HAFTANIN ÖZETİ /6 - 13 Mart 2017Pazartesi, 13 Mart 2017

HAFTANIN ÖZETİ /6 – 13 Mart 2017Nilgün AHMETMilletvekili adaylarının zeka testi çözmeleri önerildi. "Üstün zekalılar topluluğu" olarak bilinen Mensa'nın Bulgaristan kolu, 26 Mart 2017 tarihinde yapılacak erken Parlamento seçimlerine katılacak tüm parti ve koalisyonların gösterdiği milletvekili adaylarının ücretsiz olarak Mensa zeka testini çözmesi önerisinde bulundu.

***

Kanserden vefat eden Sinan'ın ebeveynlerine "Onurlu Bulgaristan Vatandaşları" Ödülü. 24 Çaşa gazetesi ve Bulgaristan Devlet Televizyonu'nun (BNT) inisiyatifiyle başlatılan "2016 Yılı Onurlu Bulgaristan Vatandaşları" ödül töreninin bu yıl on beşincisi düzenlendi. Tören kapsamında Asenovgrad (Stanimaka) kasabasından kemik kanserinden vefat eden 16 yaşındaki Sinan Murat'ın annesi Selma ve babası Şenol Murat, 2016 yılına ilişkin büyük ödül ile onurlandırıldı.

***

Bulgaristan'da temel sorunlar azınlıklara karşı ayrımcılık ve yolsuzluk. Dünyada insan haklarının durumuna ilişkin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı raporda Bulgaristan'da temel sorunların toplumda azınlıklara ve sığınmacılara karşı tahammülsüzlük ve marjinalleşme, basın özgürlüğü ortamının giderek kötüleşmesi, yolsuzluk ve yargı sistemine güvensizlik olduğu belirtiliyor.

***

Kırcaali Vali Yardımcıları Selviye Ahmet ve Rumen Mladenov görevlerinden alındı. Kırcaali Valiliği'nden verilen bilgiye göre Kırcaali Vali Yardımcıları Selviye Ahmet ve Rumen Mladenov'un 2 Mart 2017 tarihi itibarıyla görevlerine son verildi.

***

Başbakan Yardımcısı Zlateva, Bratislava'ya çalışma ziyaretinde bulundu. Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı'na Hazırlıklardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Denitsa Zlateva, Bratislava'ya çalışma ziyaretinde bulundu. Slovak Hükümeti AB Dönem Başkanlığı Özel Temsilcisi Ivan Korchok ile görüşen Zlateva, AB Konseyi Dönem Başkanlığı'na hazırlıklarla ilgili istişare toplantısı gerçekleştirdi.

***

Kırcaali Müftüsü, Bursa Darusselam Camii'nde 2 bin kişiye vaaz verdi. Bursa şehrini ziyareti sırasında Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Darusselam Camii'nde Cuma namazı öncesinde vaaz verdi. Camide bulunan yaklaşık 2 bin kişilik cemaat Kırcaali Müftüsünün vaazını dikkatle dinledi.

***

Şumnu Nüvvab İmam Hatip Lisesi'nde bayanlara seminer verildi. Bulgaristan Başmüftülüğü, Şumnu Nüvvab İmam Hatip Lisesi'nde 3 Mart 2017 tarihinde başlayan bayanlara yönelik üç günlük seminer gerçekleştirdi. Kuzeydoğu Bulgaristan'ın değişik yerlerinden 25 bayan seminere aktif bir şekilde katıldı.

***

Filibe'de Dünya Kadınlar Günü Kutlamaları. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama etkinliği yapıldı.Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğundaki programda, Başkonsolos Hüseyin Ergani'nin daveti üzerine kente gelen ressam Hikmet Çetinkaya, klasik müzik konseri eşliğinde "Gelincik" konulu yağlı boya tablo çizdi.

***

İşadamı Sali Yaşar, Cebel kaplıcalarına yatırım yapma niyetini beyan etti. Kırcaalili işadamı Sali Yaşar, Cebel (Şeyhcuma) yakınındaki termal suların değerlendirilmesi üzere yatırım yapma niyeti olduğunu beyan eden ilk işadamı oldu. Başka girişimcilerin de kaplıcalara karşı ilgi gösterdiğini, ancak kaplıcadan Cebel merkezine su getirecek su boru hattının inşa edilmesini bekledikleri anlaşıldı.

***

Siyasi mağdur emeklilerin aldığı tazminata zam geldi. Ulusal Sigorta Enstitüsü (NSİ) tarafından yapılan açıklamada Siyasi Mağdurların Rehabilitasyonu Hakkında Kanun'un 9 maddesi gereğince komünist dönemde yapılan baskılardan dolayı uğradığı zararlara karşılık tazminat alan emeklilerin zamlı maaşlarının Mart ayında ödeneceği bildirildi.

***

Kırcaali'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı. Kırcaali kentinde Türk kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü coşkulu bir etkinlikle kutladı.Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe'nin de hazır bulunduğu etkinlikte, Kırcaali ve çevresindeki yerleşim yerlerinden bir araya gelen yaklaşık 500 Türk kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü şiirler okuyarak ve şarkılar söyleyerek kutladı.

***

Doğu Rodoplar bölgesinde yedi kızıl geyik doğaya salındı. Krumovgrad (Koşukavak) İlçesi'nin Tintyava (Tirfilli) köyü bölgesinde yedi kızıl geyik doğaya salındı. Geyikler, bölgenin çevresine alışmak için kısa bir süre avlu içinde bir alanda bakıldıktan sonra doğal ortama bırakıldı.

***

Ustina İmam Yetiştirme Merkezi binasına taşlı saldırı. Bulgaristan Milli Bayramın kutlandığı gece Ustina İmam Yetiştirme Merkezi binasına kimliği belirsiz kişiler tarafından taşlı saldırı gerçekleştirildiği bildirildi.

***

Başmüftü, Irak'ın Sofya Büyükelçisi ile makamında görüştü. 7 Mart 2017 Salı günü Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Başmüftülüğü ziyaret eden Irak'ın Sofya Büyükelçisi Kahtan Dzhanabi'yi makamında kabul etti.

***

78 milletvekili adayının eski gizli istihbarat servisi DS ajanı olduğu ortaya çıktı. Dosyalar Komisyonu tarafından yapılan açıklamada 26 Mart 2017 tarihinde yapılacak erken Parlamento seçimleri nedeniyle komisyonun geçmişini araştırdığı milletvekili adaylarından 78'inin komünist dönemin gizli servisi Dırjavna Sigurnost (DS) ajanı olduğu duyuruldu.

***

Şumnu Nüvvab İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Bölge Müftülüğüne ziyaret. 8 Mart 2017 tarihinde Şumnu Nüvvab İmam Hatip Lisesi 9.sınıf öğrencileri, Şumnu Bölge Müftülüğünü ziyaret ettiler. Öğrencilere müftülük ziyaretinde sınıf öğretmenleri Celil Celil eşlik etti.

***

Yüksek İslam Şurası, cami dernekleri temsilcilerinin katılımıyla oturum gerçekleştirdi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğün merkezi kolektif yönetim organı olan Yüksek İslam Şurası, 9 Mart 2017 tarihinde Filibe kentinde oturum gerçekleştirdi.

***

Başbakan Gerdjikov, Rusçuk'a çalışma ziyareti yaptı. Başbakan Ognyan Gerdjikov, Rusçuk şehrinde Rusçuk Valisi, Belediye Başkanı, Bölge Seçim Kurulu Başkanı, ilde bulunan ilçe belediye başkanları ve sekreterleri ile gerçekleştirdiği çalışma toplantısında 26 Mart 2017 tarihinde yapılacak erken Parlamento seçimleri için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi aldı.

***

Kırcaali ve Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odaları, işbirliği protokolü imzaladı. Kırcaali şehrinde Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası ve Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı. Kırcaali'yi ziyaret eden Lüleburgaz Ticaret Ve Sanayi Odası üyesi olan 16 girişimciden oluşan heyet, Kırcaali'de Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Sebahattin Gökçe ve Cevdet Adem tarafından karşılandı.

***

ABD İnsan Hakları Raporu'nun Bulgaristan bölümünde seçimlerdeki Türkçe yasağı de yer aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı 2016 İnsan Hakları Raporu'nun Bulgaristan bölümünde DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan'a seçim kampanyalarında Türkçe konuştuğu için verilen para cezası da yer aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI