HAFTANIN ÖZETİ /7- 14 Mayıs 2018Pazartesi, 14 Mayıs 2018

HAFTANIN ÖZETİ /7– 14 Mayıs 2018Nilgün AHMETBulgar Gazeteciler Edirne'yi Ziyaret Etti. Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Bulgar gazetecilere Edirne'nin turizm potansiyelini anlattı. Hacıoğlu, aralarında Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu personeli Şenar Bahar, Anadolu Ajansı SofyaTemsilcisi İvo Radoykov ile Bulgaristan medyasından muhabirler Elvira Dimitrova Genova, Stoykanka Penkova Grozdanova Kaneva, Nikolay Dimitrov Rayshinov, Violin Vanov Paleykov, Maria İvanova Petrova, Deliana Dimitrova Loukova Bakova, Mine Müge Radoykova, Dimka Zaharieva Shooova'nın bulunduğu gazeteci heyeti ile kentteki bir otelde buluştu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21017

***

Yedikızlar Camiinde yapılan Mevlide Yaklaşık 3000 Kişi Katıldı. Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi'nin Podkova (Nalbantlar) köyünde bulunan tarihi Yedikızlar Camiinin bahçesinde gerçekleştirilen geleneksel bolluk ve bereket mevlidi Podkova ve civar köylerden 3 000'in üzerinde kişi katıldı. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet başta olmak üzere din görevliler, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundular, Mevlid-i Şerif okudular ve ardından da bolluk ve bereket için dua yapıldı. Mevlide bölge halkından başka Yunanistan ve Türkiye'den de pek çok Müslüman katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21018

***

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Bolluk Ve Bereket Mevlidine Katıldı. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Ardino'nun (Eğridere) Padina (Makmulu) köyünde yapılan geleneksel bolluk ve bereket Mevlidine katıldı. Programda vaaz veren Sayın Ahmet, "Mevlit programları, Müslüman kimliğini korumak için önemlidir. Bu programlar, dini törenler yapılmasına ve Müslüman cemaatini İslami prensipler etrafında birleştirme fırsatı sağlar" diye belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21019

***

Elmalı köyünde Balkan Savaşı şehitleri için anıt dikildi. Ardino'nun (Eğridere) Yabılkovets (Elmalı) köyü merkezine 1912-1913 yıllarında gerçekleşen Balkan Savaşlarında hayatını kaybeden sivillerin isimlerinin yazılı olduğu anıt taşı dikildi. Anıt taşı, Türkiye'nin İzmir şehrinde yaşayan, şehitlerin soyundan gelen 59 yaşındaki Aşıkgarip Alipaşa'nın mali desteği ve köy halkının gönüllü olarak emek vermesiyle inşa edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21021

***

Komünist rejim mağdurları, Avrupa Parlamentosunu ziyaret etti. Komünist rejim mağduru olan bir grup vatandaş, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve AB Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Üyesi Necmi Ali'nin daveti üzerine Avrupa Parlamentosunu ziyaret etti. Ziyaret programı Necmi Ali'nin Bütçe, Bütçe Kontrolü ve Dış İlişkiler Komisyonlarında yürüttüğü çalışmalar hakkında gerçekleştirdiği sunumla başladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21022

***

40 bin çocuk, aileleriyle birlikte ülkeyi terk etti. İşveren örgütleri tarafından düzenlenen "İş Dünyası ve Yüksek Eğitim" konulu yuvarlak masa toplantısında açıklanan verilere göre, 2011-2017 döneminde 41 486 öğrenci aileleriyle birlikte ülkeyi terk etmiştir. Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği (AİKB), devlet yükseköğretim kurumlarında sunulan yüksek eğitime yönelik tamamen yeni bir finansman modeli uygulanmasını istiyor. AİKB, vatandaş hakları sınırlandırılmadan sosyal adaletin yeniden tesis edilmesine yol açan işletmeler ve yükseköğretim sistemi arasında hemen işbirliği ve koordinasyona ilişkin önlemler alınmasını istedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21026

***

10.Gelecekle İletişim Çalıştayı Özbekistan'da Başladı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından her yıl düzenlenen Gelecekle İletişim Çalıştayı'nın onuncusu, 7 Mayıs'da Özbekistan'ın Buhara kentinde başladı. 7-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Gelecekle İletişim Çalıştayı'na Balkanlardan Türkistan'da(Orta Asya) kadar Türkiye'de iletişim alanında yüksek öğrenim gören 15 ülkeden 30 öğrenci katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21030

***

Mestanlı'da sağlık ve bereket için kurban kesildi. Sağlık ve bereket için kesilen kurban, Momçilgrad (Mestanlı) merkezinde Müslümanları ve Hıristiyanları bir araya getirdi. Belediye Başkanı Sunay Hasan'ın ve köy muhtarlarının kurban kesme girişimine Belediye Meclis üyeleri, Belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21032

***

Filibe'de açılan "Sağlıkçıların Fırçalarıyla Türkiye'nin Renkleri" sergisine büyük ilgi. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğunun himayesi altında düzenlenen "Sağlıkçıların Fırçalarıyla Türkiye'nin Renkleri" adlı resim sergisi büyük ilgi uyandırdı. Eserlerine Boris Hristov Kültür Evi fuayesinde yer verilen sağlık çalışanları, Filibelileri renkli tablolarından başka karma serginin hikayesiyle de etkilediler. Serginin resmi açılış töreninde hazır bulunan T. C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, sağlık çalışanlarına fikirlerinden dolayı teşekkür ederek, kültürel ve sosyal aktivitelerin iyi komşuluk ilişkileri açısından en iyi köprü olduğunu söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21033

***

Emek yasasında değişiklikler yapıldı. Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından ikinci okumada yapılan oylama sonucunda Emek yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi kabul edildi. Değişikliklere göre 4 saatlik yarım bir iş günü için de iş sözleşmesi imzalanabilecek. Şimdiye kadar böyle bir sözleşme sadece 8 saatlik tam bir iş günü için imzalanabilirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21036

***

Vali Çanev, kabuk böceğinden zarar gören çamların kesilmesini istedi. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, ilkbahar ve yaz aylarında yangından korunmakla ilgili il çapındaki orman işletmelerinin müdürleri, Kırcaali Bölge Orman Müdürü ve Kırcaali Bölge Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürü ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Smolyan (Paşmaklı) Güney Merkez Orman İşletme Müdürü İvaylo İsaev de hazır bulundu. Çanev, yerleşim yerlerinin yakınındaki kabuk böceğinin zarar verdiği ormanlık alanların tespit edilmesi ve derhal ağaç kesimine başlanması konusunda ısrar etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21037

***

Türkiye-AB ilişkileri Sofya'daki konferansta tartışıldı. Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Türkiye'de insanların yüzde 79'u AB'ye pozitif bakmakta ancak sadece yüzde 30'u Türkiye'nin kısa vadede AB'ye üye olabileceğine inanmaktadır." dedi. Türkiye"nin Sofya Büyükelçiliği organizasyonunda ve Bulgaristan'daki Pan Avrupa Vakfı'nın yardımı ile başkent Sofya'daki Merkez Orduevi'nde düzenlenen konferansta Türkiye-AB ilişkilerinin bulunduğu yer ve geleceği tartışıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21038

***

Çin, Belene Nükleer Enerji Santrali projesine yatırım niyetini doğruladı. Çin'de devlete ait en büyük nükleer enerji şirketi Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi, (CNNC) Belene Nükleer Enerji Santrali Projesine yatırım niyetini doğruladı. Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre bu, bugün Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova'nın şirket temsilcileriyle yaptığı toplantıda açık bir şekilde dile getirildi. Bulgar siyasetçiler ve enerji uzmanları, projenin nihai olarak gerçekleşmesinin stratejik bir yatırımcı seçimine yönelik yatırım yarışmasından sonra olacağını vurguladılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21043

***

Borisov ve Merkel, AB Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesi'ni ele aldı. Başbakan Boyko Borisov ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Aachen kentinde düzenlenen Uluslararası Charlemagne Ödül Töreni'ne katıldıktan sonra görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Hükümet başkanları, Sofya'da yapılacak Avrupa Birliği (AB) Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesini ele aldı. Borisov, "Bulgaristan, Balkan ülkeleri arasındaki bağlantıların bir sonraki AB Konseyi Dönem Başkanlıklarının da önceliği olması için aktif olarak çalışmaya devam edecek" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21045

***

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan genelkurmay başkanları, bir araya geldi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Andrey Botsev ve Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nicolae-Ionel Ciuca, İzmir'de bir araya geldi. Bölgesel güvenlik konularının değerlendirildiği toplantıda, bölgesel sahiplik ilkesi kapsamında mevcut mekanizmalar ve güvenlik inisiyatiflerinin etkinliğinin artırılması ile son dönemdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21051

YAZARIN DİĞER YAZILARI