HAFTANIN ÖZETİ /6 - 13 Kasım 2017Pazartesi, 13 Kasım 2017

HAFTANIN ÖZETİ /6 – 13 Kasım 2017Nilgün AHMETİspanya, Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne katılımını destekledi. İspanya'yı iki günlük ziyarette bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, İspanya Dışişleri Bakanı Maria Dastis Quedo ile görüştü. Görüşme sırasında Quedo, "İspanya hükümeti Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne katılımı ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda Bulgaristan'ı var gücüyle destekleyecek" dedi. Zaharieva'nın Madrid ziyareti, 12 yıldan beri bir Bulgaristan Dışişleri Bakanı'nın İspanya'ya yaptığı ilk ziyaret oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20067

***

Bu yıl Eylül ayına kadar ülkemizi 900 bin Yunanlı ziyaret etti. Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Turizm Bakanı Nikolina Angelkova'nın Londra Uluslararası Turizm Fuarı (WTM) kapsamında kurulan Bulgaristan Ulusal Stadı'nda Yunanistan Turizm Bakanı Elena Kuntura ile görüştüğü bildirildi. Görüşme sırasında Angelkova, "Bu yılın başından Eylül ayı sonu itibariyle ülkemize Yunanistan'dan gelen turistlerin sayısı yaklaşık 900 bindir. Yunan turist sayısında yüzde 10'dan fazla artış kaydediliyor" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20069

***

Bulgaristan'ın ilk Cumhurbaşkanı Jelü Jelev'in doğduğu eve anıt taşı konuldu. Bulgaristan'da komünist rejimin sona ermesinin ardından demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Jelü Jelev'in dünyaya geldiği Şumnu iline bağlı Smyadovo İlçesi'nin Veselinovo köyünde bulunan evine konulan anıt taşının açılış töreni yapıldı. Törende resmi konuklar arasında Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve eski cumhurbaşkanları Petır Stoyanov, Georgi Pırvanov ve Rosen Plevneliev hazır bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20070

***

Ulusal Tütün Üreticileri Birliği, "Mihaylidis" şirketinin lisansının geri alınmasını talep etti. Tsvetan Filev'in başkanlığındaki Ulusal Tütün Üreticileri Birliği -2010 Derneği, Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov, tütün üreticilerine yüksek miktarda borcu olduğu için Sandanski kasabasına kayıtlı Yunan şirketi Live Tabacco A. Mihaylidis'in lisansının geri alınmasını talep etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20071

***

Borisov, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığına hazır olduğuna kanaat getirdi. Bulgaristan hükümeti ve Avrupa Birliği (AB) Konseyinin gerçekleştirdiği ortak oturumunda konuşan Başbakan Boyko Borisov, "Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini üstlenmeye hazır durumdadır. Bulgaristan Başkanlığı sırasında AB'yi daha güçlü ve sürdürülebilir kılma konusunda azimliyiz" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20076

***

Nakit ödemeleri 5000 leva ile sınırlandıran kanun teklifi birinci okumada onaylandı. Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda vergi kanunlarında önümüzdeki yıla ilişkin değişiklikler kabul edildi. Önümüzdeki yıldan itibaren alışverişlerde nakit ödemeler 5000 leva ile sınırlı olacaktır. Şu anda nakit ödemeler 10 000 leva ile sınırlıdır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20080

***

Geçen yıl aktif nüfusun yüzde 20'si tarımla uğraştı. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre geçen yıl Bulgaristan'da her beşinci vatandaş veya çalışabilecek durumda olan ve aktif nüfus olarak kabul edilen kişilerin yaklaşık yüzde 20'si tarımsal faaliyetle meşgul oldu. Bu göstergeye göre ülkemiz, çalışanların yüzde 26'sından fazlasının tarımla meşgul olan Romanya'dan sonra ikinci sırada yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20081

***

Cumhurbaşkanı Radev, sahte haberleri ve siber saldırıları kınadı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Seçim Denetleme Makamları Birliği tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Dijital Çağda Bilinçli Seçmen Konferansı'na katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı, "Dijital dünyada tehditler her yerde ve büyük hızla gerçek zamanlı olarak gelişiyor" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20083

***

Başbakan Borisov, büyük Amerikan şirketlerinin temsilcileriyle görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Orta Avrupa Amerikan İşadamları Derneği heyeti ile görüştü. Bulgaristan'a gelen büyük Amerikan şirketlerinin temsilcileri, tarım, eczacılık, teknoloji ve gıda üretimi sektörlerine yatırım yapmak istiyorlar. Başbakan, ülkenin yatırım ve endüstriyel işbirliği potansiyelini ve iş ortamının iyileştirilmesi, idari yükün hafifletilmesi ve iş dünyasının giderlerinin azaltılmasına yönelik hükümet tarafından alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20084

***

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ilk okumada kabul edildi. Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edildi. Buna ilişkin yapılan oylamada 126 milletvekili kabul, 96 milletvekili ret, 1 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20088

***

Yeni Sağlık Bakanı Kiril Ananiev oldu. Yeni Sağlık Bakanı Kiril Ananiev oldu. Meclis Genel Kurulunda Ananiev'in Sağlık Bakanlığı görevine atanmasına ilişkin yapılan oylamada 121 milletvekili kabul oyu kullanırken 85 milletvekili ise ret oy kullandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20089

***

Asgari ücretlilerden vergi alınmaması için meclise dilekçe verildi. Meclise 300 000'den fazla kişinin imza atarak katıldığı dilekçe verildi. Vatandaşlar, bu dilekçe ile farklılaştırılmış katma değer vergisi (DDS) oranları uygulanmasını talep ediyorlar. İmza kampanyası, Eşitsizlik Makinesini Durduralım İnisiyatifi başlığı altında gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20090

***

Edirne Trakya Üniversitesi Oda Orkestrası Filibe "Çifte Hamam"da bir konser verdi. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu himayesinde, Osmanlı dönemi eseri olarak 1582 yılında inşa edilen ve günümüzde müzeye dönüştürülen "Çifte Hamam"da bir konser gerçekleştirildi. Edirne'deki Trakya Üniversitesi Konservatuarı Oda Orkestrası, Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Filibe şehrinde verdiği klasik müzik konserinde uzun süre ayakta alkışlandı.
https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20094

YAZARIN DİĞER YAZILARI