HAFTANIN ÖZETİ /30 - 6 Şubat 2017Pazartesi, 06 Şubat 2017

HAFTANIN ÖZETİ /30 – 6 Şubat 2017Nilgün AHMETYaklaşık 2000 tarımsal arazi paketi satışa sunuldu. Agrion Şirketi'nden yapılan yazılı açıklamada faaliyetini genişletmek isteyen tarım üreticileri ve tarla yatırımı yapanların ertelenmiş ödeme ile arazi varlıkları satın alabileceği bildirildi. Şirketin, artık faizsiz ertelenmiş ödeme imkanı sunulan yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketini satışa çıkardığı anlaşıldı.

***

Koyun çiftliği sahipleri, sübvansiyon ödeme kurallarını protesto etti. Sofya'da bir grup koyun üreticisi, branşa yönelik sübvansiyon ödemeleri ile ilgili yönetmeliğe karşı oldukları için Tarım ve Gıda Bakanlığı önünde protesto eylemi yaptı. Protestocularla görüşen geçici Tarım ve Gıda Bakanı Hristo Bozukov'un tartışılan yönetmeliği yeniden gözden geçirmeye hazır olduğu anlaşıldı.

***

AP Başkanı Antonio Tajani: Bulgaristan, Şengen Alanı'na katılmaya hazır. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, ilk çalışma ziyaretini Brüksel'e yapan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşmesi sırasında Bulgaristan'ın Şengen Alanı'na katılmaya yönelik tüm gereksinimlere uyduğunu duyurdu. AP Başkanı, "Ancak buna ilişkin karar Şengen ülkeleri arasında uzlaşma sağlanarak alınmalıdır" dedi.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Smolyan bölgesinde temaslarda bulundu. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov'un daveti üzerine Smolyan iline iki günlük ziyarette bulundu. Ziyaret 27 ve 28 Ocak 2017 tarihlerinde gerçekleşti.

***

T.C. Yeni Filibe Başkonsolosu Görevine Başladı. Türkiye Cumhuriyetinin yeni Filibe Başkonsolosu Sayın Hüseyin Ergani bugünden itibaren görevine başladı.

***

Filibe Başkonsolosunun ilk ziyaretçileri bölge müftüleri oldu. Yeni görevine başlayan T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani‘yi ilk ziyaret edenler bölge müftüleri oldu. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi ve Filibe Bölge Müftüsü Taner Vali, Başkonsolos Hüseyin Ergani‘yi makamında ziyaret ettiler.

***

Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer Filibe Başkonsolosunu ziyaret etti. Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani‘yi ziyarette bulundu. Başkonsolosa yeni görevinde başarılar dileyen Bahri Ömer, Cebel Belediyesi hakkında bilgiler sundu. Başkonsolosu en yakın zamanda şirin Rodop kasabası Cebel'e davet etti.

***

Haziran ayında AB'de roaming ücretleri kalkacak. Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin hükümetleri ve kurumları arasında telekomünikasyon operatörlerin yurt dışında mobil hizmetlerinin kullanımı için birbirine ödediği dolaşım (roaming) ücretlerinin kaldırılmasına yönelik teknik koşullara ilişkin nihai sözleşme imzalandı.

***

Komünist rejimin kurbanları törenle anıldı. 1 Şubat - Komünist Rejimin Kurbanlarını Anma Günü münasebetiyle Sofya'da Komünizm Kurbanları Anıtı önüne toplanan vatandaşlar, ülkede 1989 yılına kadar süren rejimin siyasi nedenlerden dolayı mahkum ettiği binlerce kişiyi andı.

***

Çevreciler heykellere gaz maskeleri taktı. "Sofya'yı Kurtar" adlı bir sivil toplum örgütünün temsilcileri kentteki hava kirliliğine işaret etmek amacıyla gece yarısı kentin çeşitli yerlerinde bulunan heykel ve büstlerin başlarına gaz maskesi geçirdi.

***

Başmüftülük bünyesinde görevli sekreterlere seminer verildi. Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik'in inisiyatifi sonucunda 31 Ocak 2017 tarihinde Başmüftülük Basın Merkezi'nde kurumun bünyesinde görevli sekreterlere yönelik ülkede bir ilk olarak eğitim semineri yapıldı.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgar mevkidaşına cumhurbaşkanlığı görevine başlaması dolayısıyla tebriklerini iletti. Görüşmede her iki lider de Türkiye ve Bulgaristan arasındaki iş birliğini güçlendirme konusunda kararlılıklarını dile getirdi.

***

Cumhurbaşkanı Radev, İmtiyaz Kanunu'ndaki değişikleri veto etti. Rumen Radev, İmtiyaz Kanunu'nda yapılan değişikleri veto etti. Cumhurbaşkanı, veto ile ilgili açıklamasında, "İmtiyaz Kanunu'nda yapılan değişikleri veto ettim. Kanun tasarısı 43.Halk Meclisi'nin feshine birkaç saat kala minimum çoğunlukla kabul edildi ve hukuk devleti ve yerel yönetim ilkelerini sorgulayan hükümler içerir" diye belirtti.

***

Başbakan Gerdjikov, Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği yönetimi ile görüştü, Geçici Başbakan Ognyan Gerdjikov, Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği yöneticilerinin ricası üzerine onları makamında kabul etti. Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Svetoslav Rusalov, Başbakan'a sektörün güncel durumu hakkında bilgiler sundu ve tahıl üreticilerinin Avrupa Birliği tarafından düzenli olarak yapılan yardımların ödenmesini engelleyebilecek sorunların çıkmasına dair endişelerine vurgu yaptı.

***

Türk oylarına talip iki parti, "Dost Birliği" adıyla koalisyon kurdu. Bulgaristan'da Türk ve Müslümanların yoğun olarak katıldığı iki siyasi parti, 26 Mart'ta yapılacak erken parlamento seçimlerine birlikte katılmak üzere koalisyon kurdu. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi'nin Genel Başkanı Lütfi Mestan, Filibe kentinde düzenlediği basın toplantısında Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile seçim koalisyonu kurdukların duyurdu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI