HAFTANIN ÖZETİ /28 - 4 Eylül 2017Pazartesi, 04 Eylül 2017

HAFTANIN ÖZETİ /28 – 4 Eylül 2017Nilgün AHMETÇipli kimlik kartı uygulamasına 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlanacağı bildirildi. Hükümet, çipli kimlik kartı uygulamasını bir kez daha geciktirmeye hazırlanıyor. Çipli kimlik kartı uygulamasına 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle değil, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlanması planlanıyor.

***

Kırcaali Güreş Kulübü kız takımı, Dılgopol'dan 3 madalya ile döndü. Kırcaali'nin Opılçenko (Hacımehmetler) köyünde bulunan Kırcaali Güreş Kulübü Başkanı ve antrenörü Atalay Süleyman, "Kız takımımız, geçen hafta sonu Varna'nın Dılgopol kasabasında düzenlenen Uluslararası Çocuklar Güreş Turnuvası'ndan iki altın ve bir gümüş olmak üzere üç madalya ile döndü.

***

Kasalarında çok yüksek miktarda nakit para bulunduran şirketler denetlenecek. Milli Gelirler Ajansı (NAP), mali durum raporlarına göre çok yüksek miktarda nakit para bulunduran şirket ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik denetim başlatacağını duyurdu. Kasalarında 1 milyonun üzerinde nakit para bulunduğunu beyan eden toplam 1289 şirket bu listeye dahildir.

***

Smolyan'da Başmüftülüğe ait Konukevi hizmete hazır. Ağustos ayında yapılan Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura olağan toplantısında güncel sorunlar ele alındı. En çok üzerinde durulan konulardan biri Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov'un il merkezi Smolyan'da Konukevi açılması teklifiydi.

***

Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nun inşaatına başlandı. Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Devlet Radyoaktif Atıklar İşletmesi İcra Müdürü Dilyan Petrov'un katılımıyla Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nun temel atma töreni gerçekleşti. İkisi sembolik olarak ilk kazmayı vurarak çalışmaları başlattılar.

***

2018 yılı itibariyle 4 tüp bebek prosedürünün maliyeti devlet tarafından karşılanacak. Sağlık Bakanlığı, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi kurulmasına ilişkin kararname taslağında değişiklikler öneriyor. 2018 yılının başından itibaren devlet tarafından ücretsiz tüp bebek prosedürü için ilave bir deneme ve dört dondurulmuş embriyo transferi yapılması sağlanması öneriliyor.

***

Hükümet, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı Koordinasyon Kurulu oluşturacak. Alınan hükümet kararıyla Bulgaristan'ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Koordinasyon Kurulu oluşturulmasıyla AB çerçevesinde yürütülen müzakere sürecinin operasyonel takibi garanti edilecek.

***

15 yaşındaki Onur, Kırcaali'de düzenlenen Temel Dini Bilgiler Yarışması'nda ikinci oldu. Ardino (Eğridere) kasabasından 15 yaşındaki Onur Hüsniev, Kırcaali'de düzenlenen Temel Dini Bilgiler Yarışması'nda ikinciliği elde etti. Geçen hafta Kırcaali Merkez Camiinde gerçekleştirilen yarışma Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından düzenlendi.

***

Kırcaali'de Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda yuvarlak masa toplantısı. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, "Bulgaristan'ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı-Mahiyeti ve Fırsatlar" konulu yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Yuvarlak masa toplantısı Gelişime Dair Yeni Perspektifler Derneği ve Kırcaali Gençlik Bilgilendirme ve Danışma Merkezi tarafından organize edildi.

***

Alcomet'in gelirleri yaklaşık yüzde 12 arttı. Şumnu şehrinde alüminyum ürünler imal eden Alcomet şirketi, yılın ilk yarısında satışlardan elde ettiği gelirleri yaklaşık yüzde 12 artırdı. Bu artışın temel nedeni metalin daha yüksek fiyata satılması ve ürün satış hacminin daha yüksek olmasıdır. Fakat şirketin elde ettiği kazanç yüzde 34'e yakın bir oranla önemli ölçüde azaldı.

***

Bölge Orman Müdürleri: Tek bir metreküp kereste bile yurt dışına ihraç edilmedi. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Bölge Orman Müdürleri ve bölgedeki Orman İşletme Müdürleri ile görüşme gerçekleştirdi. Bölge Orman Müdürleri ve bölgedeki Orman İşletme Müdürleri Kırcaali ilinde elde edilen geniş yapraklı ağaç kerestenin tek bir küpünün bile sınırdan dışarı çıkarılmadığı garanti ettiler.

***

Önümüzdeki yıl öğretmen maaşlarına yüzde 20 zam yapılacak. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova, Eylül ayında öğretmen maaşlarına yapılan yüzde 15 oranında zammın ardından 2018 yılında lise okullarında çalışan öğretmenlerin maaşlarına daha 20-25 oranında zam yapılacak" diye bildirdi. Hükümetin öğretmen maaşlarının üç yılda iki kat artmasını hedeflediğini belirtti.


YAZARIN DİĞER YAZILARI