HAFTANIN ÖZETİ /9- 16 Temmuz 2018Pazartesi, 16 Temmuz 2018

HAFTANIN ÖZETİ /9– 16 Temmuz 2018Nilgün AHMETBulgaristan'da 2021 yılında yapılacak olan nüfus sayımı için hazırlıklar başladı. Ulusal İstatistik Kurumu (NSİ), 2021 yılında Bulgaristan nüfusunun 18'inci sayımı yapılacağını açıkladı. Sayım tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde eş zamanlı yapılacak. Muhtemelen kombine bir yöntemle sayımı yapan görevliler ve çevrimiçi olarak yapılacaktır. İstatistikçiler, nüfusun yaklaşık yüzde 60'ının online sayım seçeneğinden yararlanacağını umuyorlar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21355

***

Cumhurbaşkanı Radev: Enerji arz güvenliğimizde Türkiye belirleyici bir faktör. Ankara'da Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni'ne katılmadan önce Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) konuşan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bu törene katılan tek Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Cumhurbaşkanı olmasıyla ilgili şunları kaydetti:" Benim amacım, komşu ülkelerimizin tüm başkanları ile karşılıklı güven ve saygı ilişkisi kurmaktır. Unutmayalım ki, bugünün gerçeklerinde, özellikle de bölgemizde iyi komşuluk, barışın ve istikrarın korunmasında kilit rol oynar".

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21358

***

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet: Her bir cami restorasyonuna yardımcı olmaya hazırız. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Ardino'nun (Eğridere) Lübino (Ömerler) köyünde bulunan 200 yıllık caminin restorasyonu için Girişim Komitesi'nin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, "Bölgenin incisi olan Ömerler köyündeki tarihi ve kültürel caminin restorasyonu için para toplama amacıyla kurulan Girişim Komitesi'nin ekibini kutluyorum. Bu tür girişimleri her zaman destekledik ve desteklemeye hazırız. Her bir cami, maneviyatın en yüksek olduğu kutsal Kabe'nin birer şubesidir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21360

***

Cumhurbaşkanı Radev'den engelli çocukların annelerine karşı duyarlılık çağrısı. Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen "Temel İşgücü Piyasasında İşgücü Kaynağı Olarak Engelliler, Zorluklar ve Çözümler" konulu yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Rumen Radev, "Toplum olarak engelli çocukların annelerinin protestosuna karşı çok duyarlı olmalıyız. Bu yuvarlak masa, hızlı ve adil yasal kararlar ve mali taahhütler gerektiren, bir toplum olarak çok duyarlı olmamız gereken engelli çocukların annelerinin protesto dönemi ile örtüşmektedir. Bu yüzden engelli çocukların anneleriyle tam bir dayanışma içinde olduğumu belirterek, bu forumun amacının toplumumuzdaki tüm engelli bireylerin tam entegrasyonuna ilişkin küresel ölçekte bir sorunun ortaya konulması olduğunu söylemek istiyorum" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21361

***

Borisov: Balkan ülkeleri arasında bağlantılar için birlik olalım. Başbakan Boyko Borisov, Londra'da düzenlenen Büyük Britanya, Avusturya, Almanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Hırvatistan, Polonya, Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'ın devlet ve hükümet başkanlarının çalışma yemeğine katılmadan önce basına yaptığı açıklamada, "Balkan ülkeleri arasında bağlantılar kurulmasına ilişkin görevler konusunda birlik içerisinde hareket etmeliyiz" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21363

***

Bulgaristan'dan AB'nin Göçmen Yaklaşımına Tepki. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, düzensiz göçle Avrupa Birliği'ne (AB) giriş yaptıktan sonra Batı ülkelerine ulaşan göçmenlerin, giriş yaptıkları ilk AB ülkesindeki kaydına göre o ülkeye geri yollanması yaklaşımına karşı çıktı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21364

***

İş adamı Sabahattin Gökçe, büyük dedesinin inşa ettiği camiyi yeniledi. Toplumun önde gelen isimlerinden tanınan girişimci Sabahattin Gökçe, büyük dedesi tarafından inşa edilen bir camiyi kendi imkanlarıyla restore ettirdi. Yenilenen cami, doğup büyüdüğü köy olan Cebel'in (Şeyhcuma) Tsırkvitsa (Kiliseli) köyünde bulunuyor. Cami 180 yıl önce köyde üç soydan gelenler tarafından inşa edilmiştir. Biri büyük dedesi Musa Köse, diğeri Karaahmed, üçüncüsü ise Büyükbekir'in soyundan gelen kimselerdir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21365

***

Protesto edilen akaryakıt kanunu kabul edildi. Ülkede protestolara ve Birleşik Vatanseverler koalisyonunda yer alan partiler arasında anlaşmazlıklara yol açan Akaryakıt Kanun'da değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı Meclis Genel Kurulunda ikinci okumada kabul edildi. Kayıt için toptan akaryakıt tüccarlarının 1 milyon leva sermayeye sahip olması, kanun gereği sermayesi olmayanların ise 1 milyon levadan daha az olmayan varlıklara sahip olması lazım.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21371

***

Bakan Zaharieva: Hollanda ve Fransa, Bulgaristan'ın Schengen'e katılımını engelliyor. Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva Rus gazetesi İzvestiya'ya verdiği demeçte, "Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen Bölgesine katılımı Hollanda ve Fransa tarafından engellenmiştir" diye görüş bildirdi. Zaharieva'nın ifadesine göre Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, 2011'in başından bu yana Avrupa Birliği (AB) ülkelerini Bulgaristan ve Romanya'yı Schengen Bölgesi'ne kabul etmeye çağıran birçok karar ve rapor yayınladı, ancak bu hiç olmadı. Nedeni - Hollanda ve Fransa karşı çıkıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21373

***

Eski BAN Başkanı akademisyen Vodeniçarov, halkı ulusal birliğe çağırdı. Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan "Denyat ON AIR" programına konuk olan eski Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Başkanı akademisyen Stefan Vodeniçarov, siyasi partileri ve tüm vatandaşları, Bulgaristan adına ulusal birliğe çağırdı. Akademisyen Vodeniçarov, tüm politikacıların ülkedeki herkesin ortak geleceğini düşünmek zorunda olduklarını anlayacaklarından emin olduğunu ifade etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21374

***

Engelli Kişilerin Entegrasyonu Hakkında Kanun'da önemli değişiklikler yapıldı. Meclis Genel Kurulunda ikinci okumada Engelli Kişilerin Entegrasyonu Hakkında Kanunda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Kalıcı engelli kişiler, ihtiyaç ve imkanlarının bireysel bir sosyal değerlendirmesinden sonra mali desteğe hak kazanacaklardır. Sosyal entegrasyon için aylık ek miktarını belirleme temeli, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen garantili asgari gelir olacaktır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21376

***

Tütünler, mavi küf hastalığına yakalandı. Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı Kırcaali İl Müdürlüğü verilerine göre, Kirkovo (Kızılağaç) ve Cebel (Şeyhcuma) bölgelerindeki tarlalardaki oranı yüzde 50 ile 80'i arasında değişen tütün mildiyösü (mavi küf) hastalığına yakalandı. Gıda Güvenliği Ajansı Kırcaali İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Sonya Novodryanova, "Hastalık ortadan üst yapraklara geçer. Bu durum, kuru tütünlerin kalitesini tehlikeye atacak" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21378

***

Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan'ın ekonomik gelişmesine yönelik tahminleri değişmedi. Avrupa Komisyonu (AK), Bulgaristan ekonomisinin bu yıl ve önümüzdeki yıl gelişmesine yönelik tahminlerini değiştirmedi. Avrupa Komisyonu'nun 2018 Yaz Ara Ekonomik Tahminler Raporu'nda ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,8 ve gelecek yıl yüzde 3,7 oranında büyüyeceği ve büyümenin ana motorunun yerel talep olacağı belirtildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21379

***

Bulgaristan göçmenlerin geri kabulüne karşı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov parlamentoda yaptığı konuşmasında, ülkeden transit geçen göçmenlerin geri kabulüne kesinlikle karşı olduğunu belirtti. Parlamentoda muhalefetin göçmen sorunuyla ilgili sorularını yanıtlayan Borisov, "Göçmen sorunu düzensiz değil, yasal göçten kaynaklanıyor." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21387

***

Filibe'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliği. "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" vesilesiyle T.C. Filibe Başkonsolosluğunda anma töreni düzenlendi. Etkinliğe katılanlar arasında Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Muavin konsoloslar Ufuk Sağlam, Mehmet Akif Özyol, Volkan Tanyıldız, Sosyal İşler Ataşesi Metin Akbaş, Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem, Filibe Belediye Meclis Başkanı Savina Petkova, Filibe Valiliği Genel Sekreteri Borislav Dimitrov, çok sayıda yerel idareci, akademisyen, işadamları, Bölge Müftüleri ve STK Temsilcileri dahil 100'ü aşkın vatandaş ve soydaş yer aldı. Anma töreni vesilesiyle Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü'nün düzenlediği 15 Temmuz konulu şiir ve öykü yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21388

***

Sofya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye'nin Bulgaristan'daki diplomatik temsilciliklerinde etkinlikler düzenlendi. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği'nde düzenlenen anma töreninde İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu. Törende Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci şehitler için dua okudu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21389

YAZARIN DİĞER YAZILARI