HAFTANIN ÖZETİ /7 - 14 Ağustos 2017Pazartesi, 14 Ağustos 2017

HAFTANIN ÖZETİ /7 – 14 Ağustos 2017Nilgün AHMET
Balkan Türkleri Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile görüştü. Balkan Türkleri Dernekleri, son yapılan kabine değişikliği ile beraber Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu'nu kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı binasında ziyaret ettiler.

***

Almanya Büyükelçisi Detlef Lingeman'a en yüksek devlet nişanı verildi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Almanya'nın Sofya Büyükelçisi Detlef Lingeman'ı Bulgaristan'ın en yüksek devlet nişanı olan 1. Derece Stara Planina (Koca Balkan) Nişanı ile onurlandırdı. Nişan takdim töreninde konuşan Radev, "Büyükelçi Lingeman'ın sayesinde yargı sistemi, Avrupa Birliği (AB) dış sınırlarında güvenlik ve kontrol, AB fonlarından yararlanma, ikili eğitim gibi kilit alanlarda Almanya'dan önemli ölçüde destek aldık" diye kaydetti.

***

Bulgar pasaportunun geçerlilik süresi 10 yıl olacak. Yargı reformundan sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanununda değişiklikler yapılmasıyla pasaportların geçerlilik süresinin 10 yıla uzatılması, yurt dışımdaki vatandaşlarımızın ise sadece bir kere konsolosluğu ziyaret ederek, pasaport sahibi olması önerisinde bulundu.

***

Mestanlı İlahiyat Lisesi'nde 13. İlahiyat Mezunları Buluşma Semineri yapıldı. Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi, yurt içi ve yurt dışında bulunan okullarda ilahiyat okuyanların katıldığı 13. İlahiyat Mezunları Buluşma Semineri'ne ev sahipliği yaptı. Bu yılki buluşma "Toplumun Tabakalaşması-Nedenler ve Sonuçlar" başlığı altında gerçekleştirilen üç günlük seminer şeklinde geçti.

***

Öğretmen maaşlarına yüzde 15 oranında zam. ğitim ve Bilim Bakanlığı önümüzdeki ayda seçim öncesi vaat edilen öğretmen maaşlarına zam yapılacağı duyurusunu yaptı.

***

Mayıs'a kadar AB'ye ihracat yüzde 10,8 oranında arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre yılın ilk beş ayında Bulgaristan'ın diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelere yaptığı ihracat bir yıl öncesine kıyasla yüzde 10,8 oranında arttı.

***

Yabancı ülkelerden gelen üniversitelilere verilen burslar artırıldı. Hükümet devlete ait yüksek okullara kabul edilen yabancılara verilen burs miktarının 150 levadan 200 levaya yükseltilmesi kararı aldı.

***

Borisov, bütçe fazlasının AB projeleri için harcanacağını belirtti. Hükümet oturumunda Başbakan Boyko Borisov, bütçe fazlasının Avrupa Birliği (AB) projelerine ilişkin yapılacak ödemeler için harcanacağını duyurdu. Maliye Bakan Yardımcısı Kiril Ananiev, bütçenin Temmuz ayının sonuna doğru 2 milyar leva fazla verdiğini belirtti.

***

Ortalama işçi ücreti 34 leva arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verileri ülkede ortalama işçi ücretinin üç ayda 34 leva yükseldiğini gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde ortalama işçi ücreti 1006 leva iken ikinci çeyreğinde 1040 levaya yükseldi.

***

Bakan Radev, İçişleri Bakanlığının önceliklerini açıkladı. İçişleri Bakanı Valentin Radev, Bakanlığın (MVR) kamu düzeni ve güvenlik sektörüne ilişkin öncelikleriyle ilgili basına açıklamalarda bulundu. Radev, göçmen akışının önüne geçilmesi ve terörizmle mücadele edilmesi, suçların önlenmesi ve suçlarla mücadelede etkinliğin artırılmasının Bakanlığın faaliyetinde öncelikler olmaya devam edeceğini belirtti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI