HAFTANIN ÖZETİ/ 6-13 Temmuz 2015Pazartesi, 13 Temmuz 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 6-13 Temmuz 2015 Nilgün AHMETSon altı yılda 380 bin kişi istihdam kaybetti. Mayıs 2015'e kadar 85 büyük ölçekli işyeri kapatıldı, orta ölçekli şirketlerin yüzde 12'i yok oldu ve küçük ölçekli her beş üretim evinden biri de yeniden açılmamak üzere üretimi durdurdu. Bulgaristan Sanayi Odası başkanı Bojidar Dinev bu durumun 380 000 kişiyi işsiz bıraktığını açıkladı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev Ukrayna'da. Rosen Plevneliev, resmi ziyaret çerçevesinde geldiği Ukrayna'da Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi. Görüşme sırasında, iki ülke ilişkileri yanı sıra, ülkenin doğusundaki durum ve enerji alanındaki işbirliğine yönelik konular ele alındı.

***

Gümülcine Türk Gençler Birliği Gençlik Kolu'ndan İftar. Gümülcine Türk Gençler Birliği Gençlik Kolu 7 Temmuz 2015 akşamı iftar düzenledi. Birlik bahçesinde düzenlenen iftara yaklaşık olarak 800 kişi katıldı.

***

Bulgar demokrasisi zorunlu Bulgarlaştırma Süreci kalıntılarının kazımasında sınıfta kaldı. 7 Temmuz 2015 Çarşamba günü görüşülmesine başlayan yasa tasarısında Türklerin beklentileri suya düştü. HÖH Meclis Grubu tüm kayıtlardan silah zoruyla dayatılan, bu "yeni" adları taşıyan ve 30 Haziran 2001 tarihine kadar yaşama gözlerini yummuş kişilerin idari yoldan adlarının geri verilmesini önermişti. Birinci okumada kabul edilen öneri, yasanın ikinci okumasında kabul edilmedi.

***

Katarakt operasyonu için Kırcaali hastanesine modern cihaz sağlandı. Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesine katarakt operasyonu için modern cihaz sağlandı. Yeni sağlanan Centurion (Alcon) cihazı katarakt ameliyatlarında oldukça başarı elde etmekte.

***

Vali Şahin, TIR kuyrukları için Haskovo'ya geldi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gurbetçi sezonu öncesi yaşanabilecek sorunların bertaraf edebilmek amacıyla Haskovo (Hasköy) Valisi Dobri Belivanov'u makamında ziyaret etti.3 ay önce Vali Dursun Ali Şahin'i makamından ziyaret eden Haskovo Valisi Dobri Belivanov'a iadeyi ziyaret anlamını taşıyan ziyarette Vali Şahin gurbetçileri yakınen ilgilendiren bir konu hakkında görüştü.

***

YTB Başkanı Kudret Bülbül Şumen'i Ziyaret Etti. 8 Temmuz 2015 Şumen'i ziyaret eden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Kuzeydoğu Bulgaristan Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Yönetim Kurulu üyeleri ve bölgede işyerleri olan iş adamları ile bir araya geldi.

***

Yunanistan'a gidemeyen tatilciler Bulgaristan'ı tercih etmeye başladı. Yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle vize işlemlerinde yavaşlayan Yunanistan, en erken 1 ay sonrasına vize sağlayabiliyor. Yunanistan elçiliklerinde binlerce pasaport birikmiş durumda. Yunanistan'dan vize almak isteyen tatilcilere en erken Ağustos ayının ortasına tarih veriliyor. Bayram tatili için Yunanistan'a gidemeyenler tatilciler Bulgaristan'ı tercih etmeye başladı.

***

İstenilen olmadı ama olumlu karar çıktı. 10 Temmuz Cuma günü Meclis Kurulunda yapılan oylamada, 153 milletvekilinin 128'i evet, 22'si hayır derken üçü de çekimser oy kullandı. Yapılan Nüfus Yasasında Değişiklikler Yapılmasına İlişkin yasa tasarısının ikinci okuma sırasında iktidar partilerinde yaşanan fikir değişikliği, ardından HÖH tarafından yapılan kulis çalışmaları ve yaşanan erteleme sonunda, komisyon Genel Kurula yeni öneriyle geldi, öneri kabul edildi.

***

Lütfi Mestan Mecliste Srebrenitsa Kurbanlarına Yönelik Bildirge Okudu. 10 Temmuz Cuma günü HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan Meclis Grubu adına Srebrenitsa Toplu Katliamına yönelik bir bildirge okudu. Ayrıca Lütfi Mestan Srebrenitsa'nın birleşik ve tek Avrupa için bir bellek olduğunu söyledi. Batı Balkan ülkelerinin AB'ye katılım işlemlerinin hızlandırılmasını istedi.

***

YTB Başkanı Bülbül, Gümülcine'de soydaşlarla buluştu. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı (YTB) Doç. Dr. Kudret Bülbül, ramazanın son haftasında Bulgaristan ve Yunanistan'ı ziyaret ederek soydaşlarla buluştu.Bulgaristan'daki temaslarının ardından Yunanistan'a geçen Bülbül ve beraberindeki heyet, Batı Trakya'da, Gümülcine kentindeki Alankuyu Mescidi müdavimlerinin düzenlediği iftar programına katıldı.

***

Büyükelçi Gökçe ve Başkonsolos Aktaş, Filibe'nin Stolipinovo semtinde iftara katıldı. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, çalışma arkadaşlarıyla birlikte, Filibe'nin Yenimahalle (Stolipinovo) semtinde yaşayan soydaşların davetine icabetten 8 Temmuz günü düzenlenen Ramazan İftarına konuk oldular.

***

YTB Başkanı Kudret Bülbül'ün Bulgaristan Ziyareti. Beraberindeki heyetle Bulgaristan'a iki günlük ziyaret gerçekleştiren Bülbül, soydaşlarla iftar programına katıldı, camilerde incelemelerde bulundu. Bülbül, ilk olarak Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol'un eşliğinde Varna Müftülüğü yetkilileri ile bir araya geldi, ardından Aziziye Camisi'ni gezdi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Şumnu kentinde bulunan Tombul Cami olarak bilinen Şerif Halil Paşa Cami'sine geçen Bülbül, Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Hasanov'dan burada yapılan onarım çalışmaları hakkında bilgi edindi.

***

Başbakan Borisov ile HÖH Lideri Mestan, atıksu arıtma tesisinin açılışını yaptı. Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi'nin yeni inşa ettiği atıksu arıtma tesisinin resmi açılış töreni yapıldı. Açılış kurdelesini, Başbakan Boyko Borisov ile HÖH Lideri Lütfi Mestan'ın yanı sıra Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif ve Çevre ve Su Bakanı İvelina Vasileva kestiler.

***

Lütfi Mestan tarafından verilen iftar yemeğinde Srebrenitsa katliamı kurbanları anıldı. HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan Momçilgrad /Mestanlı/ "Konak" restoranında yaklaşık 1 000 kişilik iftar yemeği verdi. İftar yemeğine, Türkiye'nin Sofya Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin yanı sıra, Filibe Başkonsolosu Alper Akştaş, Muavin Konsolos Murat Muhaciroğlu, AP Milletvekili Necmi Ali, Kırcaali Milletvekilleri Şabanali Ahmet, Saliha Emin, Erdinç Hayrullah ve Mustafa Ahmet, Haskovo Milletvekili Mehmet Ataman, Belediye Başkanları, İl ve İlçe Teşkilatı Başkanları, Belediye Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri ve Kırcaali ve Haskovo Bölge Müftüleri resmi konuklar arasındaydı.

***

Sofya Schengen'e kabul edilme konusunda ısrarcı. Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva'nın başında bulunduğı Bulgar heyeti Hollanda'yı bir günlük resmi ziyarette bulunuyor. Görüşmelerde Bulgaristan'ın Schengen'e kabulü, Avrupa göç programı, Avrupa güvenlik stratejisi, enerji birliği ve Avrupa komşuluk politikası gibi konular değerlendirilecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI