HAFTANIN ÖZETİ /3 - 10 Ekim 2016Pazartesi, 10 Ekim 2016

HAFTANIN ÖZETİ /3 – 10 Ekim 2016Nilgün AhmetBaşbakan Borisov: GERB partisi ilk turda seçimleri kaybederse, aynı gece istifa edeceğim. Reuters Haber Ajansı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin adayının, önümüzdeki ay yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turunda kazanmaması halinde hükümetin istifa edeceğini kaydettiğini bildirdi.

***

Rotary Kulübü, Kırcaali'de "Liderlik ve Toplum İmajı" konulu seminer düzenledi. Kırcaali'de "Liderlik ve Toplum İmajı" konulu seminer düzenledi. Etkinlik, Kırcaali Rotary Kulübü'nün 20. Kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında yapıldı. Seminerde konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve eski guvernörler hazır bulundu. Foruma tüm ülkeden rotary kulüp üyeleri katıldı.

***

Öğretmen maaşlarına yüzde 10 zam. Öğretmen maaşlarına yüzde 10 oranında zam yapılacak. Zam kararını Salı günü Başbakan Boyko Borisov, seçim kampanyasına başlanıldığı bir zamanda sendikacılarla yaptığı görüşmenin ardından duyurdu. Başbakan, bundan üç ay önce Arena Armeets Spor Kompleksi salonunda gerçekleştirilen Ulusal Öğretmenler Buluşmasında bu kararı duyurmasından dolayı Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva'yı eleştirmişti.

***

Besicilere 13 milyon levalık devlet desteği. Devlet Tarım Fonu yönetim Kurulu, AB 1408/2013 sayılı düzenleme doğrultusunda de minimis adı verilen devlet yardımları kapsamında ülkedeki hayvan üreticilerine 13 130 979 levalık destek verilmesi kararını aldı.

***

Sofya Yüksek İslam Enstitüsünde yeni eğitim ve öğretim yılı törenle başladı. 3 Ekim 2016 tarihinde Sofya Yüksek İslam Enstitüsünde yeni 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının resmi açılış töreni yapıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, "İslam Enstitüsünden mezun olan kadrolar, sadece Müslümanlara hizmetle kalmayıp, tüm topluma hizmet ediyorlar" dedi. Yüksek İslam Şura Başkanı, "Yüksek İslam Enstitüsünün Bulgaristan'da eşi benzeri yoktur, ülkede tek ve küçük ölçekli olmasına rağmen Başmüftülükte çalışanların büyük bir kısmı bu okunun mezunlarıdır" diye belirtti.

***

Hasta çocukların velileri, Çocuk Tedavi Fonu Müdürü Prof. Dr. Vladimir Pilosov'u protesto etti. Çocukları hasta olan anne ve babalar, Sofya'da protesto eylemi gerçekleştirdi. Protestonun sebebi Çocukları Tedavi Fonunun çalışmalarının efektif olmaması ve fon aleyhine ihbarlarda bulunulmasıdır.
Protestocular, Çocukları Tedavi Fonu Müdürü Prof. Dr. Vladimir Pilosov'un görevini gerektiği gibi yerine getirmediğini ileri sürerek, hemen istifa etmesini, fonun ise revizyona tabi tutulmasını ısrar etti.

***

Türkiye-Bulgaristan sınırına AB koruması. Avrupa Birliği'nin (AB) mülteci krizi nedeniyle yeni oluşturduğu Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı, Bulgaristan'ın Türkiye sınırında göreve başladı. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo, sınır kapısında perşembe günü düzenlenen törene katılan AB'nin İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, "AB sınırlarını korumak bizim ortak sorumluluğumuz" dedi.

***

Bursa Büyükşehir Başkanı Altepe: "Türkiye Bulgaristan'ın dostudur". Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye'nin Bulgaristan'da dostluğunu gösterdiğini ve her zaman Bursa'nın Bulgaristan'ın yanında olduğunu söyledi. Başkanı Altepe, yüzyıllarca komşuluk yapan Türkiye ve Bulgaristan'ın dostluğunun süreceğini söyledi.

***

Başbakan Yardımcısı Kuneva, Avusturya Bakanı Kurz ile görüştü. Avrupa Politikaları Koordinasyonu ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva'nın Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz ile yaptığı görüşmede gelecek Estonya, Bulgaristan ve Avusturya temsilcileri arasındaki görüşmenin aralık ayında Viyana'da yapılacağı belli oldu.

***

Genç masa tenisçileri, Filibe ve Panagürişte'de ulusal turnuvalarda büyük başarılar elde etti. Plovdiv (Filibe) şehrinde düzenlenen 12 Yaş Altı Ulusal Genç Olimpiyat Yarışmacısı Turnuvası'nın birinci ön eleme turunda ve Panagürişte'de düzenlenen tüm yaş gruplarına yönelik ulusal turnuvada Ardino (Eğridere) Yunak 2005 Masa Tenisi Kulübünden genç yarışmacılar mükemmel bir performans sergiledi. Geçen haftanın sonunda kulüpte geçici olarak antrenörlük yapan Seval Mutalibov'un yönetiminde Ardinolu gençler iki turnuvada da dereceler elde etti.

***

Başbakan Boyko Borisov: "Türkiye Avrupa'nın stratejik ortağı olmaya devam etmeli". Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oluşturduğu Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü, Türkiye-Bulgaristan sınırında Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda düzenlenen resmi törenle faaliyete geçti.Kapıkule'nin karşısında bulunan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki törende konuşan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ''Türkiye, Avrupa'nın stratejik ortağı olmaya devam etmeli." dedi.

***

Çorlu'nun elit iş adamları, Kırcaali Ticaret Odasına konuk oldu. Türkiye'nin en büyük sanayi merkezlerinden biri olan Çorlu merkezli İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği (ÇİSAD) yönetimi Doğu Rodopların başkenti Kırcaali'ye tanışma ziyaretine geldi. Konuklar Ticaret Odası yönetim Kurulu tarafından karşılandı.

***

1 Mayıs 2017 tarihinde vizesiz Kanada seyahati için ilk adım atılacak. Başbakan Boyko Borisov, Kanadalı mevkidaşı Justin Trudeau ile yaklaşık bir saat süren telefon görüşmesi yaptı. Kanada Başbakanının teklifi üzerine yapılan telefon görüşmesinde Kanada'ya yapılacak seyahatlerde Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılması ele alındı. Görüşmede İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova da hazır bulundu.

***

Başbakan Borisov, Sultan bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, olası yatırım imkanlarını incelemek üzere ülkemize gelen bir heyetin başında bulunan Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu Başkanı Sultan bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud ile görüştü. Yapılan görüşmede Sultan Al-Saud, son yıllarda Suudi Arabistan'ın gelişme ve başka ülkelerle ortaklıklar oluşturma konusunda büyük imkanlar sunan ekonomi sektörünü öncelikli kıldığını belirtti.

***

Bursa'dan Ardino Emekliler Kulübüne bağış. Bursa'dan 84 yaşındaki Saffet Gerçek, Ardino Emekliler Kulübüne bir oyun seti bağışında bulundu. Aslen Ardino'nun (Eğridere) Latinka (Türk Ürpek) köyünden olup, 20 yıldan Türkiye'de ikamet eden göçmen, emeklileri popüler bir oyun olan Okey oyunu setiyle sevindirdi.

***

Sofya'da ırkçı gösterilerde "Türklere Ölüm" sloganı atıldı. Bulgaristan'da yabancı düşmanı "Ulusal Direniş" adlı bir örgütün organizasyonunda başkent Sofya, Burgaz ve Harmanlı'da sığınmacılar ve Türk karşıtı yürüyüş ve gösteriler düzenlendi.Sofya merkezinde Sveta Nedelya meydanında toplanan göstericiler, "Dedelerimiz görevini yerine getirmişti. Şimdi sıra bizde" yazılı pankart açarak, "Türklere Ölüm" ve "Bulgaristan Bulgarlarındır, yabancılar dışarı" sloganları attılar.

***

DOST Partisi heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Üyelerinin çoğunun Türklerden oluşan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, başkan yardımcıları Şabanali Ahmet, Hüseyin Hafızov ve Aydoğan Ali başkanlığındaki heyet (07-10-2016) Türkiye Cumhuriyet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI