HAFTANIN ÖZETİ /30-6 Ağustos 2018Pazartesi, 06 Ağustos 2018

HAFTANIN ÖZETİ /30–6 Ağustos 2018Nilgün AHMETNaim Süleymanoğlu'nun annesine onur plaketi verildi. Bursa merkezli Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği, efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu'nun annesi Hatice'ye onur plaketi verdi. Plaketi, dernek Başkanı Hasan Öztürk ve Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Sunay Hasan takdim ettiler. 

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21446

***

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat Muratpaşa Belediyesini ziyaret etti. Bulgaristan'nın Kırcaaili iline bağlı ve Türklerin yoğun olarak yerleşik olduğu Türkçe ismi Eğridere olan Adrino'nun belediye başkanı Resmi Murat, Başkan Uysal'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Murat, Türkiye'den Nilüfer, Kırklareli ve Kartal belediyeleriyle ‘kardeş kent' olduklarını söyledi. Ardino'nun aynı zamanda Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali'nin de doğum yeri olduğunu belirten Murat, 2015 yılında Ardino Belediye Müzesi bahçesine Sabahattin Ali'nin büstü dikildiğini ve geçen yıl da doğumunun 110'uncu yılı anısına ‘Uluslararası Sabahattin Ali ve Bulgaristan ve Balkanlarda Edebiyat Sempozyumu' düzenlendiklerini aktardı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21448

***

Balkan Türkleri Çalıştayı Adana'da Düzenlendi. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) tarafından çeşitli ülkelerde yaşayan Balkan Türkeri'nin sorunlarının ele alınması amacıyla düzenlenen çalıştay sona erdi. Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu ev sahipliğinde kentteki bir otelde düzenlenen ve üç gün süren çalıştay tamamlandı. Çalıştay kapsamında, çeşitli ülkelerde yaşayan Balkan Türkeri'nin sorunlarının çözümüne ilişkin alınacak kararlar belirlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21450

***

Cumhurbaşkanı Radev, İdari Davalar Kanunu'nu veto etti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, İdari Davalar Kanunu'nda yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdi. Veto kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Devlet Başkanı, düzenlemenin temel anayasal ilkelerinden saptığını ve idare hukukunun geleneksel ilkelerini ve başarılarını çarpıttığını düşünmektedir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21458

***

2016'da kullanılan ahşap atıklar, 160 bin ton arttı. Çevre ve Su Bakanlığı'nda (MOSV) düzenlenen dairesel ekonomiye geçiş bağlamında ahşap atıkları ve ayçiçeği çekirdeği kabuklarının etkin yönetimi konusunda seminerde sunulan verilere göre Bulgaristan'da kullanılan odun atık miktarı, 2014 yılında 208 726 tondan 2016 yılında 369 399 tona yükseldi. Seminere çevre ve su bölge müfettişliklerinde görevli ve meslek örgütlerine üye olan uzmanlar katıldı. 

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21460

***

Dupnitsa'daki Ahmet Bey Camii'nin onarımı başladı. Dupnitsa (Dupniçe) kasabasında bulunan 1573 yılında yapılan Ahmet Bey Camii'nin uzun zamandır beklenen onarımına başlandı. Caminin bakım ve onarım işleri, proje ihalesini kazanan devlete ait Restorasyon Şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. Bakım ve onarım çalışmaları için caminin dış cephesine iskele kuruldu ve güvenlik önlemleri alındı. 

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21467

***

Mahkeme, makine ile oy kullanılmasının sağlanması gerektiğine karar verdi.Sofya İdare Mahkemesi, birkaç gün önce bir sonraki seçimde her bir seçim sandığında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılması için makine sağlanması gerektiğine karar verdi. Merkez Seçim Komisyonu (MSK) bu kararı yerine getirip oy pusulası ile oy kullanılmasına alternatif getirmelidir.  Bu şart Seçim Kanununda da öngörülmektedir ve mahkeme kararı, MSK'nın elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılmasını sağlamasını zorunlu kılan üçüncü karardır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21471

***

Öğrencilerin, okullarda cep telefonu kullanılmasının yasaklanması istendi. Podkrepa Emek Konfederasyonuna bağlı Eğitim Sendikası, öğrencilerin sınıfta cep telefonu kullanmasını yasaklayan kurallar getirilmesi için yasal değişiklikler istedi.  Sendika, Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanununun 172.maddesine atıfta bulundu. Madde şöyle diyor:" Öğrenciler, ders saatlerinde cep telefonlarını kullanmasınlar". Örgütten yapılan açıklamada," Elbette bu metnin uygulanmasını garanti edebilecek bir mekanizma yoktur" denildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21472

***

Türkiye ve Bulgaristan "Transbalkan" ile birbirine bağlandı. Bulgaristan'daki Transbalkan boru hattının yeni bölümü hizmete girdi. 20 kilometrelik boru hattıyla Avrupa'ya gaz sevkiyatı yapılabilecek. Bulgaristan'daki Transbalkan boru hattının yeni hat hizmete girdi. Yeni hat, TANAP ve TürkAkım projeleriyle etki alanını genişleten Türkiye ve Bulgaristan için büyük önem taşıyor. Bulgaristan'ın Türkiye sınırında yapılan Lozenets-Nedyalsko doğalgaz boru hattının inşası tamamlandı. 

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21473

***

Nasuflar Sırtı'nda Balkan Savaşı şehitleri anıldı. Ardino'nun (Eğridere) Gorno Prahovo ( Tosçalı), etraf köyler, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler olmak üzere yüzlerce kişi, Nasuflar Sırtı adlı yerdeki çeşme yakınında yapılan geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldılar. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban ve Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat da mevlitte hazır bulundular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21475

YAZARIN DİĞER YAZILARI