HAFTANIN ÖZETİ /8 - 15 Ocak 2018Pazartesi, 15 Ocak 2018

HAFTANIN ÖZETİ /8 – 15 Ocak 2018Nilgün AHMETBulgaristan Başbakanı Borisov, Türkiye Başbakanı Yıldırım ile görüştü. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov görüşmesinde, Bulgaristan ile ortaklık ilişkisi ve iş birliğini, iyi komşuluk ve karşılıklı yarar temelinde geliştirmeye önem verildiğinin bir kez daha teyit edildiği bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20364

***

Devlet Razgrad'daki İbrahim Paşa Camii'ni restore edecek. Restore edilen İstanbul'daki Demir Kilise'nin açılışından sonra gazetecilerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bunun karşılığında Bulgaristan'dan ne istediği sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Bulgaristan'ın Razgrad (Hazargrat) şehrindeki kültür ve mimari anıt olan camiyi restore edeceğini bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20365

***

Manolova, maden işçilerinin erken emeklilik hakkı için mücadeleyi kazandı. Başbakan Boyko Borisov ve Maliye Başkanı Vladislav Goranov ile görüşmesinin ardından Başbakanlık konutunda gazetecilere brifing veren Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova,"2017 yılında üretime kapatılan maden ocaklarında çalışmış maden işçileri erken emekli olma hakkına sahip olacaklar" diye bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20369

***

Yuncker'den Brexit sonrasında AB'nin bütçe açığını üye devletlerin kapatması çağrısı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) hakkındaki fikrini değiştirebileceği ihtimalini reddederek, diğer 27 üye ülkeye ileride AB bütçesinde oluşacak yılda 13 milyar avroluk açığı kapatmaya razı olmaları çağrısında bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20373

***

Rumen Radev, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Sofya-Bakü direkt uçak seferleri başlamadan önce Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Radev, Bakü'de yapılan görüşmede ele alınan uçak seferi açılması kararının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için gösterilen siyasi iradeden dolayı teşekkür etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20375

***

Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programının bütçesi 15,6 milyon avro arttırıldı. Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 dönemi dördüncü Ortak İzleme Komite Toplantısı Edirne'de gerçekleştirildi. Ortak İzleme Komite Toplantısı Bulgaristan Eşbaşkanı Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova, "Program kapsamında sağlanacak finansman tutarı 15,6 milyon dan fazla artırıldı" diye bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20376

***

Cumhurbaşkanı Radev, Milli Güvenlik Konseyi toplantısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in çağırdığı Milli Güvenlik Konseyi üyelerini "Bulgaristan'ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı Kontekstinde AB'nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasında Bulgaristan'ın Rolü" konulu toplantı dört saten fazla sürdü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20377

***

Bir şirket, AB Konseyi Başkanlığı için 15 elektrikli araba sağladı. Sofya Havaalanı'nda bulunan elektrikli arabaları gazetecilere gösteren Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, "Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında delegeleri 15 elektrikli araba taşıyacak. Araçları sağlayan şirket, şoförlerin 6 aylık maaşlarını peşin olarak ödedi" diye bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20385

***

Öğrencilere verilen yüksek başarı bursunun miktarı 60 levaya yükseltildi. Öğrencilere verilen üstün başarı bursunun miktarı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ikinci kanaat döneminde 50 levadan 60 levaya yükseltildi. Bu bir üst sınırdır ve okullar her çocuğun başarı puanına göre 21 leva ile 60 leva arasında değişen burs miktarını belirleyebilecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20388

***

Bulgaristan Müslümanları Başmüftlüğü Çalışanları İçin 3 Günlük Seminer Düzenledi. 6 - 8 Ocak 2018 tarihleri arasında Başmüftülüğe bağlı "İrşad" Dairesi Başmüftülük çalışanları için seminer düzenledi. 3 günlük seminer, Plovdiv iline bağlı Ustina köyünde bulunan İmam Yetiştirme Kursunda gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20389

***

Emekliler, en düşük emekli maaşının 500 leva olmasını istedi. Emekli örgütleri asgari emekli aylığının 500 levaya yükseltilmesini istedi. Geleneksel olarak her Perşembe günü olduğu gibi emekliler, 11 Ocak Perşembe günü Sofya Üniversitesi ve Halk Meclisi binası arası alanda bulunan parkta bir araya gelerek protesto eylemi yaptılar. Fakat emeklilerin protestosu Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığının açılışına denk geldi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20392

***

İstanbul Sözleşmesini destekleyenler: Bu sözleşme erkekleri de koruyor. Bir grup vatandaş, Sofya'da barışçıl gösteri yaparak, hükümetin asıl adı "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi" olan İstanbul Sözleşmesi'nin Meclis tarafından onaylanmasına yönelik çalışmaları tamamlamasını ısrar ettiler. Meclis binası önüne toplanan göstericiler, "İstanbul Sözleşmesini Şimdi Onaylayın!", "Aşk Acı Vermez", "Gerçek Erkekler Dövmezler", "Şiddeti Gizleme-Ona Karşı Çık" yazılı pankartlar kaldırdılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20393

***

Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı Törenle Başladı. Başkent Sofya'da, İvan Vazov Ulusal Halk Tiyatrosu'ndaki törende konuşan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, "Bulgaristan geçmiş zamanın sınavını vermiş, dinler arası uyum modeli olup Kiril alfabesinin ana vatanı olarak Doğu ve Batı arasındaki köprü olma işlevini üstlenmiştir." dedi. Radev, Balkanlar'da bölünme girişimlerinin daima trajedilere yol açtığını söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20396

***

Başbakan Borisov, AB Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığının resmi açılışı çerçevesinde AB Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüştü. Başbakan, Batı Balkan ülkelerinin AB entegrasyonu temasının başkanlık döneminde öncelikli olmayı sürdürdüğünü ve ülkemizin tüm Avrupa kurumlarının ve üye devletlerin desteğine güvendiğini kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20397

***

Ardino, Bulgaristan'da en iyi kültürel ve tarihi destinasyonlardan biri seçildi. Ardino (Eğridere) Belediyesi, Turizm Bakanlığı tarafından 2014-2020 COSME-Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler İçin Rekabet Edebilirlik Programı "En İyi Avrupalı Mükemmel Destinasyonlar (EDEN)-Seçim 2016" Teklif Çağrısı kapsamında gerçekleştirilen proje çerçevesinde düzenlenen Bulgaristan'da Kültürel ve Tarihi EDEN Destinasyonlar Yarışması'nda ödül aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20398

***

Meclis, Cumhurbaşkanı Radev'in Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'ndaki vetosunu reddetti. Meclis, Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısını yeniden kabul ederek, Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in veto kararını reddetti. Buna ilişkin yapılan oylamada 146 milletvekili kabul, 76 milletvekili ret oyu kullandı, çekimser kalan ise olmadı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20399

***

Evet, Bulgaristan partisi, hükümetin istifasını istedi. Mecliste temsil edilmeyen Evet, Bulgaristan partisi tarafından yayımlanan açıklamada hükümetin istifası ve meclisin feshi istendi. Belediye Bankası'nın hisselerinin yüzde 60'ının satışı, Pirin Milli Parkı Yönetim Planındaki değişim ve Varna Termik Elektrik Santrali'nin satışı Evet, Bulgaristan partisinin hükümetin istifa etmesini talep etmesine vesile oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20401

***

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Bulgaristan, Avro Bölgesine katılmaya yönelik adıma hazır. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile yaptığı görüşmesinde şunları ifade etti: "Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığına başlamasından dolayı mutluyum ve ülkenin önümüzdeki altı ay içinde görevlerini yerine getirmek için mükemmel bir hazırlık yaptığından eminim". Yuncker'in ifadelerine göre Bulgaristan, Birliğin gelişimi için çok önemli bir aşamada bulunduğu sırada AB'ye ev sahipliğini devraldı. Görüşme sırasında Jean-Claude Juncker, ülkemizin mali göstergelerini yüksek değerlendirdi ve Bulgaristan'ın Avrupa ortak para birimi avroya geçme sürecini başlatmaya hazır olduğu görüşünü dile getirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20402

YAZARIN DİĞER YAZILARI