HAFTANIN ÖZETİ /4- 11 Haziran 2018Pazartesi, 11 Haziran 2018

HAFTANIN ÖZETİ /4– 11 Haziran 2018Nilgün AHMETBulgaristan Müslümanlar Diyanetinin Stara Zagora'daki Yer Adlarının Değişimi İle İlgili Bildirisi. Stara Zagora yerel meclisi, Müslüman - Türk isimleri ile ifade edilen ya da ilişkilendrilen coğrafi yer adlarının, Bulgar adları ile değiştirilmesine yönelik periyodik girişimleri, Bulgaristan'daki Müslüman toplumu arasında ciddi endişelere sebep olmuştur. 2018 yılı Mayıs ayında, Stara Zagora Belediye Meclisi, belediye sınırları içerisinde yer alan Türk - Arap isimleri ile anılan yrlerin isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili bir strateji oluşturulması için kurulan geçici komisyonla faaliyetlerini yenilemeye karar verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21162

***

Ardino'lu emekliler Kirkovo'daki Bulgarlaştırma süreci kurbanlarına saygı gösterdiler. Ardino'dan (Eğridere) bir grup emekli Bulgarlaştırma sürecinin en genç şehidi 17 aylık Türkan anısına yapılan Kirkovo'nun Mogilyane köyündeki anıt çeşmeyi ziyaret etti. Kirkovo bölgesindeki tüm Bulgarlaştırma süreci şehitlerini andılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21166

***

Bulgaristan'da Türkçe ve Arapça yer adlarının değiştirilmesine tepki. Bulgaristan'ın güneydoğusunda Eski Zağara Belediye Meclisinin geçen hafta aldığı kararla Türkçe ve Arapça oldukları gerekçesiyle bölgede bulunan 838 yer adını değiştirmesi Bulgar medyasında eleştirildi. Siyasal bilimci Prof. Daniel Smilov'un kaleme aldığı ve ülkedeki birçok medya kuruluşunda kullanılan "İsim Değiştirme Politikası-Fikir Derlemesi" adlı makalesinde, "Mekanik çeviri anlam kaybına neden olur. Bılgaria (Bulgaristan) kelimesinin Bulgarca olmadığı anlaşılırsa ne olacak?" diye sordu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21167

***

Başmüftü Yardımcısı Birali Birali Ulusal Dini Topluluklar Meclisi Başkanı Seçildi. Sofya Katolik Ekzarhlığı'nda 31 Mayıs'ta Ulusal Dini Topluluklar Meclisi'nin toplantısı gerçekleşti. Toplantının gündem başlıklarından bazıları Dini Topluluklar Meclisi'nin geçen dönemde çalışmaları, tamamlanan projeleri, Varna'da şubesinin açılması oldu. Gelecekte Plovdiv, Ruse ve Bugaristan'ın başka yerleşim yerlerinde de şubeler açılması bekleniyor. Başka bir gündem noktası da Dini Topluluklar Meclisi'nin daha iyi çalışabilmesi için şu anki tüzikte değişiklik ve madde eklenmesinin yapılmasıydı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21168

***

Bursa'da" Naim Süleymanoğlu" Kültür ve Bilgi Merkezi Kuruluyor. Mestanlı (Momçilgrad) Belediye Başkanı Sunay Hasan Bursa ziyaretinde inşası devam eden ve Naim Süleymanoğlu'nun ismini taşıyacak olan Mestanlılar Kültür ve Bilgi Merkezinin inşasının tamamlanmak üzere olduğunu yerinde gördü. Başkan Hasan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile görüşmesinde Kültür ve Bilgi Merkezinin kurulduğu arsanın bağış edilmesinden dolayı kendisine teşekkür etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21171

***

Kotel Şehrinde Gerçekleşen İftar Yemeği Farklı Dinlerden İnsanları Bir Araya Getirdi. Ramazan'ın 21. akşamı olan 4 Haziran 2018 tarihinde Kotel Belediyesi iftar yemeğine evsahipliği yaptı. Farklı dinlere mensup insanları bir araya getiren iftar yemeğinde farklı dinlere ve topluluklara mensup olan insanlar beraberce Allah'ın nimetini paylaştılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21174

***

YTB'nin yeni başkanı Abdullah Eren görevine başladı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda (YTB) yeni başkan Abdullah Eren görevine başladı. YTB'den edinilen bilgiye göre, mayıs ayında önceki başkan Mehmet Köse'nin Başbakanlık Müşavirliğine atanmasının ardından, Abdullah Eren, kurumun yeni başkanı olarak görevlendirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21176

***

Naim Süleymanoğlu Kültür Evi iftar etkinliği ile kapılarını açtı. Mestanlı ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği'nin bu yılki geleneksel iftar yemeği merhum Naim Süleymanoğlu'nun adını taşıyan yeni Mestanlı Kültür Evi'nde gerçekleştirildi. Ata Bulvarı üzerinde yapılan Mestanlı Kültür Evi, ilk etkinliğine evsahipliği yaptı. Mestanlı ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği'nin geleneksel iftar yemeğine dernek yönetim kurulu üyeleri ile aileleri, sivil toplum örgütleri başkanları katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21178

***

Filibe'de tüm etnik gruplar iftar sofrasında buluştu. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğunun 06 Haziran 2018 tarihinde, Filibe Muradiye camii önünde düzenlediği iftara Filibe Vali Yardımcısı Evelina Apostolova, Filibe Belediye Meclis Başkanı Savina Petkova, Belediye idaresinden temsilciler, Kırcaali ve Hasköy Bölge Müftüleri, Ustina İmam Kursu müdürü ve eski Başmüftü Selim Mehmet, işadamları, Türkiye'den gelen misafirler, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, şehirde yaşayan farklı din ve etnik gruplarının temsilcileri katılmıştır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21179

***

Bulgaristan'da yaşamak için en iyi şehir Burgaz. Darik Radyosunun her yıl yaptığı sıralamaya göre 2017 yılında Bulgaristan'da yaşamak için en iyi şehir Burgaz belirlendi. Artık 11.yıl Darik Radyosu Bulgaristan'da yaşamak için en iyi şehir sorusunu sordu ve 27 ili bir takım kriterlerle karşılaştırdı. Bu, çağdaş insanların kendilerini en iyi nerede hissettiklerini ve hangi şehrin iyi ve perspektif bir yaşam tarzı sunduğunu anlamayı amaçlayan yıllık bir ankettir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21182

***

Bulgaristan'da Karadeniz'in sorunları tartışıldı. Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Eğer Karadeniz'de ve diğer denizlerde balıkçılık anlamında tedbir alınmazsa, sürdürülebilirliğin devamı noktasında ciddi sıkıntılar var." dedi. Başkent Sofya'da "Karadeniz'de Balıkçılık ve Çevre Sistemi" konulu uluslararası konferans düzenlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21183

***

Bulgaristan Parlamentosunda Türkçe İsim Krizi. Bulgaristan'ın güneydoğusunda bulunan Eski Zağara'da yaklaşık 838 sokak adının Türk ve Arap kökenli olduğu gerekçesiyle değiştirilmesi Bulgaristan'da ciddi bir krize sebep oldu. Krizin patlamasının ardından Mecliste milletvekillerin ana gündem maddesi de Eski Zağara'daki isim değişikliğiydi. Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Eski Zağara'da alınan kararı kınadı. HÖH lideri Mustafa Karadayı, "Alınan bu karar Bulgar demokrasisi ve hoşgörüsü için çanların çalmasına sebep oluyor. Toplumumuzda diyaloga ihtiyacımız var ve bu hareketler demokrasinin durumunu, ülkenin geçmişini ve geleceğinin yansımasıdır" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21186

***

Borisov: Göç baskısı sıfır düzeyinde, Türkiye ile yapılan anlaşmalar kusursuz işliyor. Başbakan Boyko Borisov, AB'nin bundan sonra izleyeceği koheziyon politikası konusunda düzenlenen yüksek düzey toplantısının AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı programında yer alan en önemli toplantı olduğunu öne sürdü. Toplantının açılışında konuşan Borisov "Çözüm getirilmesi gereken konulardan biri göç konusudur" dedi ve Türkiye ile yapılan göç anlaşmasının uygulanmasına yüksek değer biçti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21185

YAZARIN DİĞER YAZILARI