HAFTANIN ÖZETİ /28 - 05 Ekim 2015Pazar, 04 Ekim 2015

HAFTANIN ÖZETİ /28 – 05 Ekim 2015Nilgün AHMETKristalina Georgieva: Bulgaristan'ın "sıcak nokta" barındıran bir ülke olmamasını ümidediyorum. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva Nova televizyon kanalında mülteci krizi ile ilgili yaptığı konuşmada ülkemizde "sıcak nokta" ların oluşturulmasına gerek duyulmamasını ümit ettiğini belirtti.

***

Daniel Mitov, Polonya ve Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri bakanları ile görüştü. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov New York'ta düzenlenen BM Genel Kurulu'nun 70. Olağan toplantısı çerçevesinde Polonya ve Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri bakanları ile görüştü. Mitov AB toprakları dışında mülteci merkezlerinin açılmasının finanse edilmesi yönünde çalışmak gerektiğini vurgularken, Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerin dayanışmaya en büyük ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

***

Bulgaristan sığınmacıları "tehlike" olarak görüyor. Bulgaristan'da yapılan bir ankete göre ülkede yaşayan insanlar sığınmacıları tehlike olarak görüyor ve yarısından fazlası sığınmacıları ülkelerinde istemiyor. Bulgarların çoğunun ülkelerine sığınmacı alınmasını istemediği bildirildi.

***

Bulgaristan rekabet edebilirlik endeksinde orta sıralarda yer aldı. Dünya Ekonomik Forumu'nun (World Economic Forum)Küresel Rekabet Edebilirlik endeksi raporunda Bulgaristan 2014 yılında da 54.sıradaki yerini korudu. Bulgaristan rekabet edebilirlik puanı 7 üzerinden 4.32 puan aldı.

***

Hava sahası güvenliğinin sağlanmasında yabancı uçakların yer alması teklif edildi. Hükümet, kamuoyunda tartışmaya sunulan Savunma ve silahlı kuvvetleri Kanunu'nda değişiklik ve ilaveler yapılmasına dair tekliflerde Bulgaristan hava sahası güvenliğinin sağlanmasında yabancı uçakların da katılması öngörülüyor.

***

Türk Sanatçı Faruk Yılmaz'ın Bulgaristan'da söylediği bir türkü olay yarattı. Tek Rumeli Televizyonu'nda program sunuculuğu yapan ünlü Türk sanatçı Faruk Yılmaz'ın Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) İsperih'te (Kemaller) seçim kampanyasının açılışında söylediği yarı Bulgarca ve yarı Türkçe bir türkü Bulgaristan'da olay yarattı.

***

Yakın Doğu'daki krizden dolayı HÖH Milli Güvenlik Konseyi'nin toplanmasını istedi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Meclis'te okuduğu bildirgeyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in Milli Güvenlik Konseyi'nin Yakın Doğu'daki krizden dolayı olağanüstü toplantı yapılması çağrısında bulundu. Mestan'ın kullandığı ifadelere göre dünya birkaç günde değil, birkaç saat içinde değişiyor "ve biz son on yıllarda belki de en kötü jeopolitik krizle karşı karşıyayız".

***

İş dünyası ve bilim adamları, Kırcaali bölgesinde turizmin gelişimi için birbirlerine elini uzattılar. 1 Ekim 2015 te açılan "Kırcaali İli-Celbedici Turistik Destinasyon" konulu bilimsel-pratik konferansında iş dünyası ve bilim adamları Kırcaali bölgesinde turizmin gelişimi için birbirlerine elini uzattılar. Perperikon Turizm Birliği ve Bilim Adamları Birliği Kırcaali Şubesi tarafından organize edilen bilimsel-pratik konferansı Kırcaali'deki Prof. Asen Zlatarov Turizm Meslek Lisesi'nde gerçekleştirildi.

***

Necmi Ali: "AB, sığınmacı krizle ilgili uzun süreli vizyon ve bütüncül strateji hazırlamalı". 30 Eylül'de Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu oturumu sırasında Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, "Avrupa'nın en kısa sürede beklenen daha büyük mülteci akınına hazır olabilmesi için hemen sığınmacı krizle ilgili bütüncül yaklaşım stratejisini hazırlamaya başlaması gerekir "çağrısını yaptı.

***

Parlamento Devlet "İstihbarat" Müsteşarlığı Yasasını kabul etti. Parlamentonun 2 Ekim 2015 te kabul ettiği Devlet "İstihbarat" Müsteşarlığı Yasası Ajansın işlevi, yapısı, faaliyetleri, yetkileri ve görevlilerin statüsünü belirliyor. Bakanlar Kuruluna bağlı güvenlik dairesi olan ajans, NATO ve AB istihbarat dairlerinin faaliyetlerine katılıyor. İç siyasi yapıda görevleri bulunmayacak.

***

Bulgaristan kendi topraklarında GDO'lu ürün yetiştirilmesine izin vermeyecek. Avrupa Komisyonundan BNR Radyosuna yapılan açıklamada, Bulgaristan'da genetiği değiştirilmiş organizmalar yetiştirilmesinin yasaklanmasına dair talep geldiği anlaşıldı.

***

Tütün üreticileri, milletvekilleriyle yeni kanun teklifini tartıştı. Ulusal Tütün Üreticileri Birliği-2010 (NAT-2010) Çalışma Grubu, Parlamento'da milletvekilleriyle görüşmeler yaptı. Görüşmede temel tartışma konusu Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına dair kanun teklifiydi.

***

Bulgaristan'da binlerce küçük şirkete 100 milyon avroluk kredi tahsis edilecek. Avrupa Yatırım Fonu (EIF) ve CIBANK, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Rekabetgücü Programı(COSME) kapsamında Bulgaristan'da ilk anlaşmayı imzaladılar. Program, AB'nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri'ne finansman sağlama mekanizmasıdır.

***

Bulgaristan'da bir istihbaratçı tutuklandı. Milli Güvenlik Devlet Kurumu (DANS) Başkan Yardımcısı Oleg Petkov'un, verdiği bilgiye göre, bir DANS görevlisinin bazı bilgileri insan kaçakçılığı yapan bir organize suç grubuna aktardığını açıkladı.

***

Parlamento Savunma Komisyonu Başkanı Mihov:"Türkler bizi koruyamaz". Bulgaristan'ın askeri uçak filosunun bulunduğu kritik durumunu yorumlayan Parlamentonun Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı general Miho Mihov, "Türk savaş uçaklarının Bulgar hava sahasını koruması kabul edilemez bir durumdur" dedi.

***

Savunma bütçesi artırılacak. Maliye Bakanı Vladislav Goranov: " NATO'ya karşı sürdürmemiz gereken sorumluluklarımız var. Ortaklarımız tarafından beklenen başarıyı elde edebileceğmizden emin değilim, ancak izlediğimiz yol bu olacak"şeklinde konuştu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI