HAFTANIN ÖZETİ /29 -5 Şubat 2018Pazartesi, 05 Şubat 2018

HAFTANIN ÖZETİ /29 –5 Şubat 2018Nilgün AHMETBulgaristan vatandaşlığı alanların sayısında düşüş. Geçen yıl Bulgaristan vatandaşı olanların sayısında keskin bir düşüş var. Cumhurbaşkanlığı Bulgaristan Vatandaşlık Komisyonu yıllık raporuna göre Bulgar vatandaşlığı verilenler bir önceki yıla göre 4 kat daha azdır. Böylece 2017 yılında sadece 3380 kişi Bulgar pasaportu aldı. Buna karşılık, bir yıl önce onların sayısı yaklaşık 12 900 idi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20485

***

Doç. Dr. Selçuk Koç, Bal-Türk Genel Başkanı Seçildi. Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi'nin 15'nci olağan genel kurulu yapıldı. Sekapark Deniz Düğün Salonu'nda yapılan kongre öncesi delegeler ve davetlilere kahvaltı verildi.

https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20494

***

Avrupa Komisyonu hava kirliliğine karşı önlem alınmasını istedi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu AB ülkelerini temiz hava sağlanması için acil önlemler almaya çağırdı. AB Çevre, Denizcilik ve Balıkçılık Konuları Komiseri Karmenu Vella, gazetecilere verdiği demeçte, Brüksel'in bu konuda daha fazla beklemeyeceğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20498

***

Bakan Radev: 2019'da polislerin maaşlarına daha yüzde 10 zam yapılacak. İçişleri Bakanı Valentin Radev, düzenlemiş olduğu basın toplantısında "2019 yılında İçişleri Bakanlığı (MVR) çalışanlarının maaşlarının daha yüzde 10 artmasını bekliyoruz" diye duyurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20500

***

Bulgar Levası, resmi olarak Sırbistan'da bir Avrupa para birimi haline geldi. 1 Şubat'tan itibaren Bulgaristan Levası Sırbistan'da döviz bürolarında değiştirilebilecek. Sırbistan Ulusal Bankası'nın kararı ile Bulgar Levası, ülkedeki döviz piyasasında işlem görebilecek para birimlerine dahil edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20502

***

Tarihi "Yedi kızlar" Cami Yeni Yönetimi Kırcaali Bölge Müftülüğünü Ziyaret Etti. 29.01.2018 tarihinde Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, makamında Podkova köyünün yeni tayin edilen Cemaat-i İslamiye temsilcilerini kabul etti. Toplantıda Podkova köyü Cemaat-i İslamiye temsilcilerine "Yedikızlar" Cami imamı Hüseyin Halibram da eşlik etti. Gerçekleştirilen ziyaretin sebebi yeni seçilen Cemaat-i İslamiye yönetimi ile Bölge Müftülüğü görevlilerinin tanışması ve Podkova köyü Müslümanlarının hayatını ilgilendiren sorunları da istişare etmek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20504

***

İşverenler, üçüncü ülkelerden işçilere yönelik kotaların kaldırılmasını istedi. İşbirliği Ulusal Konseyi (NSTS) toplantısında Çalışma Göçü ve Çalışma Hareketliliği Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Önerilen değişiklikler, Bulgaristan'ın 23 Mayıs 2018 tarihine kadar Bulgaristan'ın üçüncü ülkeler vatandaşlarının bilimsel araştırma, öğrenim, staj, gönüllü faaliyet, öğrenci değişim programları yürütme amacıyla ülkeye girişi ve ikamet koşulları hakkında AB 2016/801 sayılı direktifini mevzuata dahil etmeye yöneliktir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20508

***

Eski Cumhurbaşkanı Plevneliev: Radev, başkanlık sistemi getirilmesini istiyor. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev,"Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan'da başkanlık sistemi getirilmesini istiyor, ancak bu ülke için yanlış bir tercihtir" diye kaydetti. Plevneliev,"Parlamenter cumhuriyet sistemi sorgulanmaya başlanmadan önce ülkenin gelişeceğine dair umut vermeliyiz. Bulgaristan'da başkanlık sisteminin yeri yok. Levski ve halk aydınlarının böyle bir rolü yoktu. Onlar, temiz ve kutsal bir cumhuriyetten söz ediyorlardı" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20510

***

Komünist rejimin kurbanları törenle anıldı. 1 Şubat - Komünist Rejimin Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla bugün Sofya'da Komünizm Kurbanları Anıtı önüne toplanan Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, eski Cumhurbaşkanı Petır Stoyanov, Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, sol parti temsilcileri ve vatandaşlar, ülkede 1989 yılına kadar süren rejimin siyasi nedenlerden dolayı mahkum ettiği binlerce kişiyi andı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20513

***

Süt üreticilerinden ikinci bir fiyat protestosu. Geçen hafta protesto gösterisi yapan çiftlik sahipleri, 1 Şubat'ta Yunanistan'a uzanan Kırcaali-Makas Sınır Kapısı uluslararası karayolunda yeni bir protesto yaptılar. Protestocular, yetkili makamların yasağına rağmen birkaç dakikalığına yolu trafiğe kapatmayı başardılar. "Mandıralar sütümüzü almıyor, aralarında bir kartel var" diye yakınan protestocular, Gluhar (Sağırlar) köyü yolunun ayrıldığı noktada ana yoldaki yaya geçidini sayısız kez kullanarak, polislerin düzenleme teşebbüslerine rağmen trafiği durdurdular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20514

***

Kırcaali Belediyesinin 2018 Bütçesi Kabul Edildi. Belediye Meclisi, 31 Ocaktaki oturumunda Kırcaali Belediyesinin 2018 yılı için bütçesini onayladı. Bütçe 24 ‘kabul' ve 11 ‘ret' ve 5 ‘çekimser' oy ile kabul edildi. Farklı görüşlerin ortaya atıldığı tartışmalar yaklaşık bir saat sürdü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20515

***

Kirkovo Belediyesi, Gümülcine'de Yunanistan ile ortak sağlık projesinin açılış toplantısına katıldı. Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi, Yunanistan'ın Gümülcine Belediyesi ve başka Yunan örgütleriyle ortak yürüttükleri proje kapsamında düzenlenen ilk toplantıya katıldı. Gümülcine'de düzenlenen "Kişisel Sağlığı Gözetim Sistemiyle Sağlık Hizmetlerine Erişimin İyileştirilmesi" projesinin açılış toplantısına Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman ve Başkan Yardımcısı Valentina Dimitrova katıldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20516

***

Brüksel'de Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı resmi olarak açıldı. Bakan Lilyana Pavlova, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Brüksel'deki "BOZAR" Güzel Sanatlar Merkezi'nde resmi açılışını yaptı. Hazır bulunanlara hitaben Bakan Pavlova, "Birçok farklı dil konuşuyoruz, ancak ortak kültürün çevirisine ihtiyacımız yoktur. Bulgaristan'ın 1300 yılı aşkın bir tarihi var ve Bulgaristan, kuruluşundan bu yana ismini değiştirmeyen tek Avrupa ülkesidir" sözlerini kullandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20517

***

Cumhurbaşkanı Radev, Ekim ve Dikim Materyalleri Kanunu'nu veto etti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Ekim ve Dikim Materyalleri Kanunu'nda yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdi. Radev, tasarıyı onun çerçevesinde Tarımsal Arazi Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklikler gerekçesiyle veto etti.Devlet Başkanı, arazi kullanımını değiştirme kurallarına karşı çıkıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20520

***

Yolsuzluk suçlarına ilişkin veriler ortak bir sitede yayınlanacak. Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Yolsuzlukla Mücadele Politikaları Ulusal Konseyi, yolsuzlukla mücadele ile ilgili bilgilerin konseyin web sitesinde özel bir bölümde verilmesi kararı aldı. Şu anda üç kurum faaliyetine dair bilgileri özetlemektedir, ancak bu bilgiler tek bir elden açık erişime sunulmamaktadır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20522

YAZARIN DİĞER YAZILARI