HAFTANIN ÖZETİ/03-12 Aralık 2013Perşembe, 12 Aralık 2013

HAFTANIN ÖZETİ/03-12 Aralık 2013Sebahat NECİBProtestoların ardından yeni bir haftaya Edirne Valisi Hasan Duruer ve beraberindeki 16 kişilik heyetin Sofya ziyaretiyle başladık.

Sayın Duruer'in ülkemizi ziyaret etmesi yağmurdan sonra çıkan güneş kadar sıcak ilişkilerin devam edeceğinin bir işareti olarak görüyorum.

***

Belediye başkanları, camilerin Başmüftülüğe iade edilmesine karşı çıkıyorlar. Karlovo ve Eski Zağra ilçelerinde yaşayan vatandaşlar, Kurşun Camii ve Dinler Müzesi olarak kullanılan Hamza Bey Camii'nin (Eski Camii) Başmüftülüğe iade edilmelerine karşı birleşerek artık ikinci kez protesto gösterisi düzenlediler.

Ne yazık ki kültürel hoşgörü ve barış ruhlu, Avrupalı olmakla olunmuyor.

***

GERB'ten bir milletvekilinin istifası Mecliste dengeyi değiştirdi. Plamen Oreşarski başbakanlığındaki koalisyon hükümetini oluşturan BSP ile HÖH, Georgi Markov'un bağımsız milletvekili olmasının ardından aşırı sağ çizgideki Ataka partisinin tek oyuna muhtaç kalmayabileceklerini belirttiler.

Bakalım önümüzdeki günlerde Mecliste dengeler nasıl kurulacak.

***

Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa yolu açılıyor. İmzalar atılır, süreç işlemeye başlarsa ve süreç içinde herhangi bir sorun çıkmazsa, en az üç yıl sonra, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz Avrupa kapıları açılacak.

Kapıların açıldığında ülkemiz için de güzel başlangıçlar olmasını umut ediyorum.

***

Bulgaristan'ın doğusunda bulunan Kotel kentinde Türkiye'den gelen bir ekibin yapacağı film çekimi halk arasında heyecan yarattı.

Bir Türk filmin ülkemizde çekilmesi ayrı bir gurur vericidir.

***

Türk kahvesi UNESCO mirası listesine girdi. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Mirasının Korunmasına İlişkin Hükumetlerarası Komite Toplantısı'nda Türk kahve kültürü "Somut Olmayan Kültürel Miras" listesine girdi.

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var diyor atalarımız, Türk kahvesinin hatırı ise artık sonsuza kadar.

***

Hüseyin Mevsim'in "İki Kıyı Arasında" isimli yeni kitabı Filibe'de tanıtıldı. T.C. Filibe Başkonsolosluğunun himayesinde ve "Filibe Radyosu"nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe büyük ilgi vardı.

Sayın Mevsim'in kalemine sağlık diler, gençlerimize çok güzel örnek olduğunu belirtmek isterim.

***

İstihbarat birimlerinde etnik azınlıkların temsilcileri olacak. İktidardaki parti temsilcileri, gelecek yıldan itibaren devlet güvenlik servisleri yöneticilerine etnik azınlıklara mensup ve Hıristiyan olmayan kişilerin de göreve getirmelerini ısrar edeceklerini bildirdiler.

Bu durum etnik azınlıklar için çok ciddi derecede önemli bir gelişme olacak, bu şekilde belirli bir bölgedeki güvenlik servisine karşı güven uyandırılacak.

***

TÜMEP Balkanlar Ekibi Konya'da.. TÜMEP koordinatörleri tarafından eğitim programı çerçevesinde Balkanlar Ekibi için Konya ili ziyareti düzenledi. 7 Aralık Cumartesi günü gerçekleşen gezi programının, Mevlana Celaleddin-i Rûmi'yi anma törenleri ve Şeb-i Aruz haftasının açılış gününe denk gelmesi katılımcılara büyük bir sürpriz oldu.

Hepimizin kökeni Konyalı olduğundan dolayı, orada bulunmaktan sevinç ve gurur duyduk. Bu güzel ve anlamlı günleri bizlere yaşatan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne (BYEGM) çok teşekkür ediyor ve bu tür eğitimlerin devamını diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI