HAFTANIN ÖZETİ /30 - 6 Kasım 2017Pazartesi, 06 Kasım 2017

HAFTANIN ÖZETİ /30 – 6 Kasım 2017Nilgün AHMETAzerbaycan'ın ünlü şairi ve dram yazarı Hüseyin Cavid, doğum gününde Sofya'da anıldı. 27 Ekim 2017 Cuma günü Sofya'da Azerbaycan'ın ünlü şair ve oyun yazarı Hüseyin Cavid'in doğumunun 135.yılı dolayısıyla bir konferans gerçekleştirildi. Etkinlik, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi (ANAS), Azerbaycan'ın Bulgaristan Büyükelçiliği, Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi Azerbaycan Dil ve Kültür Merkezi ve ANAS'ın çatısı altındaki Hüseyin Cavid'in Ev Müzesi tarafından organize edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20028

***

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, görevinden istifa etti. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov'un sunduğu görevinden istifa dilekçesini kabul ettiği bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20030

***

Dernek ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ortak proje. Erasmus + KA1 Yetişkin Eğitimi Projeleri kapsamında Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneği ile Türkiye Cumhuriyeti Edirne İli, Süloğlu İlçesi, Süloğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ortaklaşa "Language of the Dances - Dansların Dilleri" adlı bir proje kazanıldı ve gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20032

***

Filibe'de Cumhuriyet Bayramı sergi ve konserle kutlandı. Bulgaristan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkenin güneydoğusundaki Filibe şehrinde resim sergisi ve konserle kutlandı. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğunun himayesinde Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve TrakArt Sanat Galerisinin işbirliği ile "Altaylar'dan Balkanlar'a Türk Dünyası Resim Sergisi" açıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20031

***

BULTİŞAD'dan Azerbaycan Büyükelçiliği'ne Ziyaret. Bulgar Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) haftaya Başkan Fikret İnce ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Başkan Yardımcısı Edis Emre'nin Azerbaycan Büyükelçiliği'ne ziyaretiyle başladı. Başkan İnce ve Edis Emre; Azerbaycan'ın Bulgaristan Büyükelçisi Dr. Nargiz Gurbanova'yı Sofya'daki makamında ziyaret ederek Azerbaycan, Türkiye ve Bulgaristan arasında oluşabilecek muhtemel iş birliklerini ve fırsatları değerlendirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20033

***

TÜRKSOY Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Kırcaalilere unutulmaz müzik ziyafeti sundu. Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Kırcaalilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin ev sahipliğinde düzenlenen muhteşem konser, Dernek Salonu'nu tıklım tıklım doldurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20039

***

Volya Partisi'nden Başkanlık Sistemi Önerisi. Parlamentoda grubu bulunan Volya (İrade) Partisi, başkanlık sistemine geçilmesini öngören referandum yapılması için imza kampanyası başlattı. 240 üyeli parlamentoda 11 koltuk sahibi olan parti, ülkenin başkanlık sistemi ile yönetilmesini istiyor. Partiden yapılan açıklamada, başkanlık sistemine geçişi öngören referandum için imza toplamaya başlandığı bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20043

***

Meclis, Sosyal Sigorta Yasası'nda değişiklikler yaptı. Meclis Genel Kurulda görüşmelerin ardından ikinci okumada yapılan oylama sonucunda Sosyal Sigorta Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Değişikliklere göre sigortalı kişilerin isteğine bağlı olarak emeklilik fonları emekli yaşını doldurmadan 5 yıl önce onlara ek olarak yaşlılık maaşı ödeyebilecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20045

***

Emekliler, düşük maaşları Meclis önünde protesto etti. Meclis önüne toplanan ülke çapından emekliler, protesto eylemi yaptı. Emekliler, tüm emekli maaşların yaklaşık yüzde 22 artırılmasının 2018 yılı devlet bütçesinde öngörülmesini ısrar etti. Protestocular, emekli maaşların her yıl, önceki yıla ilişkin sigorta gelirine göre yeniden güncellenmesini ve emekli maaş katsayısını hesaplama şeklinin değiştirilmesini istedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20047

***

Başbakan Borisov, Makedonya Başbakan Yardımcısı Şekerinska ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov'un Sofya'yı resmi ziyarette bulunan Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ile yaptığı görüşmede Bulgaristan ve Makedonya arasındaki ikili ilişkilerin gelişimine odaklanıldı. İkisi, Ağustos ayında iki ülke arasında imzalanan Dostluk, İşbirliği ve İyi Komşuluk Anlaşması'nın uluslararası çapta olumlu yankılar yarattığını kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20050

***

Gelecek yıl asgari işçi ücretinin 510 leva olması onaylandı. Sosyal güvenlik hizmetlerine yönelik olan ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) 2018 yılına ilişkin bütçe taslakları Meclis Sosyal Politika Komisyonu ve Sağlık Komisyonu tarafından onaylandı. Sağlık politikasındaki öncelikler elektronik sağlık hizmetleri, anne-çocuk sağlığı hizmetleri, hastalıkların önlenmesi ve erken teşhis edilmesi ve kaliteli sağlık ve diş bakımı yapılması olacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20052

***

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Bulgaristan'da temaslarda bulundu. Başbakan Boyko Borisov, ülkeyi ziyarette bulunan Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüştü. Başbakanlık konutunda gerçekleştirilen görüşmede ikisi Bulgaristan ile Macaristan arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri mükemmel olarak nitelediler. Borisov ve Szijjarto, geçen yıl iki ülke arasında imzalanan ekonomik işbirliği anlaşmasının iki ülkenin iş dünyası ve kurumları arasında daha sıkı temaslarda bulunulmasını teşvik ettiğini kaydettiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20057

YAZARIN DİĞER YAZILARI