HAFTANIN ÖZETİ /31 - 7 Kasım 2016Pazartesi, 07 Kasım 2016

HAFTANIN ÖZETİ /31 – 7 Kasım 2016Nilgün AhmetBaşmüftülük Merkez Camii İmam Hatiplerine seminer düzenledi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, Aktif Merkez Camii İmam Hatiplerine yönelik Şumnu İmam Hatip Lisesinde 3 gün süren seminer düzenledi. 29 Ekim'de başlayan Seminer 31.10.16 sona erdi.

***

Bilim adamlarından maaşlarının artırılması için protesto eylemi. 1 Kasım Bulgaristan'da kutlanan Halk Aydınları Günü'nde binlerce bilim adamı maaşlarının artırılması istemiyle protesto gösterisi yaptılar. Bu yıl Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) bütçesi 5 milyon leva artırıldı, fakat bu kaynaklar, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 420'den 460 levaya yükseltilecek olan asgari işçi ücreti maliyetini karşılamak için harcanacak.

***

Lesovo Gümrük Kapısı'nda Polis Operasyonu. Bulgaristan'ın Türkiye sınırı bölgesinde başlatılan polis operasyonu nedeniyle Hamzabeyli'nin karşısındaki Lesovo Gümrük Kapısı geçici olarak araç geçişine kapatıldı. Sınır Polis Genel Müdürlüğü, Türkiye'ye yolculuk edeceklerin açık bulunan Malko Tırnovo ve Kapitan Andreevo gümrük kapılarına yönelmelerini istedi.

***

Barajda 12 milyon sahte Avro bulundu. Plovdiv (Filibe) ilinde ‘Meçka' barajında yaklaşık 12 milyon sahte Avro bulundu.500 Avroluk sahte banknotlar çok profesyonelce üretilmiş, ancak tüm semboller tamamlanmamış. Başsavcı Sotir Tsatsarov, bu bizde en büyük miktarda sahte Avro'nun ele geçirilmesi olduğunu yorumladı.

***

Dünyaca ünlü heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in retrospektif sergisi Kırcaali'de yoğun ilgi gördü. Kırcaali'de dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in retrospektif sergisi açıldı. 2 Kasım'da Stanka Dimitrova Sanat Galerisinde açılışı yapılan sergi sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Sergi Kırcaali Belediyesi ve Stanka Dimitrova Sanat Galerisinin bağlı olduğu Bölge Tarih Müzesi tarafından düzenlendi.

***

İspanya'da işçi sömürüsü yapan dört Bulgaristan vatandaşı tutuklandı. İspanya Sivil Muhafızları, yasadışı yollardan İspanya'ya götürüp, tarım işçilerinin sömürülmesi iddiasıyla dört Bulgaristan vatandaşının gözaltına alındığını bildirdi. Bir suç şebekesinin kurbanı olan 33 işçi İspanya'ya götürülüp, sıcak su bulunmayan çok kötü durumda olan konutlara, odalara veya çatı odalarına daha 10 kişiyle birlikte yerleştirildiği belirtildi. Vatandaşların iş sözleşmesi yapılmaksızın ve sosyal sigortasız olarak az bir ücret karşılığında tarla işlerinde çalıştırılmak üzere oraya götürüldükleri açıklandı.

***

Krilatitsa Köyü Camisinde hatim programı yapıldı. Kirkovo'nun (Kızılağaç) Krilatitsa (Şahpala) köyünde Kur'an-ı Kerim'i hatim indiren birkaç yaşlı kadın ve dokuzuncu sınıfa giden bir öğrenci için hatim töreni düzenlendi. Onların hepsi Kur'an-ı Kerim'i okumayı öğrenerek, hatmetmeyi başardı. Hatim programı 30 Ekim 2016 tarihinde Krilatitsa Köyü Camisinde gerçekleşti.

***

Mineralni Bani Belediyesi, 4. İş Dünyası ve Yerel Yönetim Çalıştayı'na katıldı. Mineralni Bani (Meriçler) Belediyesi, Troyan şehrinde gerçekleştirilen 4. İş Dünyası ve Yerel Yönetim Çalıştayı'na katıldı. Ulusal kaplıcalarıyla ünlü ilçe merkezi Mineralni Bani, üç gün süren forumda atraktif bir slayt gösterisiyle tanıtıldı. Çalıştay organizasyonu Troyan Belediyesi ve Bulgaristan Tur Operatörleri ve Turizm Acentaları Derneği (ABTTA) tarafından yapıldı.

***

Parvomay Belediyesi'nden Tekirdağ gezisi. Bulgaristan Parvomay Belediye Başkan Yardımcısı Rujdi Fahri Salim, Parvomay Belediyesi temsilcileri ve Bulgaristan Badminton Turnuvası'nda dereceye giren öğrenciler ve aileleri, Tekirdağ gezisi kapsamında TESKİ'yi ziyaret etti.

***

Kurşunlu Cami'yi onaran şahıs mahkum edildi. Silistre Bölge Mahkemesi, şehirde bulunan Kurşunlu Camii'ni yasadışı olarak onarım yapan bir şahıs hakkında 5 yıl denetim süresine tabi tutularak, 2 yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına ve mahkumun 5 bin leva ceza ödemesine karar verdi. Savcılıktan yapılan açıklamada bu caminin milli önem arz eden kültür anıtı olduğu hatırlatıldı.

***

Kırcaali'de 3 bin kişiye aşure dağıtıldı. Kırcaali'nin yeni pazarında geleneksel Aşure etkinliği düzenlendi. Şimdiye kadar Bursa Osmangazi ve Kırcaali belediyelerinin ortak organizasyonuyla yapılan etkinlik Osmangazi Belediyesinin Kırcaali ile kardeşlik anlaşmasını dondurması sonucunda bu yıl sadece Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlendi. Tatlı yiyeceği sıraya dizilen 3 bin vatandaşa Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Eski Başmüftü Fikri Sali ve Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena dağıttılar.

***

Metalürji Uzmanları Bayramında Başbakan Boyko Borisov Alcomet Şirketini Ziyaret Etmiştir. Başbakan Boyko Borisov, ziyareti esnasında ülke GSYİH'sının % 27'sinin metalürji sektörü tarafından sağlandığına dikkat çekmiştir. Kutlamalara katılanlar arasında Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Sofya Ticaret Başmüşaviri Emrah Sazak, Metalürji Sanayi Derneği Başkanı Anton Petrov, Bulgaristan Sanayi Derneği Başkanı Bojidar Danev, Şumnu Valisi Donka İvanova ve Şumnu Belediye Başkanı Lyubomir Hristov yer almıştır.

***

Başmüftü Dr. Hacı, Mısır Büyükelçisini makamında kabul etti. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Mısır Arap Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçisi El Manana Shinaui'yi makamında kabul etti. Görüşme sırasında Mısır Büyükelçisi, Başmüftü'ye Mısır'da yeni basılan Kur'an-ı Kerim ve bir hadis kitabı hediye etti.

***

Başmüftülük temsilcileri, dinler arası diyalog konferansına iştirak etti. Vırşets kasabasında Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Başkanı Akademik Stefan Vodeniçarov'un himayesi altında "İnsan severlik, Bilim ve Din" başlığı altında 6.Geleneksel Bilim Konferansı gerçekleştirildi. Geçen ayın sonunda yapılan forumun bu yılki konusu "Dini Sembollerin Verdiği Mesajlar" oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI