HAFTANIN ÖZETİ /5 - 12 Haziran 2017Pazartesi, 12 Haziran 2017

HAFTANIN ÖZETİ /5 – 12 Haziran 2017Nilgün AHMETFrank-Valter Shtaynmayer, Borisov'a: "Avrupa'nın size ve hükümetinize ihtiyacı var". Berlin'de gerçekleştirilen görüşmeler esnasında Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Valter Shtaynmayer, Başbakan Boyko Borisov'a şu sözleriyle hitap etti: "Avrupa'nın size ve hükümetinize ihtiyacı var, Balkanlar'ın size ihtiyacı var, Bulgaristan'ın size ihtiyacı var." Cumhurbaşkanı Shtaynmayer, ülke yönetiminde yar aldığı bu üçüncü dönemden dolayı Borisov'u tebrik etti ve sorumluluğu büyük olan görevinde başarılar diledi.

***

Dışişleri Bakanı: Putin Bulgaristan'ı ziyaret ederse ikili ilişkiler güçlenecek. Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva bir televizyon programında Rusya Devlet Başkanı tarafından ülkemize ziyaret yapılırsa, bu ziyaretin ikili diplomatik ilişkilerin pekişmesine katkı sağlayacağına öne sürdü. Rusya tarafından Bulgaristan'a karşı hibrit savaşın yürütüldüğüne ilişkin kesin kanıtların bulunmadığını belirten Zaharieva, bununla birlikte göz yummamak gerektiğini de ekledi.

***

Edirneli Kadın Girişimciler Bulgaristan'da. TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Euro Club Kadınlarının daveti ile Bulgaristan'ın Yambol şehrinde düzenlenen ikili iş görüşmeleri ve Yambol'un 'Müzeler ve Festival' etkinliğine katıldı. Programa TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Başkan Yardımcısı İlknur Özcan, Kurul Üyelerinden Pınar Ersaçmış ve Nükhet Uzunismail Su katılım sağladı.

***

Biser Petkov: Emekli maaşlarının %40'ı hastalık emekliliğidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Biser Petkov, BTV'nin Bu Sabah programında, "Şu anda ödenmekte olan hastalık emekli maaşı sayısı 945 bindir, yani emeklilerin %40'nı hasta vatandaşlar oluşturmakta. Toplum arasında, çalışamaz raporlarının bir kısmı yasadışı verildiği söylentileri dolaşmaktadır" diye açıkladı.

***

Bulgaristan'daki dini topluluk ve kurumlara yönelik düzenlemeler. Bulgaristan'da hazırlanan yasa değişikliği teklifine göre ülkede yaşayan dini topluluklar ve kurumların yabancı ülkelerden mali destek almalarına yasaklama veya sınırlandırma getirilebilecek.Nüfusu 7 milyonun altında olan Bulgaristan'da yaşayan bir milyona yakın Türk ve Müslüman'ı ilgilendiren konuya ilişkin Adalet Bakanlığınca hazırlanan yasa değişikliği teklifi, parlamentoya gönderildi.

***

AİHM, Ulusal Türk Birliği kurulmasına izin vermeyen Bulgaristan'ı haksız buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bulgaristan'da Müslüman nüfusun haklarını savunan Ulusal Türk Birliği derneğinin kuruluşuna izin verilmemesi hakkındaki davada Bulgaristan'ı haksız buldu.

***

Türkiye sınırına inşa edilen tel örgüyle ilgili yolsuzluk soruşturması. Bulgaristan'da Yargıtay, Türkiye sınırına inşa edilen tel örgüyle ilgili yolsuzluk şüpheleri üzerine Devlet Milli Güvenlik Ajansından (DANS) konuyla ilgili soruşturma başlatmasını istedi.Yargıtay'dan yapılan yazılı açıklamada, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki 254 kilometrelik kara sınır güzergahında yapılan tel örgüde yolsuzluk yapıldığına yönelik ihbar alındığı belirtildi.

***

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Kore, Filibe'ye yardım eli uzattı. İşadamları ve üniversite öğretim görevlilerinden oluşan Kore Cumhuriyeti heyeti, yüksek teknolojiler alanında işbirliği imkanlarını araştırmak üzere Filibe'deki Uluslararası Fuarı ziyaret etti. Konuklar, Bulgaristan'daki en büyük sanayi projelerinden biri olan Trakya Ekonomik Bölge parkına ve her alandan yeni ürünlerin tanıtıldığı Ulusal Sergi Merkezine büyük ilgi gösterdiler.

***

Teklas Otomobil Parçaları Üretim Fabrikası Büyümeye Devam Ediyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Kırcaali'de otomobil parçaları üretimini genişletmek üzere Teklas Bulgaristan Holdingine 20 milyon avro değerinde kredi verecek. Bu kredi, holdingin yılbaşından bu yana inşası devam eden şehirdeki dördüncü fabrikası için sağlanacaktır. Fabrikanın sahibi Teklas Kauçuk Türk şirketinin planına göre yeni fabrika bu yılsonunda faaliyete geçmesi öngörülüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI