HAFTANIN ÖZETİ /27 - 4 Aralık 2017Pazartesi, 04 Aralık 2017

HAFTANIN ÖZETİ /27 – 4 Aralık 2017Nilgün AHMETTürkiye'nin yeni Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy görevine başladı. Türkiye Cumhuriyetinin yeni Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, güven mektubunun örneğini Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Büyükelçi Emilia Kraleva'ya 23 Kasım 2017 tarihinde sundu. Sofya'ya gelişinde Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy ve ailesi, Büyükelçilik mensupları ve aileleriyle bir araya geldi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20161

***

Erdoğan telefonda, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telefonda Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Borisov ile gerçekleşen görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığı ve Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılması konuları ele alındı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20160

***

Yenilikler ve Rekabet Edebilirlik Programı, yaklaşık yüzde 60 oranında uygulandı. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev, "An itibariyle Yenilikler ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı çerçevesinde 1,4 milyar leva hibe desteği verilecek projelerin sözleşmeleri imzalandı. Bu demektir ki, program proje sözleşmeleri bakımından yaklaşık yüzde 60-65 oranında uygulanmıştır" diye açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20165

***

Çin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine projeler için yaklaşık 3 milyar dolar sağlayacak. Başbakan Boyko Borisov, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Çin'in devlet ve hükümet başkanlarının altıncı zirve toplantısına katıldı. Zirvede konuşan dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin Başbakanı Lee Kucyan, "Merkez ve Doğu Avurpa'da gerçekleştirilecek projeler için Çin, yaklaşık 3 milyar dolar sağlayacak" diye duyurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20166

***

Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Bulgaristan'da. Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyaret için gelen Bakan Fakıbaba, başkent Sofya'daki Ramada Otel'de düzenlenen Bulgaristan-Türkiye Tarım İş Forumu'nda konuştu, ardından Bulgaristan Tarım Bakanı Rumen Porojanov ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Hem hayvancılık hem de tarım alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaya kararlıyız." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20168

***

Cumhurbaşkanı Radev, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in daveti üzerine Kıbrıs'a resmi ziyarette bulundu. Görüşmenin ardından Radev ve Anastasiadis ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Radev, "Bulgaristan ile Kıbrıs arasındaki mükemmel siyasi diyalog, doğal olarak uzun süredir devam eden kültürel ve tarihi bağların ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin paylaştığı değerlerin devamıdır" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20173

***

Bulgaristan ve Suudi Arabistan arasında tarihi görüşme. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud ile bir araya geldiği bildirildi. Bu görüşme Bulgaristan ile Suudi Arabistan arasında ilk üst düzey temas oldu. Borisov'u karşıladıktan sonra Kral Salman bin Abdülaziz el Suud,"Sizin burayı ziyaret etmeniz ilişkilerimizin gelişmesine yönelik büyük bir adımdır" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20179

***

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Valisi Nikola Çanev ile görüştü. Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, bir araya gelerek kahve içtiler. İkisi, "İyi komşuluk en büyük zenginliktir" fikrinde birleşti. Bölgede Müslümanların lideri, Çanev'in görüşme davetini tüm bölgedeki Müslüman cemaatine yönelik ilginin ve saygının ifadesi olarak ve Vali'nin Ramazan ayında Kırcaali Merkez Camii'nde düzenlenen iftar yemeğine teşrif etmesine bir cevap olarak kabul etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20180

***

Başbakan Borisov, Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Salman ile görüştü. Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Salman, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u krallığı ziyareti kapsamında yerleştirildiği Suudi Arabistan Kralı Rezidansında ziyaret etti. Veliaht prensi Muhammed bin Salman'dan başka Başbakan, Veliaht Prensi ve Dışişleri Bakanı Adel Al-Jubeir de Başbakan Borisov ile görüştü. İkisi de Bulgaristan ile başlatılan en üst düzeyde siyasi diyalog sürecini yüksek değerlendirerek, ikili ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelediler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20182

***

Bulgaristan ve Suudi Arabistan, hava ve deniz taşımacılığı alanında işbirliği yapacak. Borisov'un başkanlığındaki Bulgar hükümet heyeti kapsamında Suudi Arabistan'ı ziyarette bulunan Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Ivaylo Moskovski, Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Nabil bin Mohamed Al-Amudi ile görüştü. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Moskovski, "Hava ve deniz taşımacılığı alanında işbirliği anlaşmaları hazırlanması yönünde Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanlığı ile ortak çalışmaya başlıyoruz" diye duyurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20183

***

Spor kompleksine Naim Süleymanoğlu'nun adı verildi. 23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali-Mestanlı kasabasında dünyaya gelen ve halter sevdasına bu kasabada tutulan Naim Süleymanoğlu'nun adı doğup büyüdüğü kasabada yaşayacak. Mestanlı Belediye Meclisi bugün toplanarak aldığı bir karar ile yapımı tamamlanan yeni spor kompleksine Vefa borcu olarak merhum sporcunun adını verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20185

***

Yerel vergilerin artırılmasına yönelik tartışma toplantısı yapıldı. Kırcaali İlçesi'nde Yerel Vergiler Miktarının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerin ve atık yönetimi ve evsek atık vergisine yönelik faaliyetlere ilişkin bütçe planının kamuya açık tartışılması yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20187

***

Kırcaali Çevre Yolu projesi, bölgesel önem arz eden yapı oldu. Kırcaali Valisi Nikola Çanev'in başkanlığındaki Kırcaali İli Gelişme Konseyi, yaptığı oturumda henüz proje halindeki Kırcaali Çevre Yolu'nun bölgesel önem arz eden yapı olarak kabul edilmesini onayladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20188

***

2014-2020 dönemi için yaklaşık 5 milyar euroluk proje sözleşmesi imzalandı. Başbakanlık konutunda Avrupa Birliği'nin (AB) yapısal ve yatırım fonları tarafından finanse edilen programların uygulanmasını gözden geçiren Avrupa Komisyonu temsilcilerinin yıllık toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, "2014-2020 dönemi için operasyonel programlar çerçevesinde yaklaşık 5 milyar euro veya öngörülen hibenin yüzde 45'i miktarına ilişkin proje sözleşmeleri imzalandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20191

***

AB Bakanı Çelik, Bulgaristan Başbakanı Borisov'la Görüştü. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bir günlük resmi ziyareti kapsamında geldiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Başbakan Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmede Borisov, Türkiye'nin Bulgaristan'ın komşusu ve NATO çerçevesinde müttefiki olduğunu belirterek, göç, terörizmle mücadele, enerji, tarım ve ticaret alanlarında önemli partneri konumunda bulunduğunu vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20192

***

Meclis, AB Konseyi Dönem Başkanlığı Programı taslağını kabul etti. Bulgaristan Meclisi, hükümetin hazırladığı Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı Programı taslağını kabul etti. Milletvekilleri, yasadışı göçü önlemeyi, suç ve terörle mücadeleyi ve AB'nin Batı Balkanlara genişlemesini programın öncelikleri olarak belirlediler. İki saatten fazla süren tartışmalardan sonra programla ilgili karar alındı. Buna ilişkin yapılan oylamada 154 milletvekili kabul oyu, 15 milletvekili ise çekimser oy kullandılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20193

YAZARIN DİĞER YAZILARI