HAFTANIN ÖZETİ /29 - 5 Haziran 2017Pazartesi, 05 Haziran 2017

HAFTANIN ÖZETİ /29 – 5 Haziran 2017Nilgün AHMETÜniversite öğrencilerinden hayır konseri. Plovdiv (Filibe) Üniversitesine bağlı Kırcaali Lüben Karavelov Şubesinde birinci sınıfta okuyan öğrenciler, Momçilgrad (Mestanlı) Ev Tipi Yerleştirme Merkezinde bulunan çocuklar için 1 Haziran Dünya Çocuk Günü arifesinde bir konser düzenlediler. Konser programında Merkezde bulunan 13 çocuğa neşeli anlar yaşatan şarkı ve dans gösterileri vardı.

***

Cumhurbaşkanı Radev İftar Yemeği Verdi. Cumhurbaşkanı Radev, başkent Sofya'daki Balkan Oteli'nde düzenlediği iftar yemeğinde, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü mensupları başta olmak üzere, ülkede temsili olan başlıca dinlerin ruhani liderlerini bir araya getirdi.

***

Başbakan Borisov, Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Stier ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Hırvatistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı İvo Davor Stier ile yaptığı görüşmede, "Bulgaristan, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyelik perspektifi ve bölgede istikrarın garanti edilmesi konusunda aktif olarak çalışmaya devam edecek" diye kaydetti.

***

Vali Çanev, Kırcaali Rotary Kulübünü ziyaret etti. Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve yardımcıları Leman Ali ve Sevda Kamburova, Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Sebahattin Gökçe'nin daveti üzerine Rotary Kulübünü ziyaret ettiler. Bu bir tanışma ziyaretiydi, fakat şehrin ve ilin acil meselelerine ilişkin içten bir diyaloga dönüştü.

***

Vali Çanev, çöken bir evi yerinde inceledi. Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Bölge Müdürlüğünde görevli uzmanlar, Cebel (Şeyhcuma) İlçesi'nin Vılkoviç (Kurtköy) köyünde sağnak yağmur nedeniyle çöken bir evi yerinde incelediler.

***

Başmüftülükten diplomatlara geleneksel iftar yemeği. 27 Mayıs 2017 cumartesi günü Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, ülkede bulunan diplomatik misyon temsilcileri onuruna iftar yemeği verdi. İftar yemeği başkent Sofya'da Başmüftülük binasında gerçekleşti.

***

2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe'ye destek programı kabul edildi. Hükümet, Avrupa'nın kültür başkenti seçilen Filibe'ye 2015-2019 dönemine ilişkin çok yıllık destek programı kabul etti. Böylece Filibe'nin 2019 yılında Avrupa'nın kültür başkenti ilan edilmesine yönelik girişimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi garanti edilecektir.

***

STK'lar, aşırı milliyetçi Simeonov'un devlet görevlerinden alınmasını ısrar etti. Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanı Valeri Simeonov'un, Ekonomi ve Demografi Politikadan Sorumlu Başbakan Yardımcılığı ve Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyi Başkanlığı görevlerinden alınması talebini içeren toplu dilekçe verildi.

***

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Bulgaristan'a İşbirliği Ziyareti. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi yöneticileri, Bulgaristan'ın Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Plovdiv Ziraat Üniversitesi yöneticileri ile ortak çalışmalar yapmak için bir araya geldi.

***

Türk Ressamlardan Bulgaristan'da "Evrensel Buluşma Sergisi". Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Filibe kentinde, 35 Türk ressamın tabloları "2. Evrensel Buluşma Sergisi"nde Bulgar sanatseverlerle buluştu. Serginin organizatörü Ressam Rafiye Karaca, Filibe'nin Belediye Başkanlığı Sarayı'nda yapılan serginin açılış törenindeki konuşmasında, 35 Türk sanatçıdan oluşan heyetin eserleriyle Bulgaristan'a gelerek iki ülke arasındaki kültürel iş birliğini pekiştirdiğini söyledi.

***

Bulgaristan Ulusal Radyosu, yabancı dilde yayınlarını 9'dan 3'e indirdi. Bulgaristan Ulusal Radyosunun (BNR) yabancı dilde yayınlarını 9'dan 3'e indireceği bildirildi. BNR Genel Müdürü Aleksandar Velev, 9 dilde yayın yapan radyonun, bundan böyle Bulgarcanın dışında sadece İngilizce, Rusça ve Türkçe program hazırlayacağını açıkladı.

***

Futbol taraftarları, Sofya'daki camiye saldırdı. 28 Mayıs Pazar günü futbol taraftarları, başkent Sofya'da bulunan Banya Başı Camii olarak bilinen Kadı Seyfullah Efendi Camii'ye bira şişeleri ve çöp kutuları fırlatarak, vandallık yaptılar.

***

Bakan Goranov, Bulgaristan'ın ekonomik durumunu değerlendirdi. Maliye Bakanı Vladislav Goranov, Bloomberg TV Bulgaria'ya verdiği demeçte, "Seçimleri, kişisel gelirlerin artırılması, altyapının iyileştirilmesi ve genel olarak ülkenin modernize edilmesi sorumluluğunu üstlenmemiz sayesinde kazandık" diye kaydetti.

***

Başbakan Borisov, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Avro, Sosyal Diyalog, Mali İstikrar, Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliğinden Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile görüştü. Dombrovskis, Avrupa Sömestri olarak adlandırılan 2017 ekonomik yönetişim döngüsü çerçevesindeki ülkemize yönelik tavsiyelerin tanıtılmasına ilişkin konferansa katılmak üzere ülkemize geldi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI