HAFTANIN ÖZETİ /28- 4 Haziran 2018Pazartesi, 04 Haziran 2018

HAFTANIN ÖZETİ /28– 4 Haziran 2018Nilgün AHMETTeklas Holdingi, Volkswagen Grubunun dünyada en iyi ortağı olarak ödüllendirildi. Kırcaali'de dört fabrikanın sahibi olan Teklas Holding, geçen yılki faaliyetlerinden dolayı Volkswagen Grubu'nun ortakları arasından birinciliğe layık görüldü. Almanya, Japonya ve Fransa'dan önde gelen şirketlerin arasından seçilerek ödülü kazandı. Tüm kriterlere uygun ve Volkswagen Grubu'nun dünyadaki tedarikçileri arasında rakipsiz gösterildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21132

***

Boyko Borisov, Trakya Otoyolu'nun onarımını inceledi. Başbakan Boyko Borisov, Trakya Otoyolu'nun onarımını inceledi. Borisov 15 Haziran'a kadar tamamlanacak diğer yolun rehabilitasyonuna izin verdi, böylece Sofya - Burgaz yolundaki trafik yaz aylarında sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebildi. Başbakan, yolcuların güvenliğini önemli ölçüde artıracak olan Filibe - Asenovgrad yolunu da denetledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21133

***

Bulgaristan İçişleri Bakanı Radev: Düzensiz göç Türkiye sayesinde engellendi. Radev, Edirne'de düzenlenen ve Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Avrupa sınır koruma ajansı Frontex'in Direktör Yardımcısı Berndt Körner'in de katıldığı Sınır Güvenliği ve İş Birliği Konferansı'nda konuşma yaptı.Son yıllarda özellikle Suriye'deki savaştan kaynaklanan terör ve göç dalgaları nedeniyle Avrupa'nın şaşkınlık içinde kaldığını, Türkiye'nin rolünün herkesin farkında olduğunu söyleyen Radev, "Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır çok hassas." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21135

***

Bulgaristan ve Macaristan başsavcıları işbirliği anlaşması imzaladı. Budapeşte'de, Bulgaristan ile Macaristan Cumhuriyeti arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.Anlaşma, Macar mevkidaşı Dr. Peter Polt'in daveti üzerine Başsavcı Sotir Tsatsarov'un resmi ziyaretinde imzalandı. Anlaşma belgesi, uluslararası hukuk işbirliği, savcıların karşılıklı eğitimi ve suçla mücadeleyle ilgili konuların tartışılması hakkında bilgi ve tavsiye alışverişi yapılmasını öngörmektedir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21137

***

Yenilenen Cebel Camisi Törenle İbadete Açıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Cebel'de yenilenen Cebel Camii, dün yapılan törenle ibadete açıldı. Cebel Camiinde bir yıl önce yenileme çalışmaları başlamıştı. Bir yıl zarfınca camide gerçekleşen büyük yenileme çalışmaları sonucunda tamamen yeni bir görünüme kavuşan cami müminlerin hizmetine sunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21141

***

Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy Plevne'yi Ziyaret Etti. T.C. Soyfa Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, 25 Mayıs 2018'de tarihinde Plevne kentine ziyarette bulundu. Büyükelçi Ulusoy, Plevne Valisi Miroslav Petrov, Belediye Başkanı Georg Spartanski ve Belediye Meclisi Başkanı Martin Mitev ile görüştü. Görüşmelerde Plevne'ye yönelik ticari, kültürel ve turizm iş birliği olanaklarını ele alındı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21142

***

Kosova'da 500 Bulgar resmen tanınmalarını talep etti. Kosova'da yaşayan yaklaşık 500 Bulgar, Kosova Parlamentosuna sundukları dilekçeyle Bulgar toplumunun resmen tanınmasını talep ettiler. Belge, "Gora'dan Kosova'daki Birleşik Bulgarlar" Örgütü tarafından Kosova yetkililerine resmen sunuldu. En kısa zamanda Parlamento'nun ele alması ve karar vermesi, bekleniyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21143

***

Borisov ve Medvedev ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi için olasılıkları görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev, enerji, turizm ve ulaştırma alanını, aynı zamanda ticaret ve ekonomik işbirliğinin derinleşmesini ele aldı. Dimitri Medvedev, son yıllarda iki ülke arasındaki işbirliğinin yoğunlaştığını vurguladı. Rusya Başbakanı, "Şimdi ticaret ve ekonomik işbirliğimizin ayrı parametrelerini tartışabiliriz" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21144

***

Cumhurbaşkanı Radev, 13. HEMUS 2018 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışını yaptı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Türk savunma sanayi sektörünün de katıldığı, Filibe şehrinde düzenlenen 13. HEMUS 2018 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışını yaptı. Fuarın açılışında konuşan Radev, "Fuarımıza yabancı katılımcılarına özel bir teşekkür borcum var, onlarla yaptığımız deneyim mübadelesi karşılıklı iş birliğimizi artırır" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21148

***

Stara zagora Belediye Meclisi 838 yer adının Türkçeden Bulgarcaya çevirme kararını onayladı. Stara zagora (Eski zara) Belediye Meclisi oturumunda 838 yer adının Türkçeden Bulgarcaya çevirme kararını onayladı. Karar 39 "evet", 2 "hayır" ve 4 "çekimser" oyla alındı. Hak ve Özgürlükler Hareketinden 2 meclis üyesi karara "hayır" oyu verdi. Stara Zagora Belediye Meclisindeki tüm siyasi partilerin temsilcilerinin yer aldığı geçici komisyon yaklaşık bir yıl Türkçe yer adlarının Bulgarcaya çevirisi üzerinde çalıştı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21150

***

Rodopların Bülbülü Kadriye Latifova 90. Doğum Yılında Kırcaali'de Anıldı. Türk ve Rumeli halk şarkılarını seslendiren, Rodopların Bülbülü Kadriye Latifova'nın doğumunun 90. yıldönümü Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosunda düzenlenen konsere ile kutlandı.Misafirler arasında, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kadriye Latifova'nın oğlu aynı zamanda 44.Millet Meclisinde Kültür Bakanı olan Vejdi Raşidov, Kadriye Latifova ile birlikte çalışan arkadaş ve meslektaşları, Türk tiyatrosunun kurucuları, belediye başkanları ve Kadriye Latifova'nın hayranları da vardı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21153

***

Bulgaristan ve Vanuatu diplomatik ilişkiler kuracak. Dışişleri Bakanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, Bulgaristan ve Vanuatu arasında diplomatik ilişkiler kurulacağı bildirildi. İki ülkenin Dışişleri Bakanları Ekaterina Zaharieva ve Ralf Regenvanu konuyla ilgili Togo Cumhuriyetinin başkenti Lomé'de gerçekleşecek olan AB 'nin Bakanlar Kurulu ve Afrika, Karayipler ve Pasifik (ACP) Devletleri ortak toplantısı öncesinde görüştüler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21155

***

Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy İftar Sofralarında Soydaşlarla Buluştu. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Ramazan sırasında Bulgaristan'ın çeşitli yörelerinde iftarlar katılıyor.Bu kapsamda, şimdiye kadar Plevne'ye bağlı Nikopol (Niğbolu), Burgaz'a bağlı Dıbnik (Osmanköy) ve Razgrad'a bağlı Trapişte (Çukurova) belde ve köylerinde halkla buluşan Büyükelçi, yerel yöneticilerin de katıldığı iftarlar vesilesiyle, soydaşların masasında orucunu açarak, onlarla sohbet etti. Büyükelçi, iftarlarında, gençlere büyük önem vererek, gençlerin komşu ve müttefik Bulgaristan ve Türkiye'nin ortak müreffeh geleceği olduğunu vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21160

YAZARIN DİĞER YAZILARI