HAFTANIN ÖZETİ/ 5-12 Ocak 2015Pazartesi, 12 Ocak 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 5-12 Ocak 2015 Sebahat NECİBAvrupa'ya kaçan 7 500 sığınmacı Bulgaristan'a geri gönderilmek isteniyor. Avrupa Birliği üyesi üç ülkenin, Batı Avrupa'ya kaçan Bulgaristan'da kayıtlı veya mülteci statüsüne sahip 7 500 sığınmacıyı geri göndermek istedikleri açıklandı. Almanya, Avusturya ve Macaristan'ın Bulgaristan'dan başka ülkelere yasa dışı olarak geçiş yapan sığınmacıların yakalandığına dair Bulgar makamlarına bildirdikleri anlaşıldı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev Türk sınırına asker talebine sert çıktı! Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Türkiye sınırından kaçak sığınmacı akınının sınırlandırılmasına ilişkin hükümetin çabalarını yorumlarken içişleri bakanının talebini eleştirdi ve "Türkiye sınırına asker yollanması büyük bir diplomatik skandala neden olur" uyarısında bulundu.

***

Filibe'de tarihi cami kundaklandı. Filibe Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, halk arasında Cumaya Cami olarak da bilinen camiyi hedef alan bir saldırganın kundaklama girişiminde bulunduğu belirtildi. Görgü tanıkları, caminin girişine akaryakıt döken saldırganın yangını başlattıktan sonra olay yerinden kaçtığını söyledi. Yangının, caminin bekçisi tarafından kısa sürede söndürüldüğü kaydedildi.

***

Plovdiv Meclisi, Hüdavendigar Camii'ni kundaklama girişimini kınadı. Plovdiv (Filibe) Belediye Meclisi, şehirdeki tarihi halk arasında Cuma Camii olarak bilinen Hüdavendigar Camii'ni kundaklama girişimini sert bir dille kınadılar. Olağanüstü Meclis oturumunda Meclis Üyeleri oybirliğiyle bu tür vandallık eylemlerine karşı olduklarını beyan ederek, bu tür hareketlerin tüm toplum tarafından kınanması çağrısında bulundular.

***

Bulgaristan Milli Radyosunun Türkçe yayınları Kırcaali bölgesinde durduruldu. Bulgaristan devlet radyosu BNR'nin günlük üç saatlik Türkçe yayınlarını Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkenin güney ve doğu kesimlerine aktaran vericilerin kapatılması Türk toplumunun tepkisini çekti. Bulgar devlet radyosu BNR, ülkede Türklerin yaşadığı bölgelere Türkçe yayınları aktaran vericilerin neden kapatıldığı konusunda açıklama yapmadı.

***

Aslen Kırcaalili olan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova bugün Kırcaali'yi ziyaret etti. Yaptığı açıklamada turizmcilerin görüşmede arz ettikleri sorunların çözümü için elinden geleni yapacağını kaydetti. Bu bağlamda turizm alanında uzmanlar yetiştirilmesi üzere turizm meslek liselerinde ve düz liselerdeki turizm okuyan sınıflarda ikili eğitim sistemi uygulanacağını belirtti.

***

Bahtiyar'a yardım kampanyası devam ediyor. Acıbadem Hastanesi'nde yapılan tüm araştırmaların sonucu belli olmuştur. Bahtiyar'ın tanısı dördüncü seviye Hodgkin dışı lenfomadır (Hodgkin lenfomaları dışında her tür lenfomayı içeren çeşitli bir grup kan kanseridir). Kemoterapinin ikinci kürü yapılmıştır, ancak tedavi 7 etap kemoterapiden oluşuyor ve her bir etap 25 bin dolar olmak üzere toplam 175 bin civarındadır.

***

Kırcaali HÖH kurucuları merhum Yaşar Şaban'ın mezarını ziyaret etti. 8 Ocak Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Kırcaali teşkilatının 25.kuruluş yıldönümü münasebetiyle kurucu üyeler bir yıl önce hayatını kaybeden Yaşar Şaban'ın mezarını ziyaret ederek dualar okudular. Yaşar Şaban HÖH Kırcaali teşkilatının kurucu üyelerinden biriydi. Büyük Millet Meclisinde, milletvekili ve HÖH Genel Başkan vekilliği görevinde bulundu.

***

"İstanbul Efendisi "oyunu Kırcaalili tiyatro severlerle buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Şehir Tiyatroları, Kırcaali Devlet Tiyatrosu salonunda konuk olarak Musahipzade Celal'in "İstanbul Efendisi" adlı oyunu sergiledi. Sofya Büyükelçisi Sayın Süleyman Gökçe'nin desteğiyle gerçekleşen oyun Kırcaalililer tarafından büyük ilgi gördü. Kırcaali ilindeki tüm belediyelerin eşgüdümüyle bölgeden 600'den fazla soydaş oyunu büyük bir ilgi ve beğeniyle izledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI