HAFTANIN ÖZETİ /9-16 Nisan 2018Pazartesi, 16 Nisan 2018

HAFTANIN ÖZETİ /9–16 Nisan 2018Nilgün AHMET2019-2021 Dönemi Orta Vadeli Mali Plan Taslağı yayınlandı. Maliye Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan 2019-2021 Dönemi Orta Vadeli Mali Plan Taslağı'na göre 1 Temmuz 2019'dan itibaren eski emekli maaşı tavan tutarı 910'dan 1040 levaya yükselecek. Vergi ve sigorta prim tutarları değişmeyecek, ancak önümüzdeki üç yıl içinde sigorta primlerini kendi ödeyen vatandaşların asgari sigorta ücreti artacak. Emeklilik reformuyla ilgili yapılan değişiklikler korunacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20885

***

Borisov, Balkan liderlerine seslendi: Akıllı davranalım! Başbakan Boyko Borisov, bölgede refah olması için defalarca Balkan liderlerinin akıllı davranmaları ve barışçıl olmaları çağrısında bulundu. Borisov, Uluslararası Ekonomi Fuarı'nın açılışını yapmak üzere Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar şehrinde bulundu. Başbakan, Uluslararası Ekonomi Fuarı Bosna Hersek Başkanlığı ve bu yılki fuarın ortağı olan Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic'in daveti üzerine fuarın açılışına katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20887

***

Hükümet, 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programını kabul etti. Bakanlar Kurulu, 11 Nisan'daki toplantıda 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programı'nı kabul etti. 2018 Yılı Çocuk Koruma Ulusal Programı, çocuklara sağlık hizmetlerine, kaliteli eğitime erişim hakkı sağlanması, çocuk yoksulluğunu azaltmaya yönelik önlemler ve çocukların sosyal içermesi için koşullar yaratılmasını sağlayacak önlemler içermektedir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20897

***

BULTİŞAD Başkan Vekili Edis Emre'den Ford ve Sarkuysan Ziyaretleri. BULTİŞAD Başkan Vekili ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Başkan Yardımcısı Edis EMRE geçtiğimiz hafta Türkiye'de çeşitli temaslarda bulundu. Bulgaristan'ın Dobriç kentinden çeşitli iş insanları ve politikacıların da aralarında bulunduğu bir heyetle önce Ford'un Gölcük Fabrikası'nı ziyaret eden Edis Emre, daha sonra Bakır mamuller üreten Sarkuysan Firmasının Darıca fabrikasında da çeşitli temaslarda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20898

***

Bulgaristan'ın nüfusu 2017 yılında yaklaşık 50 bin kişi azaldı. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (NSI) 2017 yılına ait demografik süreçlere ve nüfusa ilişkin verileri, 2017 yılı sonu itibariyle Bulgaristan nüfusunun 7 050 034 kişi olduğunu gösteriyor. Bu demektir ki, nüfus 2016 yılına kıyasla 51 825 kişi veya yüzde 0,7 oranında azaldı. Bulgaristan nüfusu, Avrupa Birliği (AB) nüfusunun yüzde 1,4'ünü oluşturuyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20903

***

Sağ partiler, "Demokratik Bulgaristan Birliği" koalisyonunu kurdu. Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB), Evet, Bulgaristan ve Yeşiller partisi 12 Nisan'da koalisyon sözleşmesi imzaladı. Koalisyon protokolünün imza töreninde konuşan parti temsilcileri, "Demokratik Bulgaristan Birliği" adını taşıyan yeni koalisyonun iktidarı ele geçirmek ve mevcut yönetim modelini değiştirmek için mücadele edeceğini açıkladılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20904

***

Cumhurbaşkanı Radev, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile yaptığı görüşmede şunları kaydetti: "Bulgaristan, Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik perspektifi açısından Bosna-Hersek ile savunma ve güvenlik alanındaki işbirliğini derinleştirmeye hazır. Ülkemiz, NATO'nun yüksek standartlarını benimsemek için uzun bir yol kat etti ve deneyimlerimizi paylaşabiliriz". Radev, Bulgaristan'ın, Bosna-Hersek 'in yararlanabileceği ülkemizde güvenlik ve savunma alanında eğitim, öğretim ve mesleki yeterlilik belgesi alınması fırsatları için bir katalog hazırladığını da vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20905

***

Bakan Pavlova, Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığının ilk yarısını değerlendirdi. Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığından sorumlu Bakanı Lilyana Pavlova, ülkesinin dönem başkanlığının ilk yarısını değerlendirdi ve gelecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Pavlova, Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, 26 Mart'ta Bulgaristan'ın Varna şehrinde AB yöneticilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye işaret ederek "Farklılıklarımız var, tartışmalarımız var ancak AB-Türkiye toplantısında yaptığımız gibi, biz çalışmalarımızda, hem Türkiye, hem Balkanlarda hem de Avrupa'da birleştirici köprü oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20907

***

Vatandaşlar, Balkanların "silahsız bölge" ilan edilmesini istedi. Bulgaristan Telgraf Ajansı (BTA) hizmet binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Sürdürülebilir Kalkınma İçin Vatandaş İnisiyatifi Başkanı Mimar Dimitır Dimitrov, Balkanları dünyanın ilk barış bölgesi ve silahsız bölge olarak ilan etme girişimini tanıttı. Dimitrov, girişimin Balkanların her türlü silahlardan arındırılmış bir bölge haline gelmesi için Balkan Birliği kurulmasına yönelik bir konsept geliştirilmesine dair olduğunu izah etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20912

***

Başbakan Borisov ve Zvizdic, bölgesel bir havayolu hattı açılmasını konuştular. Başbakan Boyko Borisov ve Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Balkan ülkelerinin başkentleri arasında bağlantı kuracak bir bölgesel havayolu hattı açılmasını ele aldılar. Borisov ve Zvizdic, görüşmenin ardından Başbakanlık binası önünde basına açıklamalarda bulundular. Denis Zvizdic, Boyko Borisov'un davetlisi olarak Bulgaristan'a resmi bir ziyarette bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20913

***

Bulgaristan'da 'Türk Sinema Günleri' başladı. Bulgaristan'da 2018 Türk Sinema Günleri, "Çınar Ağacı" filminin gösterimiyle başladı. Başkent Sofya'nın Arena Zapad Sinema Merkezi'nde, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy'un himayelerinde, elçiliğin Kültür ve Tanıtma Müşavirliği organizasyonunda düzenlenen etkinlik dolayısıyla resepsiyon verildi. Açılışa "Somuncu Baba-Aşkın Sırrı" filminin yönetmeni Kürşat Kızbaz ve başrol oyuncusu Furkan Palalı, özel konuk olarak katıldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20915

YAZARIN DİĞER YAZILARI