HAFTANIN ÖZETİ /9 - 16 Kasım 2015Pazartesi, 16 Kasım 2015

HAFTANIN ÖZETİ /9 – 16 Kasım 2015Nilgün AHMETBartholomeos, Bulgaristan'ı hırsızlıkla suçladı: Çaldığınız ikonalarımızı geri verin. FENER Rum Patriği I. Bartholomeos'un Bulgaristan ziyaretine, tepkiler, skandallar ve randevu iptalleri damgasını vurdu. Patrik Bartholomeos'un Bulgarları ‘hırsızlıkla suçlaması' nedeniyle Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bartholomeos'la yapacağı görüşmeyi iptal etti.

***

Dördüncü dönem için Kırcaali Belediye Başkanı seçilen Hasan Azis, görevine başladı. Kırcaali Valisi İliya İliev tarafından düzenlenen ilk Yerel Meclis oturumunda Belediye Başkanı Hasan Azis, Yerel Meclis Üyeleri ve köy muhtarları belgelerini alıp yemin ettiler. Daha sonra Meclis Başkanı seçiminde iki kez yapılan oylamada Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH/DPS) adayı Bayram Bayram da, GERB'in adayı Ognyan İvanov da yeterli oy alamadıkları için Meclis Başkanı seçilemedi.

***

Filibe'de Atatürk'ü anma töreni düzenlendi. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ölümünün 77. yıldönümünde anmak üzere T.C. Filibe Başkonsolosluğunda, vatandaşların ve soydaşların katılımıyla, bir anma töreni düzenlendi.

***

Türk heyeti, Ardino'da deneyim değişiminde bulundu. Şanlıurfa iline bağlı Birecik ve Çorum iline bağlı İskilip şehirlerinde faaliyette bulunan yerel girişim gruplarının temsilcilerinden oluşan bir heyet, faaliyete devam eden Yerel Girişim Grubu'nun çalışmalarıyla tanışmak için Ardino'yu (Eğridere) ziyaret etti.

***

Bulgaristan'da MGK Toplantısı Yapıldı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, MGK toplantısının ardından, "Ülkemizin milli güvenliği açısından en büyük tehdit, göçün sürmesi ve artmasıdır." açıklaması yaptı.Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, "Ülkemizin milli güvenliği açısından en büyük tehdit, göçün sürmesi ve artmasıdır" dedi.

***

Protestolar sonucunda İçişleri Bakanlığına 3,5 milyon leva ek bütçe tahsis edildi. Bakanlar Kurulu'nun oturumunda İçişleri Bakanlığı'nın (MVR) bütçesine yeni teknik donanım alınması için 3,5 milyon leva ek kaynak tahsisi yapılmasını onayladığı bildirildi.

***

Amerikan şirketi MAT Holding, Kırcaali Pnevmatika Serta Şirketi'ni satın aldı. Amerikan şirketi MAT Holding'in Kırcaali Pnevmatika Serta Şirketi'ni satın aldığı bildirildi. MAT Holding'in Fransız şirketi Serta'nın hisselerini satın alarak, ona bağlı olan pnömatik çekiçler ve silindir üretimi yapan Pnevmatika Serta'nın da sahibi olduğu belli oldu.

***

Muhalefet, Tedavi Kurumları Kanunu'ndaki değişikliklere Anayasa Mahkemesi'nde itiraz etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Bulgaristan Demokrasi Merkezi (BDZ) gruplarından 57 milletvekili, Sağlık Bakanı Petır Moskov'un sağlık reformunun temellerini oluşturan iki kanundan biri olan Tedavi Kurumları Kanunu'nda yapılan değişikliklere itiraz edip, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdular.

***

Boyko Borisov, "AB, Türkiye ile vize rejimi serbest bırakılabilir". Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Birliği'nin (AB) sığınmacılar için sınırlarını kapatmasını isterken, Türklere vize serbestisi getirmenin önünde bir engel görmediğini açıkladı. Borisov, vize rejiminin liberalleştirilmesinin(serbestisi) önünde herhangi bir engel görmediğini, iş dünyası için bunun rahatlama getireceğini, aynı zamanda da Ankara için teşvik anlamına geleceğini savundu.

***

Avrupa Konseyi Bulgaristan'ı uyardı. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren İşkence ve Kötü Muamele ile Mücadele Komitesi, Bulgaristan'daki cezaevleri ve karakollara kötü not verdi. Ülkede polisin gözaltına alınan kişilere kötü muamelesinin sürdüğü uyarısı yapılan raporda, bu konudaki ikazlara rağmen kötü muamelenin önlenmesi konusunda gerekli ilerlemenin sağlanamadığı bildirildi.

***

SERGIO BARONE, Bulgaristan'da İlk Mağazasını Açtı. Türkiye'nin önde gelen erkek giyim markalarından SERGIO BARONE, Sofya'nın Paradise Center isimli AVM'sinin birinci katında açılışını yaptığı ilk mağazası ile Bulgaristan piyasasına giriş yaptı. Markanın, dünyanın 30 ülkesinde satışları mevcuttur ve ürünlerinin üretildiği fabrika Avrupa'nın en büyük fabrikalarından biridir.

***

Borisov ve AB Komiseri Tibor Navraçiç, hükümetin eğitimde önceliklerini ele aldılar. Başbakan Boyko Borisov AB Eğitim, Gençlik, Kültür, Spor ve Çokdillilikten Sorumlu Komiseri Tibor Navraçiç ile görüştü. Bakanlar Kurulu binasında yapılan ikili görüşmede hükümetin eğitimde önceliklerini ele alındı.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Filistin Büyükelçisi'ni makamında kabul etti. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis makamında Filistin'in Sofya Büyükelçisi Ahmed el-Matbuh'u kabul etti. Yapılan görüşmede Müh. Azis, "Geçen 12 yıl içerisinde bu bizim üçüncü görüşmemiz ve ben ülkemizde diplomatik misyonun duayenini Kırcaali'de karşılamaktan sevinç duyuyorum" dedi.

***

Enver Şengül'ün "Darüşşifa Delilik Mevsimi" adlı romanına Kırcaali'de büyük ilgi. Edirne Sultan II. Bayezid Darüşşifası'nda oluşturulan, Sağlık Müzesi'nde uzun yıllar yönetici olarak görev yapan ve bu süre boyunca elde ettiği birikimini tarihi bir roman yazarak taçlandıran Enver Şengül'ün "Darüşşifa Delilik Mevsimi" adlı romanının tanıtımı Kırcaali Ömer Lütfi Kültür ve Eğitim Merkezinde yapıldı.

***

Kırcaali'de "Yaser Arafat" ve "Filistin Kutsal Topraklar" konulu iki fotoğraf sergisi açıldı. Filistin'in Sofya Büyükelçisi Ahmed el-Matbuh ve Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis Kırcaali'de "Yaser Arafat" ve "Filistin Kutsal Topraklar" konulu iki fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar. Daha çok Kerim'in Evi olarak bilinen Dar Sanat Galerisi'nde açılan sergiler Kırcaaliler tarafından büyük ilgi gördü.

***

Kırcaali'de geleneksel Aşure etkinliği. Cumartesi günü Kırcaali'de Bursa Osmangazi ve kardeş Kırcaali belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen aşure programına Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'dan çok sayıda vatandaş katıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI