HAFTANIN ÖZETİ /5 -12 Şubat 2018Pazartesi, 12 Şubat 2018

HAFTANIN ÖZETİ /5 –12 Şubat 2018Nilgün AHMET"2018- Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu" tanıtıldı. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilen Kastamonu'nun tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı Kastamonu'nun kültürel, doğal zenginliklerini ve TÜRKSOY'un Kültür Başkenti Projesi'ni anlatan tanıtım filmleri ile başladı. Daha sonra Kastamonu Belediyesi Halk Oyunları ekibi, Sepetçioğlu yöresel halk oyununu sergiledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20525

***

Başbakan Borisov, Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Colairo Preca ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Colairo Preca ile görüştü. Görüşmenin ana konuları, Batı Balkan ülkelerinin AB perspektifi, göç krizi, uyum politikası ve Avrupa için diğer önemli konulara vurgu yapılarak, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı'nın öncelikleriydi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20531

***

Turizm Bakanlığı, 18 tur operatörü ve acentenin tescilini iptal etti. Turizm Bakanlığı, Ulusal Turizm Siciline tur operatör olarak tescil edilen 18 şirketin tescilini iptal etti. Bu işlem, Tur Operatörleri ve Seyahat Acenteleri Tescil Uzman Komisyonu'nun gerekçeli teklifi ile Turizm Bakan Nikolina Angelkova'nın emriyle oldu. Bunun nedeni, bu şirketlerin tur operatörlüğü ve seyahat acenteliği faaliyetleri gerçekleştirmesine izin veren kayıt belgesini Turizm Yasası'nda öngörülen iki aylık sürede almamasıdır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20532

***

İşverenler, Enerji Bakanı Petkova'nın istifasını istedi. Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği (AİK ), Bulgaristan İktisat Odası (BSK) ve Bulgaristan İşveren ve Sanayicileri Konfederasyonu (KRİB), ısrarla Enerji Bakanı Temenujka Petkova'nın istifa etmesini istedi. Bu örgütler, 28 Şubat 2018 tarihinde enerji sektöründeki keyfiliğe karşı protesto eylemi düzenlediklerini bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20533

***

Geçen yıl Bulgaristan'da 2 911 iş kazası meydana geldi. Ulusal Sigorta Kurumu (NOİ) verilerine göre geçen yıl ülkede 2 911 iş kazası meydana geldi. Bu, her gün ortalama 8 işçinin görevlerini yerine getirirken yaralandığı anlamına gelir. İstatistikler, geçen yıl iş kazası sayısının, 2016 yılına kıyasla 2848'den 2911'e yükselerek, 63 arttığını gösteriyor. 2017'de iş kazalarının 94'ü ölümle sonuçlandı, bu sayı 2016 yılına kıyasla 6 fazladır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20534

***

AK Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Müdürü John Ryan, çocuklarda sağlıklı beslenme hakkında konuştu. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Müdürü John Ryan, "Çocuklarda Sağlıklı Beslenme - Bulgaristan Dönem Başkanlığının Başlıca Önceliği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "Gelecekte üye ülkelerin okul, ayrıca ordu, hapishane, hastane gibi yerlerde verilen gıdaların kalitesini toplu olarak inceleyebileceklerine inanıyoruz. Bu çok büyük bir pazardır ve bu gıda endüstrisi için çok önemli bir işarettir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20536

***

Başbakan Borisov ve işverenler, enerji sektöründe köklü değişiklikler için anlaştı. Başbakan Boyko Borisov ve işveren örgütlerinin temsilcileri, enerji sektöründe köklü değişiklikler yapılması konusunda anlaştı. Başbakan, işveren örgütlerinin temsilcileri ve Meclis Enerji Komisyonu Başkanı Delyan Dobrev arasında toplantı yapıldı. Toplantıdan sonra basına açıklamalarda bulunan Dobrev, "Başbakan Borisov'un makamında çok verimli bir toplantı yaptık. Onun başkanlığında yapılan toplantıda enerji sektöründe köklü reformlar yapılması konusunda anlaşmaya vardık" diye belirtti ve dört büyük değişiklikten bahsetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20537

***

HÖH AP Milletvekilleri ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu yönetimi görüştü. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekilleri Filiz Hüsmenova, Necmi Ali ve İlhan Küçük ile Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu yönetimi arasında yapılan görüşmesinde ele alınan konular arasında sığınmacı krizi, Gümrük Sözleşmesinin güncelleştirilmesi, vizelerin serbestleştirilmesi, Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20541

***

Bulgaristan Meclisi, Türkiye'deki göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan kanun tasarısını reddetti. Bulgaristan Meclisi, Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Bulgaristan vatandaşı olma hakkına sahip yabancıların kapsamının genişlemesine ilişkin yasa tasarısını reddetti. Buna ilişkin yapılan oylamada 25 milletvekili kabul, 46 milletvekili ret oyu kullanırken 86 milletvekili ise çekimser kaldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20546

***

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'den Borisov'a övgüler yağdı. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından ikisi ortak basın toplantısı düzenledi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Bulgar mevkidaşı Boyko Borisov'a övgüde bulundu. Önce onu liderlik konusunda övdü. Rutte'nin ifadelerine göre Başbakanımız bölgede kilit bir oyuncu ve ülkeyi ileri götürmektedir. Ancak Hollanda Başbakanı daha fazla sonuç talep etti. Bulgaristan'ın AB'nin ortak sığınma politikasındaki rolünü vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20547

***

Sofya'da Bulgaristan-Türkiye Ekonomik Ortaklığı Görüşüldü. Başbakan Boyko Borisov ve Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Sofya'da gerçekleştirdikleri toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığı ve ortaklığı genişletme olanaklarını görüştüler. Görüşmede çeşitli ekonomik sektörlerdeki ikili ilişkilerin mükemmel olduğu kaydedilerek, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki verimli komşuluk ilişkilerinin, ikili ticaretin artırılmasına ve ticaret ve ekonomik ortaklığın yoğunlaşmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20548

***

Mümin Gençoğlu, vefatının 25. yıl dönümünde anıldı. Soydaşların onurlu mücadelesinin ‘Yiğit' ismi, Balkanların ve Türkiye'nin "Mümin Agası", Bal-Göç ve BGF Federasyonu Kurucu Başkanı, Bursa sanayisinin duayen ismi, Penguen Gıda'nın kurucusu, hayırsever iş adamı, BTSO Meclis ve Bursaspor'un eski başkanlarından, Bursa Milletvekili merhum Mümin Gençoğlu vefatının 25. yıl dönümünde Bursa Emirsultan mezarlığında bulunan kabri başında dualarla anıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20549

***

Mevzuatta geçen "engelli" kelimesi "özürlü" olarak değiştirildi. Parlamento, tüm mevzuatta geçen "engelli" kelimesini "özürlü" olarak değiştirdi. Meclis Genel Kurulunda görüşmelerin ardından ikinci okumada yapılan oylama sonucunda kabul edilen Devlet Ücretleri Hakkında Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesiyle daha 8 yasada değişiklik yapıldı. Değişikliğin yapacağı etkinin değerlendirmesinde "engelli" kavramının Bulgar mevzuatından silinmesiyle özürlü kişiler hakkında "beceriksiz, geçersiz ve işe yaramayan" tarzında kalıp düşüncelerin üstesinden gelmeye yardımcı olunacağı belirtildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20557

***

TÜRSAB temsilcileri, Bulgar meslektaşlarıyla buluştu. Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) temsilcilerini, Bulgar meslektaşlarıyla çalışma toplantısında buluşturdu. Başkent Sofya'da yapılan çalışma toplantısına Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, TÜRSAB Kurumsal ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Ela Atakan, THY Bulgaristan Müdürü Mehmet Gürkaynak ve sektörden 20'den fazla turizm acente temsilcisi katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20558

***

Soydaşlar adım adım birleşmeye yürüyor. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, soydaşların arasındaki siyasi bölünmüşlüğe son vermek için başlattığı tarihi girişimde önemli bir mesafe daha kat etti. Tüm taraflar arasında kritik bir süreç olan 'Tabanda Uzlaşı' noktasında mutabıka vardıklarını duyuran Gençoğlu, birleşmeye olan inancının çok güçlendiğini açıkladı.
https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20565

YAZARIN DİĞER YAZILARI