HAFTANIN ÖZETİ/04-11 Mayıs 2015Pazartesi, 11 Mayıs 2015

HAFTANIN ÖZETİ/04-11 Mayıs 2015 Sebahat NECİBPadina'da düzenlenen mevlide HÖH milletvekilleri konuk oldu. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Erdinç Hayrulla ve Saliha Emin Ardino'nun (Eğridere) Padina (Makmulu) köyünde geleneksel olarak baharda düzenlenen sağlık ve bereket mevlidine konuk oldular. Köy merkezinde yapılan merasime Padina, Jıltuşa (Sarıkız), Byal İzvor (Akpınar) ve etraftaki Nedelino, Zlatograd (Darıdere), Cebel (Şeyh Cuma), Madan, Banite ve Rudozem ilçelerinden 3 binden fazla kişi katıldı.

***

Hıristiyan ve Müslümanlar, hastalıklarına şifa aramak için Dambalı'da bir araya geldi. Tüm Bulgaristan'dan Hıristiyan ve Müslümanlar, Momçilgrad (Mestanlı) İlçesinin Letovnik (Yazla) köyüne yakın esrarengiz Dambalı Tepesi'nde hep birlikte Hıdrellez ve Gergövden'i kutladi. İnsanlar, asırlardan beri 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gecede gün doğmadan önce tepeden taş kütlesine aşağıya dökülen suyun şifalı olduğuna inanıyor.

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan'a Filibe Valisinden kesilen Türkçe konuşma cezasına iptal kararı. Asenovgrad (Stanimaka) Bölge Mahkemesi, Plovdiv ( Filibe) Valisi Rozalin Petkov'un, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'a seçim kampanyası sırasında Türkçe propaganda yaptığı gerekçesiyle kestiği 681 leva para cezasını iptal etti. Mestan, Valinin Türkçe konuşması için para cezası verdiği karara itiraz etmişti.

***

Vakıf mallarının iadesine karşı çıkan Karlovo Belediye Başkanı hakkında yolsuzluk iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Karlovo Bölge Savcılığı, Belediye Başkanı Emil Kabaivanov hakkında belediyenin mallarını kötüye kullanımı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılıktan yapılan açıklamada Belediye Başkanının, 2007 yılında işadamı Hristo Kovaçki ile belediyenin ortak kurduğu şirket ile ilgili soruşturulduğu belirtiliyor.

***

Momçilgrad'da Hıdırellez Festivali. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında "Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe" başlığı altında Gergövden, Hıdırellez, Ederlezi Festivali gerçekleştirildi. Etkinlik, Momçilgrad Belediyesi tarafından Hoşgörü Derneği ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Üyesi Necmi Ali'nin desteği ile organize edildi.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe, Alvanlar Geleneksel Bahar Şenliği'ne Katıldı. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Burgaz Başkonsolosu Evren Akyol'la birlikte, Bulgaristan'ın İslimiye (Sliven) İli, Kazan (Kotel) İlçesi, Alvanlar (Yablanovo) Köyü'nde 3 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen "Geleneksel Bahar Şenliği" kutlamalarına katılarak soydaşlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.

***

Okullarda İslam din dersinin popülarize edilmesine ilişkin ulusal kampanya. Bulgaristan Başmüftülüğü, eğitim ve öğretim sürecinin üzerine durulması ihtiyacına binaen "Okullarda İslam Dini Öğretimini Destekleyelim" başlığı altında 1-31 Mayıs 2015 tarihlerinde devlet ve belediye okullarında İslam din dersinin popülarize edilmesine ilişkin ulusal kampanya başlattı. Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın 23 Haziran 2003 tarihli 2 sayılı talimatıyla devlet ve belediye okullarında İslam din dersinin okutulması düzenlendi.

***

Bulgaristan müftülerinden Türkiye Diyanet Vakfı'na ziyaret. Bulgaristan'ın çeşitli bölgelerinde görev yapan 30 müftü ve Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ulvi Ata'nın yer aldığı heyeti, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, TDV Genel Müdür Yardımcısı Yasin Uğraş ve birim amirleri karşıladı. Bilgin, ziyarette yaptığı açıklamada, vakfın Balkanlardan Türk Cumhuriyetlerine ve Afrika'dan Latin Amerika'ya kadar 102 ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi.

***

Esenyurt Belediye Başkanı'ndan Ömer Lütfi Derneğine Anlamlı Bağış. Kırcaali ziyaretinde bulunan İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ve İstanbul Kırcaalililer Derneği Başkanı Bahri Gönülkırmaz, Ömer Lütfi Kültür Derneği yöneticileriyle görüştüler. Dernek Müdürü Müzekki Ahmet, Başkan Kadıoğlu'na derneğin faaliyetleri hakkında bilgi sundu. Kırcaalililer Derneği Başkanı Bahri Gönülkırmaz'ın aracılıyla Başkan Kadıoğlu, TİKA'nın desteğiyle geçen hafta açılan Kültür ve Eğitim Merkezi'ndeki Konferans salonuna bir seslendirme sistemi hediye etti.

***

Krumovgrad'da Hıdrellez şenliği yapıldı. Krumovgrad (Koşukavak) kasabasında Hıristiyanların Gergövden, Müslümanlar ise Hıdırellez olarak kutladıkları 6 Mayısta yenilenen parkta şenlik düzenlendi. Programda amatör sanatçı grupları gösteriler sundular, salıncaklar kuruldu, şenlik eğlencesi yapıldı. Kutlamaya çocuk, yaşlı, herkes katıldı.

***

Bir yılda 1 400 çifte vatandaş, Kırcaali bölgesine geri dönüş yaptı. Geçen 2014 yılında Kırcaali ili nüfusu 1 400 kişi artmıştır. İl nüfusu 150 605 seviyesindeyken 152 053 seviyesine çıkmıştır. Nüfusta yaklaşık yüzde 1 oranında artış var. Bu durum Türkiye'de yaşayan çifte vatandaşların emekli olunca burada bıraktıkları evlerini tamir edip Kırcaali ilinde kalıcı olarak ikamet etmeye başlamasından kaynaklanıyor.

***

Dolu yağışı Kirkovo köylerinde ekili alanları mahvetti. Kırcaali Vali Yardımcısı Rumen Mladenov, Kirkovo (Kızılağaç) İlçesinde doludan zarar gören yerleşim yerlerini ziyaret etti. Mladenov, "Dolu yağışı ekili alanlara zarar verdi, tütün ve kırmızıbiber ekili alanlar mahvoldu. Podkova köyü yönündeki köprüde 25-30 cm kalınlığında dolu örtüsü oluşmuştur" dedi. Mladenov, Podkova'daki itfaiye biriminin ekiplerine son derece hızlı tepki vermeleri sonucunda yollara düşen ağaçların temizlenip trafik akışının sağlanmasından dolayı teşekkür etti.

***

Bulgaristan Bölge Müftüleri YTB'yi Ziyaret Etti. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Bulgaristan Bölge Müftüleri ile bir araya geldi. YTB'nin en çok proje geliştirdiği ülkelerin başında Bulgaristan'ın geldiğine dikkat çeken Başkan Kudret Bülbül, müftülerin de gayretleriyle Bulgaristan'daki soydaş ve akraba toplulukların sorunlarını çözmede daha aktif rol alınacağını kaydetti.

***

Loznitsa Belediyesi ile Gaziemir Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Gaziemir Belediyesi ile Bulgaristan'ın Loznitsa kenti arasında ‘dostluk ve işbirliği antlaşması' imzalandı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile Loznitsa Belediye Başkanı Ayhan Haşimov arasında imzalanan protokolle, kültür, sanat, ekonomi, eğitim, gençlik politikası ve barış girişimleri olmak üzere iki kent arasında çok sayıda ortak programın oluşturulması karar altına alındı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI