HAFTANIN ÖZETİ /31 - 7 Ağustos 2017Pazartesi, 07 Ağustos 2017

HAFTANIN ÖZETİ /31 – 7 Ağustos 2017Nilgün AHMETRudozem'de Kur'an'ı Kerim'i hatim eden 32 çocuk için merasim düzenlendi. 29 Temmuz 2017 cumartesi günü Rudozem (Palas) İlçesi'nde Kur'an'ı hatim eden 32 çocuk için düzenlenen hatim programı Rudozem Merkez Camii önünde 4500'ün üzerinde kişiyi bir araya getirdi. Program esnasında çocuklar ezbere Kuran ayetleri söyleyip Bulgarca mealini açıkladılar, Peygamber Efendimiz'in (SAV) sözlerini söylediler ve bununla İslam değerleri ve erdemlerini hatırlattılar. Rudozem Nur İlahi Grubu ise İslami değerleri öven ilahiler söyledi.

***

Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin yaz tatilinin daha kısa olması teklifinde bulundu. Eğitim ve Bilim Bakanlığı yeni eğitim öğretim yılı sırasında daha uzun tatiller yapılmasını, yaz tatilinin ise daha kısa olmasının yanı sıra 7.sınıfın ve 12.sınıfın sonunda uygulanan ilköğretim ve lise bitirme sınavlarının farklı tarihlerde gerçekleştirilmesi teklifinde bulundu.

***

Alman şirketi Kostal, Pazarcık'ta yeni fabrikasını açtı. Otomotiv yedek parça üretimi yapan Alman şirketi Kostal, Bulgaristan'da üçüncü fabrikasını açtı. Pazarcık şehrinde bulunan üretim tesisi düzenlenen resmi bir törenle faaliyete açıldı. Açılış töreninde şirketin yönetiminden başka Başbakan Boyko Borisov, 2012-2017 yılları arasında Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Dışişleri Bakanı Ektaerina Zaharieva hazır bulundular.

***

Makedonya ve Bulgaristan, dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği anlaşması imzaladı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, resmi ziyaret için bulunduğu Makedonya'nın başkenti Üsküp'te mevkidaşı Zoran Zaev ile bir araya geldi. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki başbakan Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Anlaşması imzaladı.

***

Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev'den yaz tatili açıklaması geldi. Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev, düzenlediği basın toplantısında, "Eğitim ve Bilim Bakanlığı yeni eğitim-öğretim yılı sırasında daha uzun tatiller yapılması, yaz tatilinin ise daha kısa olması teklifinden vazgeçti ve eğitim - öğretim yılının 1 Eylül'de başlamasını önermeyecek" diye bildirdi.

***

Hükümet, 2017-2021 dönemi yönetim programını kabul etti. 2017-2021 dönemine ilişkin Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti Yönetim Programı'nın kabul edildiği oturumda Başbakan Boyko Borisov, "Her gün iş! Başka bir alternatifimiz yok, bizden daha iyisi yok ve her gün maksimum ölçüde bunu kanıtlamamız ve programı yerine getirmemiz lazım" diye kaydetti.

***

Kirkovo'da hayattaki son İkinci Dünya Savaşı veteranı vefat etti. Kirkovo (Kızılağaç) köyünde son İkinci Dünya Savaşı veteranı vefat etti. Yusuf Delikov, 7.Topçu Alayı ile birlikte Macaristan'da gerçekleşen muharebelere katılmış hayattaki son veterandı.

***

AB, öğrencilere sağlıklı yiyecekler verilmesi için yaklaşık 3 milyon avro sağladı. Avrupa Birliği (AB), Bulgaristan'daki okullarda çocuklara sağlıklı yiyecekler ve içecekler verilmesi için yaklaşık 3 milyon avro sağladı. Kaynaklar, öğrencilere yiyecek olarak verilmesi üzere meyve, sebze ve süt alınması için öngörülüyor.

***

Bakan Nikolov, Çin'i Sofya Teknoloji Parkı projesine katılmaya davet etti. Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov'un Çin'in Sofya Büyükelçisi Zhang Haizhou ile gerçekleştirdiği görüşmede Çinli yüksek teknoloji şirketlerinin Bulgaristan'da ilk bilim ve teknoloji parkı olan Sofya Teknoloji Parkı'nda yer alması imkanları konuşulduğu bildirildi.

***

Dışişleri Bakanı Zaharieva, Saraybosna'da Butmir Karargâhı'nda askeri törenle karşılandı. Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre Bosna-Hersek'e ziyarette bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Saraybosna'da Butmir Karargâhı'nda askeri törenle karşılandı. Bakan Zaharieva, NATO ve Avrupa Birliği Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu komutanlarıyla görüştü.

***

Nuri Turgut Adalı Mezarı Başında Anıldı. Bulgaristan Türklerinin milli kimlik mücadelesinde öncü rol oynayan, sönmeyen özgürlük meşalesi, bu uğurda 23 sene hapiste ve Belene Ölüm Kampında yatan; Gümülcine'de öğretmenlik yapan, Türkiye tarafından kendisine "Gazilik" unvanı verilen Nuri Turgut Adalı, 5 Ağustos Cumartesi günü, ölümünün 13. Yılında, Bulgaristan'da Kirkova- Kızılağaç belediyesine bağlı Adaköy'deki mezarı başında anıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI