HAFTANIN ÖZETİ /30- 7 Mayıs 2018Pazartesi, 07 Mayıs 2018

HAFTANIN ÖZETİ /30– 7 Mayıs 2018Nilgün AHMETBulgaristan'da 1 Mayıs çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi, başkent Sofya'da "Yoksulluk, Sefalet ve Rüşvete Hayır" konulu miting düzenledi. Mitingde konuşan Bulgaristan Sosyalist Partisi lideri Korneliya Ninova, küçük bir azınlığın zenginleşirken, büyük çoğunluğun fakirleşmeye devam ettiğini belirterek, "Bu adaletsizliğe son vermeliyiz." dedi. Ninova, nüfusu 7 milyon olan Bulgaristan'da 400 bini aşkın vatandaşın aylık 250 avroluk gelirle yaşamak zorunda olduğunu söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20992


***
Başbakan Borisov'dan gıdada çifte standart eleştirisi. Borisov, Başkent Sofya'da "AB'de Gıda Sektöründe Çifte Standart" konulu forumda yaptığı konuşmada, AB ülkelerinde yaygın birçok markaya ait ürünlerin ülkesinde yıllardır daha düşük kaliteli içerikle satılmasına tepki gösterdi. Bulgaristan Başbakan Boyko Borisov, "AB üyesi ülkeler ile Bulgaristan'daki gıdaların kalitesinde uygulanan çifte standarda son verilmeli. Büyük market zincirleri yaptıklarından utanmalı." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20993

***

Yalova'dan Ardino Belediyesine ziyaret. Ardino (Eğridere) Belediyesinden verilen bilgiye göre Yalova Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Kocabaş, kökenleri Ardino bölgesine dayanan sporun emektarı Rafet Koru'nun eşliğinde Ardino Belediyesini ziyaret etti. Onlarla makamında bir araya gelen Belediye Başkanı Resmi Murat, Salih Kocabaş'a ilçenin ekonomik kalkınması, son yıllarda hayata geçirilen projelere, ilçenin turizm ve kültür durumu hakkında bilgi verdi. Belediye Başkanı, Ardino'nun yatırım yapmak için iyi bir yer olduğunu vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20994

***

TYB'nin "Edirne'den Mostar'a Kültür Kervanı"nın İkinci Durağı Kırcaali Oldu. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), kuruluşunun 40. yılı faaliyetleri kapsamında düzenlediği "Edirne'den Mostar'a Kültür Kervanı" etkinlikleri çerçevesinde Kırcaali'de Türk Edebiyat Gecesi gerçekleştirdi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği gerçekleştirilen gecede Türkiye ve Bulgaristan'dan 12 şair ve yazar sahne aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20995

***

"Özel Gereksinimli Gençlerin Önündeki Fırsatlar ve Zorluklar" konulu yuvarlak masa toplantısı. Vali Yardımcısı Leman Ali, "Özel Gereksinimli Gençlerin Önündeki Fırsatlar ve Zorluklar" konulu yuvarlak masa toplantısına konuk oldu. Yuvarlak masa toplantısı, gençlerin, pedagogların, psikologların ve velilerin katılımıyla Erasmus + Programı kapsamında gerçekleştirilen Gençlik Enerjisi Projesi kapsamında düzenlendi. Vali Yardımcısı, toplumun özel statülerine bakılmaksızın genç insanlar arasındaki eşitliği desteklemesi gerektiğini belirterek, forumun ev sahiplerini tebrik etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20996

***

Başbakan Borisov ve EBRD Başkanı Chakrabarti telefonda görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Chakrabarti'nin girişimiyle yapılan telefon görüşmesinde 17 Mayıs'ta Sofya'da yapılacak Avrupa Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesi'nde EBRD'nin bağlantı ve altyapı alanında somut projelere yönelik teklifler sunacak. Suma Chakrabarti, Başbakan'a EBRD'nin Balkanları geliştirme çabalarını tam olarak destekleyeceğine dair güvence verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20997

***

Bakan Angelkova: Başarılı bir kış turizm sezonu oldu. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNR) konuşan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, "400 milyon Euro'luk gelir ve yabancı turist sayısının yüzde 12'den fazla artarak rekor seviyedeki 1, 6 milyon kişiye ulaşmasıyla başarılı bir kış turizm sezonu oldu" diye bildirdi. Bu artışın, gerek Romanya, Yunanistan, Türkiye gibi komşu ülkelerden gelen misafirlerin, gerekse İtalya ve Avusturya gibi Bulgaristan ile rekabet eden piyasalardan kaynaklandığını vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20998

***

AK, Uyum Politikası için ayrılan kaynağın yüzde 5 azaltılmasını önerdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından tanıtılan AB 2019-2027 Dönemi Uzun Vadeli Mali Planına göre Uyum Politikası ve AB Ortak Tarım Politikası bütçesinin yaklaşık yüzde 5 oranında azaltılması öneriliyor. AB Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, öneri ile ilgili şunları söyledi: "Bu bütçe teklifi gerçekten AB'nin katma değeri ile ilgilidir. Bir üye devletin tek başına hareket edemediği veya birlikte hareket etmenin daha etkili olduğu araştırma, göç, sınır kontrolü veya savunma gibi alanlarda daha fazla yatırım yapıyoruz. Ortak Tarım Politikası ve Uyum Politikası gibi geleneksel, fakat modernize edilmiş politikaları finanse etmeye devam ediyoruz, çünkü hepimiz tarım ürünlerimizin yüksek standardından yararlanıyoruz ve bölgeler ekonomik olarak kalkınıyor" diye yorumda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21001

***

Razgrad Valisi Hüsmen, Burgaz Başkonsolosu İnöntepe ile görüştü. Razgrad (Hazargrat) Valisi Günay Hüsmen ve yardımcıları Nuriye Tzrıngalova ve Evgeni Draganov, 10 Mart'ta göreve atanan Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe ile bir araya geldiler. Bölgede tanışma ziyaretlerinde bulunan diplomat, Valilik yöneticilerine ziyaret etmek istediği yerlerden birinin İbrahim Paşa Camii olduğunu söyledi. Başkonsolosa İbrahim Paşa Camiini gezdirmeden önce Vali Hüsmen, Bulgaristan hükümeti ve bölgede temsilcisi olarak kendisinin kültürel anıtın restorasyonu ve onarımı için gerekli siyasi iradeye sahip olduklarını belirterek, bu yönde atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21002

***

Araç tescil kaydı ile ilgili hizmet ücretlerinde değişiklik yapıldı. Hükümet, isteğe bağlı olarak otomobil tescil plaka numarası kullanma izni ücretlerini artırdı. Sunulan hizmet özeldir ve maliyet odaklı fiyatlandırma uygulanmamaktadır. Ücret artışının nedeni, bu tür plaka numara talebinin artmasının ve onların sınırlı sayıda olmasının bu hizmeti gerçekleştirmenin imkansızlığına yol açacak olmasıdır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21003

***

Başbakan Borisov, AB'ye Türkiye ile diyaloğu sürdürme çağrısında bulundu. Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan'a resmi bir ziyarette bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Belen ile yaptığı görüşmede Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Sığınmacı Anlaşmasının sürdürülebilmesi için Türkiye ile iyi bir diyalogu sürdürme çağrısında bulundu. Borisov, "Bu aynı zamanda 26 Mart'ta Varna'daki liderler toplantısının amacıydı. O zaman diyaloğun yeniden kurulması ve göçmen anlaşmasını sürdürme konusunda anlaştık" diye belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21011

***

Başbakan Borisov, AB Komiseri Bienkowska ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Avrupa Komisyonu'nun İç pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'lerden Sorumlu Komiseri Elzbieta Bienkowska ile bir araya geldi. Borisov ve Bienkowska, tek pazarın güçlendirilmesini, dijital altyapıyı ve Avrupa ekonomisinin yenilik potansiyelini tartıştı. Sofya'da gerçekleşen görüşmede bu sürecin üye devletlerin rekabet gücünü arttırmak ve iş ortamını iyileştirmek için önemli olduğu vurgulandı. Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığının ekonomi alanındaki açık dosyalar üzerinde ilerleme kaydedilmesi için aktif çalışmalar yürüttüğü kaydedildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21012

***

Bulgaristan'da Alman şirketlerinin önündeki engel yolsuzluk ve işgücü sıkıntısı. Alman-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odasının bu yılki Bulgaristan'da iş ortamına ilişkin anket sonuçları, Bulgaristan'da faaliyet yürüten Alman şirketleri önündeki en büyük sorunun nitelikli personel sıkıntısı olduğunu gösteriyor. Bu soruna rağmen Alman girişimcilerin yaklaşık yarısı bu yıl daha fazla yatırım planlıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21014

YAZARIN DİĞER YAZILARI