HAFTANIN ÖZETİ/ 27 Ekim - 02 Kasım 2014Pazar, 02 Kasım 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 27 Ekim – 02 Kasım 2014  Sebahat NECİBOrkestra Şefi Gürer Aykal Bulgaristan'daydı. Orkestra Şefi Gürer Aykal, Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) Senfoni Orkestrası'nı yöneterek Sofyalı sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Bulgaristan'da en iyi akustiğe sahip "Zala Bulgaria" salonundaki konserde Gürer Aykal, korno sanatçısı Yasen Teodosiev ve senfoni orkestrası sanatçıları dakikalarca alkışlandı.

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: "HÖH'ün desteği olmadan sağ görüşlü hükümet mümkün değil" dedi. Mestan'ın ifadesine göre GERB partisinin seçimlerde birinci olması nedeniyle merkez sağ yönetimin başka bir alternatifi yok, fakat HÖH'ün desteği olmadan Meclis'te çoğunluk elde etmesi mümkün değil. HÖH'ün ilkelere dayanmayan Avrupa Birliği ve NATO'ya karşı bir koalisyonu desteklemeyeceğini ve milliyetçilerin yer alacağı hükümeti kastederek, böyle bir hükümete muhalif olacağına dair kanaat getirdi.

***

43. Parlamentonun ilk genel oturumu protestolar eşliğinde gerçekleşti. En yaşlı milletvekili Stefan Danailov'un açılışını yaptığı oturumda konuşan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, "ülkenin ekonomik kriz içinde olduğunu ve halkın sağduyulu ve aktif bir yönetime ihtiyaç duyduğunu" söyledi. Seçimde 240 üyelik meclise 8 siyasi oluşumun milletvekili hakkı kazandığını anımsatan Plevneliev, Bulgaristan'ın gelecek yıllarda sürekli koalisyonlar tarafından yönetileceğini belirtti.

***

Kırcaali'de 29 Ekim Türkiye Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Kırcaali Türk Sanat ve Kültür Derneği'nin (TÜRKSAD) organizasyonuyla artık ikincisi düzenlenen resepsiyonla 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91.yıldönümü kutlandı. Resepsiyondan sonra Gorni Lom köyü faciasından dolayı ertelenen Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin geleneksel Kurban Bayramı konserine geçildi. Belediye Kültür Merkezi'nde Kırcaali Belediyesi'nin desteğiyle halka ücretsiz olarak sunulan muhteşem konserde derneğin çatısı altında faaliyet sürdüren folklor grupları ve solistler zengin halkoyunları ve türkü repertuarıyla Türk kültürü ziyafeti sundular, seyircinin gönlünü fethettiler.

***

Türkiye Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bulgaristan Ulusal Rardyosu'nun konuğu oldu
Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Bulgaristan Ulusal Rardyosu'nun (BNR) "Horizont do obed" programına demeç veren Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, "Türkiye Cumhuriyeti 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu ve onun attığı modern değerler temeli üzerine gelişmesine devam etmektedir. Onun koyduğu ilkeler günümüzde daha da anlamlı ve geçerlidir. Atatürk'ün mirasıyla ilgili Bulgaristan'ı da ilgilendiren bir şey söylemek isterim. Atatürk her zaman Türkiye ile Bulgaristan'ın daima iyi iki komşu ve dost ülke olmaları gerektiğini söylemiştir ve bu miras bugüne kadar anlamını korumaya devam etmektedir" dedi.

***

HÖH milletvekilleri, Bulgarlaştırma sürecine ilişkin üç kanun önergesi tanıttılar. Birincisiyle komünizm döneminde siyasi sebeplerden dolayı işlenen suçlara ilişkin davalarda zaman aşımı uygulanmaması hedeflenmektedir. Diğer iki kanun değişikliği önergesi Nüfus Kayıt Kanunu ve Yargı Kanunu'na ilişkin olup Bulgarlaştırma süreci esnasında Bulgaristan vatandaşı olan Türklere zorla verilen Bulgarca adların Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Müdürlüğü'nün (GRAO) kütüklerinden silinmesini öngörmektedir.

***

Filibe'de Cumhuriyet Resepsiyonu. 29 Ekim 2014 tarihinde, T.C. Filibe Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91.yıldönümü münasebetiyle Ramada Trimontium otelinde resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, Filibe Başkonsolosluğun görev bölgesinden çok sayıda milletvekili, vali ve yardımcıları, belediye ve meclis başkanları, meclis üyeleri, parti, dini topluluk, kurum ve kuruluş, sivil toplum örgütleri, iş dünyası temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar davetli olarak katıldılar. Ev sahibi konumundaki T. C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, davetlileri kapıda karşılayıp, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etti.

***

IŞİD içinde Bulgarların da olduğu açıklandı. Bulgaristan Savunma Bakanı Velizar Şalamanov, IŞİD terör örgütü içinde Bulgaristan vatandaşlarının da savaştığı bilgisini aldıklarını açıkladı. Şalamanov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) yaptığı açıklamada, bu bilgiyi müttefik istihbarat servislerinden edindiklerini söyledi. IŞİD içinde kaç Bulgar vatandaşı konusunda bilgi vermeyen Şalamanov, "Bu durum bizim için oldukça önemli ve endişe verici" dedi.

***

Görkemli bir kitap tanıtımı yapıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda gazeteci, yazar ve şair Haşim Semerci'nin "Bizim Buralarda" adlı ilk şiir kitabının tanıtımı ve şiir dinletisi yapıldı. Ömer Lütfi Kültür Derneği, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği, Recep Küpçü Edebiyat Kulübü ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği tarafından düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü.

***

Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu ekibi, "Boyacı" oyununun provalarına başladı. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdür Yardımcısı Sabiha Mestan, Türkiye Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden görevli olarak Kırcaali'ye gelen İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan rejisör Burak Karaman ve tasarımcı Behlüldane Tor "Boyacı" adlı oyununu sahnelemek üzere çalışmalara başladıklarını bildirdi.

***

Ünlü Şarkıcı Ciguli hayatını kaybetti. Daha önce ameliyat olduğu kalbinden rahatsızlanan ve Sofya'daki bir hastanede ameliyata alınan Ciguli, ciğerlerinde yaşanan sorun nedeniyle aldığı narkozdan uyanamayarak yaşamını kaybetti. Ciguli'nin ölüm haberini Twitter'da Türk sanat müziğinin ünlü sanatçısı Onur Akay duyurdu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI