HAFTANIN ÖZETİ/ 28 Haziran-6 Temmuz 2015Pazartesi, 06 Temmuz 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 28 Haziran-6 Temmuz 2015 Nilgün AHMETFilibe Bölge Mahkemesi, Karlova Belediye Başkanının yasağını iptal etti. Bulgaristan'da Müslümanlara ait olan vakıf mallarının iadesine karşı düzenlenen protestolarda aktif olarak yer alan Karlova Belediye Başkanı Emil Kabaivanov, barışçıl protesto gösterisinin yasaklanması için dün emir vermişti. Ancak Filibe Bölge Mahkemesi bu kararı iptal etti.

***

Karlova'da Müslümanların barışçıl protestosu. "Avrupa Ülkesi Bulgaristan'da Dini Mabetlerin yok edilmesini durduralım" adı altında barışçıl protesto yürüyüşüne, Bulgaristan'ın değişik yerlerinden Müslümanlar Karlova'ya toplandı. Karlova merkezindeki Kurşun Cami önünde toplanan yaklaşık 500 Müslüman, "Camilere karşı nefrete son verin", "Kimse camilerimizi yok edemez" pankartlarıyla protesto gösterisi yaptı.

***

Avrupa Komisyonu Bulgaristan'ın Juncker planına katılımını teyit etti. Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan Avrupa Stratejik Yatırımlar fonu tarafından finanse edilen projeler için 100 milyon Avroluk mali katkıda bulunacak.

***

Dünya Bankası Bulgaristan'a üretkenliği artırmasını tavsiye etti. Dünya Bankası'nın Bulgaristan'da üretkenliğe ilişkin raporunda insan kaynaklarına yatırım, dünya ekonomik ağı ile daha iyi bütünleşme, yönetimin iyileştirilmesi yönünde yoğun çalışmasını tavsiyede bulunuyor. Rapor yazarları ülkemizde son derece büyük demografik değişikliklerin gözlendiğini, nüfus sayısında büyük azalma yaşanacağını ve bunun daha yüksek üretkenlik ile kapatılması gerektiği belirtiliyor. 2050 yılında bir Bulgaristan vatandaşının şu ankinden yüzde 30 oranında fazla üretken olması gerekecek.

***

Dünya bankası: Bulgar ekonomisi verimliliğini arttırmalı. Dünya Bankası "Bulgaristan'da ekonomide verimlilik- eğilim ve imkanlar" konulu raporu Sofya'da tanıttı. AB'nin diğer ülkelerinde olduğu gibi, Bulgaristan'da da 2009 ekonomik kriz ardından gelişim kökten değişime geçti. AB üyelik müzakerelerinin başladığı 2000 yılından itibaren kararlı adımlarla, makroekonomik önlemler alındı ve ülke büyük gelişim kaydetti.

***

Zamma rağmen Bulgaristan asgari ücrette son sırada. Bulgaristan'da çalışanlara ödenen asgari ücret, 20 levalık zamla 380 levaya (190 avro) yükseltildi. Ancak Bulgaristan, 20 levalık zamma rağmen Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında en düşük asgari ücretin ödendiği ülke konumunda.

***

Bulgaristan'da imamlara yönelik dava sonuçlandı. Bulgaristan'da antidemokratik ideoloji yaydıkları gerekçesiyle din görevlilerine karşı uzun süredir devam eden dava sonuçlandı. Plovdiv (Filibe) Temyiz Mahkemesi'nde görülen davada, daha önce ertelenmiş hapis cezasına mahkum edilen Sırnitsa İmamı Said Mutlu ile Pazarcık Bölge Müftüsü Abdullah Salih beraat etti. Pazarcık Mahkemesi tarafından bir yıl hapse mahkum edilen İmam Ahmed Musa'nın cezası ise iki yıla yükseltildi.

***

Sofya Lüxemburg'un AB Dönem Başkanlığı'nın niyetlerine sıcak bakıyor. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Sofya'da kümetin, Lüxemburg'un başlayan AB dönem başkanlığının başlıca öncelikleri arasına göç sorununu koyma niyetini kutladığını ve bu bağlamda sorumlulukların eşit ve adil bir şekilde paylaşımı için bütün önlemleri destekleyeceğini bildirdi.

***

Filibe İmaret Camii'nde yüzyıl sonra yine iftar yemeği verildi. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, 2 Temmuz Perşembe akşamı Filibe İmaret (Şahabettin Paşa) Camii'nde iftar yemeği verdi. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı iftara, Büyükelçi Gökçe'nin yanı sıra, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Muavin Konsoloslar Ahmet Keloğlu, İmren Kaygısız, Gürler Gürsoy, Filibe Başkonsolosluğu Sosyal işler Ataşesi Metin Akbaş, Filibe HÖH Milletvekili Cevdet Çakırov, Filibe Bölge Müftüsü Ersin Ahmet, Cami Encümenliği Başkanı Ahmet Pehlivan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev: Bulgaristan Yunan krizini de layık bir şekilde yaşayacak. Ziyarette bulunduğu Bosna'da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, komşu ülkelerde kriz yaşandığında Bulgaristan'ın bunun olumsuz yanlarını çektiğini ve şimdi de Yunan krizinden de etkileneceğini yorumladı. Devlet Başkanı, "Yunanistan'da ne olursa olsun, yaşadığımız krizlerin kıssadan hisselerini hatırlıyoruz, süreçleri dikkatlice takip ediyoruz ve bu da dahil bölgedeki herhangi krizden layık bir şekilde geçeceğiz" diye belirtti.

***

Dernek Başkanları Fahrie Murad ve Müzekki Ahmet, DEB Partisi Genel Merkezi'ni Ziyaret Ettiler. 4 Temmuz 2015 Cumartesi günü Filibe Türk ve Bulgar Kültür Derneği (TÜRKDER) Başkanı Fahrie İlyaz Murad ve Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) Başkanı Müzekki Ahmet, Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek partisi olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret ettiler. Görüşmede ağırlıklı olarak Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan Türklerin sıkıntıları ele alındı.

***

Batı Trakya Türk Azınlığı'nın dini alanda yaşadığı sorunlar AGİT'in gündemine taşındı. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 2-3 Temmuz 2015 tarihlerinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) tarafından düzenlenen "Din veya inanç özgürlüğü, ortak saygı ve anlayışın teşvik edilmesi" konulu Ek İnsani Boyut Toplantısı'na katıldı. Batı Trakya Türk Azınlığını temsilen ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyeleri Funda Reşit ve Bülent Apturahim ile Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği BTAYTD) üyeleri avukat Sinan Kavaz ve Pervin Hayrullah, azınlığın dini özgürlükler alanında karşılaştığı sorunları gündeme taşıdılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI