HAFTANIN ÖZETİ/ 8-15 Haziran 2015Pazartesi, 15 Haziran 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 8-15 Haziran 2015 Sebahat NECİBMaritsa Otobanı'nın Svilengrad -Kaptan Andreevo kesimi hizmete açıldı. Maritsa (Meriç) Otobanı'nın Svilengrad -Kaptan Andreevo kesimi hizmete açıldı. Neredeyse 9 km kesim ile hazır olan otobanın toplam uzunluğu 80 kilometre. Yeni otoban kesimi 35 milyon leva maliyetinde ve ulusal bütçeden finanse edilmiştir.

***

Bulgaristan'dan AB'ye tepki. Bulgaristan, kota dağıtımında AB sınırını oluşturan ülkelere daha az sığınmacı gönderilmesini istedi. Bulgaristan, Avrupa Komisyonu'nun, sığınmacıların Avrupa ülkeleri arasında dengeli olarak paylaştırılması amacıyla önerdiği kota sistemi çerçevesinde AB sınırlarını oluşturan ülkelere daha az sığınmacı gönderilmesini talep etti.

***

Başbakandan çarpıcı HÖH itirafı. Başbakan Boyko Borisov hükümet ortağı olan partilerin bu durum için Hak ve Özgürlükler Hareketine teşekkür etmeleri gerektiğini söyledi. Devamında HÖH milletvekili olan Delyan Peevski'nin milletvekilliğini bıraktığı halde Mestan'ın önderliğini yaptığı siyasi oluşumun diğer partilerle görüşmek için kabul edilebilir olacağını belirtti. Ayrıca başbakan hükümetin HÖH'e bağımlı olmadığı gerçeğini bir kez daha yineledi.

***

Bulgaristan daha az sığınmacı gönderilmesini talep etti. Bulgaristan, Avrupa Komisyonu'nun, sığınmacıların Avrupa ülkeleri arasında dengeli olarak paylaştırılması amacıyla önerdiği kota sistemi kapsamında AB sınırlarını oluşturan ülkelere daha az sığınmacı gönderilmesini istedi. Beyanatta, kota dağıtımının ülkelerin coğrafi konumu göz önünde bulundurularak yapılması gerektiği ifade edilerek AB'nın sınırlarını oluşturan ülkelere daha az sığınmacı gönderilmesi gerektiği açıklandı.

***

Bulgaristan'da 3 Türk'e devlet nişanı. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan'da 1989 yılında yıkılan komünizm rejimine karşı direnişin öncülüğünü yapan 3 Türk'e "Onurlu Yurttaşlık Görevi" devlet nişanı verdi. Hükümetin teklifi üzerine Cumhurbaşkanlığı köşkünde düzenlenen törende Mustafa Ömer, Yusuf Babekoğlu ve Ali Ormanlı'ya verilen nişanlar sırasında ülkede 45 yıl süren komünizm diktatörlüğünün vahşetleri bir kez daha hüzünle hatırlandı.

***

Yoldaş mahkemesinden ihraç çıkmadı. Açık sözlüğü ve öz düşünceleri yüzünden yoldaşlarıyla ilan edilmeyen sürekli bir mücadele halinde olan Georgi Kadiev yapılan meclis grubu iç oylamada, gruptan ihraç edilemedi. Bulgar Sosyalist Partisi Sol Bulgaristan Meclis Grubundan olan Kadiev iki oyla kurtuldu. 38 halkvekiline sahip sosyalistler 24'i gruptan ihraç edilmesi yönünde oy kullanırken, Kadiev de dâhil 14 kişi ihraç edilmemesi yönde oy kullandı.

***

Bayraktarov'tan Meclis kürsüsünden ağır suçlamalar. Eski Zağra (Stara zagora) milletvekili ve eski SKAT TV gazetecisi HÖH'e ağır suçlamalar yöneltti. Tüm HÖH'lülere ve teşkilata "mafya teşkilatı" benzetmesi yapan Bayraktarov, Meclis Başkanı Çeçka Çaçeva'nın uyarısına rağmen bir adım daha öte giderek, bu sefer de "münhasır mafya yapılı" bir teşkilat benzetmesi yaptı.

***

Binlerce avcı Sofya'da protesto eylemi yaptı. Avcılık Kanunu'nda değişiklikler yapılmasını ısrar eden binlerce avcı başkentte protesto eylemi yaptılar. Yürüyüş düzenleyen protestocular, Sofya şehrinin merkezinde ana caddeleri kısa bir süre için kapattılar. Daha sonra göstericiler Aleksandır Nevski meydanına toplandılar.

***

Bulgaristan Milli Radyosu, Kırcaali'de bölgesel radyo istasyonu açacak. Bulgaristan Milli Radyosu (BNR), Kırcaali'de bölgesel radyo istasyonu açacak. Radyo, Kırcaali, Haskovo ve Smolyan illerinde yayın yapacak. Bu radyo, Plovdiv (Filibe), Stara Zagora, Vidin, Şumnu, Burgaz, Blagoevgrad (Yukarı Cuma) ve Varna'dan sonra BNR'nin 8.bölgesel radyosu olacak.

***

Ziraat Bankası'ndan Bulgaristan'a yeni kart. Bulgaristan'da 17 yıldır faaliyet gösteren Ziraat Bankası temassız kredi ve debit kartı hizmeti vermeye başladı. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Konutu'nda Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin evsahipliğinde düzenlenen tanıtım töreninde konuklara Master Card ile işbirliği yapılarak hazırlanan yeni ürünün özellikleri açıklandı.

***

'Bereket Konvoyu' yola çıktı. Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanları ziyaret edecek konvoy, 9 ülkenin 22 şehrinde iftar verecek. Kültürel etkinliklerin de yapılacağı etkinlik kapsamında konvoyun gideceği yerlerde meydanlarda çadır kurulacak, sokak ve mahalle iftarları düzenlenecek.

***

Bulgaristan'daki sığınmacı kabul kapasiteleri dolmak üzere. Bulgaristan'da sığınmacıların ağırlanmasından sorumlu Devlet Mülteciler Ajansının Müdürü Nikola Kazakov, yıllık sığınmacı kabul kapasitelerini şimdiden doldurmak üzere olduklarını bildirdi. Kazakov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'nda (BNR) yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar kabul edebilecek toplam sığınmacı sayısının 11 binle sınırlı olduğunu söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI