HAFTANIN ÖZETİ/ 27-03 Temmuz 2015Pazartesi, 03 Ağustos 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 27-03 Temmuz 2015 Nilgün AHMETYerel teşkilatlar şimdiye kadar HÖH Kırcaali Belediye Başkanı adayı olarak 12 isim önerdi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, "HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı'nın Belediye Başkanı adayı seçilmek üzere başlatılan aday adayları seçme kampanyası henüz başında. Şimdiye kadar toplam 11 köy toplantısı yapıldı. Partinin yerel teşkilatları daha 50 köy toplantısı gerçekleştirecek. Artık 12 aday adayı önerildi. Bu isimler arasından HÖH Merkez Seçim Kurulu Kırcaali Belediye Başkanı adayını seçecek" diye bildirdi.

***

Kırcaali'de Balkan Türk Şiir Gecesi gerçekleşti. 28 Temmuz 2015 akşamı Kırcaali'de Ömer Lütfi Kültür Derneği'nde Balkan Türk Şiir Gecesi gerçekleşti. 9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali kapsamında düzenlenen etkinlik derneğin yeni açılan Kültür ve Eğitim Merkezi Salonu'nu hınca hınç doldurdu.

***

Zanaatlar Festivali, Momçilgrad ve bölgesinden zanaatkarları bir araya getirdi. Dünya Mestanlılar Buluşması programı kapsamında Momçilgrad (Mestanlı), Kırcaali ve Zlatograd'dan zanaatkarlar, kasaba parkında düzenlenen sergide zanaat ürünlerini sergileme imkanı buldular. Çömlekçiler, kürkçüler, dokumacılar, semerciler ve ayakkabıcılar, her çeşit ürünleri nasıl yaptıklarını gösterdiler.

***

Bulgaristan'dan Türkiye'ye destek. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Türkiye'nin büyük ve iyi eğitimli bir orduya sahip, güçlü bir devlet olduğunu belirterek, her türlü terörizme karşı mücadelesinde Türkiye'nin yanında olduklarını söyledi.

***

Bulgaristan'da internetten oy kullanılması için referandum yapılacak. Bulgaristan parlamentosu, ekim ayında yapılacak yerel seçimde aynı zamanda "halkın internet üzerinden oy kullanıma hakkı" konusunda referandum yapılmasına karar verdi.

***

10 bin kişi, elektriğe yapılacak zammı protesto etti. Ülkede 1 Ağustos 2015 tarihinden itibaren elektriğe gelecek zamma karşı protestolar yapılıyor. Yaklaşık 1100 şirket sahibi ve işçiler elektriğin yeni fiyatlarının ertelenmesini ısrar ediyorlar.

***

BNR'nin Kırcaali yayınları, Ocak 2016'da yayın hayatına başlayacak. Bulgaristan Milli Radyosu'nun (BNR) dokuzuncu bölgesel radyosu olarak Kırcaali Radyosu 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayacak. Bugün BNR İcra Müdürü Radoslav Yankulov ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis arasında buna ilişkin sözleşme imzalandı.

***

9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali'nin muhteşem gala konseri. 9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali 29 Temmuz 2015 ( Çarşamba) Kırcaali merkez parkında düzenlenen gala konserle sona erdi. Yaklaşık 5 bin kişinin yoğun ilgi gösterdiği gala konserde Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Makedonya'dan katılan folklor ekipleri yörelerine has halkoyunları sundular, seyircilerin gönlünü fethettiler.

***

Bulgaristan'ın yeni Kamu Denetçisi Maya Manolova. Maya Manolova, bir saat süren gizli oylama ile Bulgaristan'ın yeni Kamu Denetçisi (ombudsman) seçildi. Oylamaya toplam 223 milletvekili katıldı. 12 oy pusulası geçersiz kılındı.

***

İçişleri Bakanlığı, 12 emniyet il müdürlüğüne Roman asıllı görevliler tayin edecek. İçişleri Bakanlığı (MVR) Emniyet Genel Müdürü Kıdemli Komiser Hristo Terziyski, "İçişleri Bakanlığı Romanca bilen görevliler tayin edecek" diye bildirdi. Kıdemli Komiser Terziyski, Demokrasi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen suç kurbanlarına ilişkin tartışmada yer aldı.

***

Bursa Hamzabey Muradiye Rumeli Derneği temsilcisi Afet Çimsöken, Kırcaali Haber gazetesini ziyaret etti. 9.Balkan Türk Folklor ve Şiir festivaline gelen Bursa Hamzabey Muradiye Rumeli Derneğinin folklor ekibi temsilcisi Afet Çimsöken, Kırcaali Haber gazetesini ziyaret etti.

***

Bulgaristan, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejiminden dolayı yılda 700 milyon avro kaybediyor. Smolyan ve Çepelare Belediye başkanları, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejiminin kolaylaştırılması için bizzat Başbakan Boyko Borisov'dan yardım isteyeceklerini söylediler.

***

B.G.F. ile TÜRKSAD arasında işbirliği protokolü imzalandı. /1 Ağustos 2015/ Kırcaali'de düzenlenen bir tören ile Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinde kurulu bulunan Türk Kültür ve Sanat Derneği ile merkezi Türkiye'nin Bursa kentinde bulunan ve Bursa BALGÖÇ, İzmir BALGÖÇ, Kocaeli BALTÜRK, İstanbul Balkanlılar, Yalova BALGÖÇ derneklerinden oluşan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu arasında işbirliği protokolü imzalandı.
***

Mestanlılar buluşması binlerce kişiyi bir araya getirdi. 1 Ağustos akşamı gerçekleştirilen 6.Dünya Mestanlılar Buluşması dünya çapından gelen yüzlerce misafiri ve ilçe halkını bir araya getirdi. Kasabanın bayramı için ülkenin dört bir yanında yaşayan Mestanlılar doğup büyüdükleri yere geldiler. Momçilgrad Belediyesi'nin düzenlediği geleneksel Dünya Mestanlılar Buluşması artık altıncı yıl "Mestanlı Daima Kalbimde" başlığı altında organize edildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI