HAFTANIN ÖZETİ /4 - 11 Aralık 2017Pazartesi, 11 Aralık 2017

HAFTANIN ÖZETİ /4 – 11 Aralık 2017Nilgün AHMETAP Milletvekili İlhan Küçük, ikinci dönem için ALDE Başkan Yardımcısı seçildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük, Hollanda'nın Amsterdam şehrinde düzenlenen Avrupa İçin Liberal ve Demokrat İttifakı (ALDE) 38. Kongresi'ne katılan 401 delegenin oyuyla ikinci dönem için ALDE Başkan Yardımcısı seçildi. HÖH Gençlik Kolları Başkanı, kongre delegeleri tarafından büyük destek aldı ve en yüksek oranda oy aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20198

***

Cumhurbaşkanı Radev, Paris'te Bulgarlarla buluştu. Fransa'yı üç günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Paris'te Bulgarlarla buluştu. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı, "Fransa'daki Bulgar topluluğu Bulgaristan-Fransa ilişkilerinde güven inşasına katkı sağlıyor" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20205

***

Cumhurbaşkanı Radev, Fransız mevkidaşı Makron ile görüştü. Fransa'yı üç günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Elysee Sarayı'nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Makron tarafından resmi törenle karşılandı. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Bulgaristan ve Fransa devlet başkanları, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığının Fransa'nın birleşik bir Avrupa'nın inşasına yönelik cesur iddialarını gerçekleştirmek için yardımcı olabileceğini söylediler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20206

***

Hitrino mağdurları için toplanan yardımlarla ilgili ihbarlar doğru çıktı. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Şumnu'ya bağlı ilçe merkezi Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası mağdurlarını desteklemek için Bulgaristan Kızılhaç Örgütü'nün (BÇK) aracılığıyla toplanan mali kaynakların gereken yere harcanmadığı yönünde yapılan bir dizi ihbarların ardından bizzat yerinde inceleme yapmaya karar verdi. Manolova, 5 Aralık'ta ansızın Hitrino'ya giderek, incelemelerde ve denetlemelerde bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20208

***

Martenitsa, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındı. Bulgarlara ait olan kırmızı ve beyaz ipliklerden hazırlanan süs eşyası martenitsa, UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasının bir parçası kabul edildi. Buna ilişkin karar Kore Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetler Arası Komitesi oturumunda alındı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20216

***

Bulgaristan Meclisi, sözde radikal İslam'ın kriminalize edilmesini kabul etti. Bulgaristan Meclisi, ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleri ve tavırlarıyla tanınan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu tarafından sunulan sözde radikal İslam vaaz edilmesinin suç olarak tanınmasına ilişkin yasa tasarısını ilk okumada kabul etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20218

***

Kristalina Georgieva: Gelecek yıl Bulgaristan'ın Avro Bölgesi'nin bekleme salonuna girmesini bekliyorum. BTV'nin "Bu Sabah" programına konuk olan Dünya Bankası İcra Müdürü Kristalina Georgieva, "Önümüzdeki yıl Bulgaristan'ın Avro Bölgesi'nin bekleme salonuna girmesini bekliyorum" diye kaydetti. Georgieva, "Bekleme odasından Avro Bölgesi'ne geçiş genellikle üç yıl sürüyor. Ancak bu Bulgarların kendileri için faydalı olacağı bir zamandır bu sürede ekonomiyi daha istikrarlı hale getiren kararlar alınır" diye sözlerine ekledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20220

***

Borisov ve Burnabiç, iki ülke arasındaki doğalgaz hattını öncelik olarak belirledi. Başbakan Boyko Borisov, Batı Balkan ülkelerinin liderlerinin yapacağı çalışma toplantısına katılmak için Bulgaristan'a gelen Sırbistan Başbakanı Ana Burnabiç ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Borisov, "Bulgaristan ile Sırbistan arasındaki altyapı projelerinin geliştirilmesi bölgedeki ülkeler arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olacaktır" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20221

***

Bakan Vılçev: Türkçe okutulan okulların müdürleri yeni ders kitabı talebinde bulunmadı. Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev'in bir milletvekilinin sorusuna verdiği yazılı cevaptan Türkçe dersi okunan okulların müdürlerinin mevcut eğitim öğretim yılı için yeni Türkçe ders ve yardımcı ders kitap talebinde bulunmadıkları anlaşıldı. Bakan, yazılı cevabında Kasım ayında Şumnu okullarında 1. - 8. sınıflarda okuyan öğrencilere dağıtılan yeni basılan Türkçe ders kitaplarının ise Eğitim ve Bilim Bakanlığının ilgili yönetmeliğe göre ders kitapları ve yardımcı ders kitaplarını değerlendirme ve onaylama prosedürü kapsamına girmediğini belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20222

***

AB Komisyonu, Denizcilikte Mekansal Planlama Direktifi ile ilgili Bulgaristan'a dava açacak. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada komisyonun Denizcilikte Mekansal Planlama Direktifinde belirlenen AB kurallarının uygulanmasına yönelik ulusal önlemlere dair bildirim yapmadığı veya kısmen bildirim yaptığı gerekçesiyle Bulgaristan, Finlandiya ve Yunanistan'ın karşı Avrupa Birliği Adalet Divanı'na başvuracağı bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20223

***

Bulgaristan Başmüftülüğü: Yakın Doğu bir barut fıçısı, fitili ise Kudüs. Bulgaristan Başmüftülüğü, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma karıyla ilgili endişelerini dile getirdiği görüş beyan etti. Başmüftülükten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Kudüs, üç semavi dinin kutsal mekanlarının bir arada yer aldığı bir şehirdir. Kudüs'ün tartışılan statüsüne ilişkin her bir karar Filistin ve İsrail halkının yanı sıra Birleşik Milletler Örgütü (BM) arasındaki diplomatik müzakereler çerçevesinde alınmalıdır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20224

***

Bulgaristan, Kosova'nın da Bulgar azınlığını tanımasını istedi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev makamında ardı ardına Kosovalı ve Karadağlı mevkidaşlarıyla görüştü. Onlarla yaptığı görüşmeler sırasında Radev, Kosova'daki Bulgar azınlığının resmi olarak tanımasını istedi. Henüz iki ay önce Arnavutluk, Ulusal Azınlıkları Koruma Kanunu'nu kabul edince Arnavutluk'taki Bulgar azınlığı ulusal azınlık olarak tanıdı. Ülkede kendini Bulgar olarak tanımlayan yaklaşık 50 bin kişi ikamet ediyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20225

***

Bulgaristan'da Balkan Liderleri Buluşması. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un ev sahipliğinde başkent Sofya'da düzenlenen forumda bir araya gelen Balkan ülkeleri devlet ve hükümet başkanları, bölgenin Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyonu ve ortak altyapı projelerini görüştü. Başbakan Borisov, toplantıda yaptığı konuşmada "Bölge ülkelerinin her biri çok değerli. Biz artık bir barut fıçısı değiliz." ifadelerini kullandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20226

***

Yazaki, Bulgaristan'da üçüncü fabrikasını açtı. Mersedes-Benz, Renault ve Ford gibi markalar için araba parça üretimi yapan Japon şirketi Yazaki, 7 Aralık'ta düzenlenen törenle Dimitrovgrad (Kayacaık) kasabası yakınında inşa ettiği Bulgaristan'da üçüncü fabrikasını hizmete açtı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20228

***

Sofya'da İslam'a Katkı Ödülleri Töreni. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, İslam dinine katkıları olan kişilere ödül verdi. Başkent Sofya'nın Merkez Orduevi'nde düzenlenen "İslam Dinine Katkı Ödülleri" törenine ülkedeki dini temsilciler, milletvekilleri ve diplomatlar katıldı. Bulgaristan'da 8 Aralık 1910'da seçilen ilk başmüftü Hocazade Mehmed Mühiddin Efendi anısına verilen ödüller, Yüksek İslam Şurası tarafından belirlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20233

YAZARIN DİĞER YAZILARI