kutlamaları da yapıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI