HAFTANIN ÖZETİ /28 Temmuz - 03 Ağustos 2014Pazar, 03 Ağustos 2014

HAFTANIN ÖZETİ /28 Temmuz – 03 Ağustos 2014  Sebahat NECİBBulgaristan Sosyalist Partisi Genel Başkanlığına, Meclis Başkanı Mihail Mikov seçildi. Başkent Sofya'da yapılan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 48. Kurultayında Parlamento Başkanı Mihail Mikov, genel başkanlığa seçildi. Mikov, partiyi 13 yıl boyunca yöneten ancak başarılarını sürekli düşürmekle suçlanan Sergey Stanişev'in yerine geçecek. Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili olarak seçilen Stanişev, bir süre önce BSP liderliğinden çekileceğini bildirmişti.

***

Kırcaali'de coşkulu Ramazan Bayramı. Yüzlerce Müslüman Türk Kırcaali Merkez Camii'nde mübarek Ramazan Bayramını karşıladılar. Her bayramda olduğu gibi, bu defa da camiye sığmayan yüzlerce Müslüman bayram namazını cami avlusunda idrak etmek zorunda kaldılar. Ayrıca çok sayıda mümin, caminin dolup taşması sebebiyle bayram namazını hiç kılamadı. Cami yanında bir araya toplanıp, namaz sonrası bayramlaşmayı beklediler. Yürekler acısı bu durum bir kez daha Kırcaali'de ikinci bir camiye büyük ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.

***

AP Milletvekillerinin çalışmaları milli menfaat odaklı olacak. 2014-2020 döneminde Avrupa Birliği içinde Bulgaristan'ın ulusal menfaatinin savunulması ve ülkemizin birlik üyesi 28 devlet arasında hak ettiği yeri alması ve eşit olarak görülmesi, Bulgaristan'ın Avrupa Parlamentosu vekillerinin yürüttüğü çalışmaların odağını oluşturuyor.

***

Bulgaristan'daki siyasi kriz. Başbakan Plamen Oreşarski Hükümeti'nin 23 Temmuz'da istifa etmesiyle derinleşen siyasi kriz sürerken ana muhalefet Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) de parlamentoyu terk etti. Aynı zamanda ekonomik krizde de bulunan ülkenin erken seçim öncesi bütçenin yeniden düzenlenmesi ve bütçe açığına 1,6 milyar avro eklenmesini öngören parlamentonun çalışmaları felce uğradı.

***

Kırcaali'de geleneksel bayramlaşma töreni düzenlendi. Her bayram Kırcaali ilindeki belediyelerde düzenlenen bayramlaşma törenine bu bayram Kırcaali Belediyesi ev sahipliği yaptı. Ardastroy restoranında düzenlenen törene, T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci başta olmak üzere, Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, HÖH Milletvekilleri Erdinç Hayrulla ve Mustafa Ahmet, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali, Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Kırcaali Vali Yardımcısı Musa Yusuf, ildeki tüm Belediye Başkanları, Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Başkanları, HÖH ilçe Teşkilatı Başkanları ve Türk Kültür Dernekleri Başkanları katıldılar.

***

Momçilgrat'ta Nazım Hikmet Şiir Dinletisi düzenlendi. Momçilgrat (Mestanlı) kasabasında dünyaca ünlü büyük Türk şairi Nazım Hikmet şiir etkinliği düzenlendi. Etkinlik Momçilgrat Belediyesi ile Nov Jivot Toplum Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlendi. Momçilgrat-Hijata Otel Kompleksi'nin konferans salonunda düzenlenen etkinliğe seçkin davetliler katıldı.

***

Bursa BAL-GÖÇ, Mestanlı'da Zorunlu Göçün 25.yıldönümüyle ilgili fotoğraf sergisi açtı. Uluslararası 5.Mestanlılar Buluşması etkinliği kapsamında, Bursa BAL-GÖÇ derneği ve BGF, Mestanlı merkezinde Zorunlu Göçün 25.yıldönümü münasebetiyle açık hava fotoğraf sergisi açtı. Resim sergisinin açılışından hemen sonra çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor. Bu sergi Bulgaristan'ın değişik bölgelerinde de sergileneceği bildirildi.

***

Bulgaristan'da sel: 1 ölü. Bulgaristan'da iki gündür süren şiddetli yağışların yol açtığı sellerde bir kişi hayatını kaybetti. Vratsa bölgesinde daha önce kayıp ilan edilen 25 yaşındaki bir çoban ölü bulundu. Bulgaristan'ın kuzeybatısında aşırı yağış sonucu Skıt nehrinin taşması nedeniyle meydana gelen selde onlarca bina çöktü. Kozloduy Nükleer Enerji Santrali yakınlarında bulunan 3 bin nüfuslu Miziya'da 500 kişi gece saatlerinde evlerinden tahliye edildi. Kurtarma çalışmaları sürerken, Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri su seviyesinin en yüksek olduğu yerlerdeki vatandaşların tahliyesi için sel bölgesine iki helikopter yolladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI