HAFTANIN ÖZETİ/08-14 Ocak 2014Salı, 14 Ocak 2014

HAFTANIN ÖZETİ/08-14 Ocak 2014Sebahat NECİBBu haftaya yeni bir olayla başladık. Aşırı milliyetçi ATAKA Partisi Lideri Volen Siderov, Sofya-Varna seferi yapan uçakta, aralarında Fransa'nın Sofya Büyükelçiliği'nde çalışan bir bayanın da bulunduğu yolcularla tartıştığı bildirildi. Siderov'un beraberindeki partililerle uçakta bulunanlara saldırdığı belirtildi.

Volen Siderov'un böyle olaylarda yer alması çok normal geliyor artık. Nerede bir olay, orada Siderov.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe Filibe'yi ziyaret etti. Geçen yılın Aralık ayında göreve başlayan T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ilk ziyaretini Filibe'ye yaptı.

Sayın Sofya Büyükelçimize hoş geldin der, en yakın zamanda da Kırcaali'ye tanışma ziyaretlerinde bulunma dileğiyle.

***

Plamen Oreşarski hükümeti, eski komünist ajanı olmayan ilk hükümet. Plamen Oreşarski hükümetinin, demokratik değişimlerden sonra kurulan ve eski Milli Güvenlik Servisi (DS) ajanı veya görevlisi bulunmayan ilk hükümet olduğu ortaya çıktı.

Eski eskide kalmış, biz yeniye bakalım. Şuan önemli olan halkımıza hak ettiği hizmeti verebilmeleridir.

***

Balkan Ülkeleri Gazeteciler Birliği 1 yaşında. Ali Soydan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl kurulan Balkan Ülkeleri Gazeteciler Birliği'nin 1 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Daha nice yıllara der, en yakın zamanda Bulgaristan'da da örgütlenme çalışmalarının tamamlanmasını dilerim.

***

Asgari işçi ücreti, iki defa 40'ar levayla zamlanacak. Hükümet, 2015 ve 2016 yıllarında asgari işçi ücretinin iki defa 40'ar levayla yükseltilmesini planlıyor. Böylece önümüzdeki yıl en düşük işçi ücreti şimdiki gibi 340 leva değil, 380 leva olması bekleniyor. 2016 yılında ise 420 levaya çıkması öngörülüyor.

Bir AB ülkesine yakışmayan asgari ücret ve yıl yıl zamlanan rakamlar, trajikomik bir durum olsa da "Damlaya, damlaya göl olur", işsiz kalmaktansa buna da şükretmemiz gerekir.

***

Kırcaali Merkez Cami'de Efendimizin (SAV) doğumu kutlandı. Kırcaali Merkez Cami'de Bölge Müftülüğü tarafından Hz. Muhammed Mustafa (SAV) Efendimizin yeryüzüne teşriflerinin 1443. yıldönümü münasebetiyle Mevlit Kandili programı düzenlendi.

Güzel bir Mevlid kandili programı yapıldı. Allah razı olsun!

***

Varna'da 215 Türkçe Yer İsimlerinin Değiştirilmesi kararı meclisten geçmedi. Varna Valisi İvan Velikov, kararı yeniden görüşülmesi üzere Meclise geri göndermişti. Teklif bu defa Meclis üyelerinin 22 olumlu, 9 karşı ve 7 çekimser oyuyla kabul edilmedi.

Bunun ardı arkası kesilmeyecek. Varna'daki yer adlarını değiştirmek isteyenler sonuna kadar gidecek. Bulgaristan'ın çoğu yer adları Türkçedir. Şuan birileri bu adları değiştirmeye kalkarsa baya geniş bir listeye sahip olacaktır. Mesela Pazarcık, Kırcali, Madan, Haskovo, Sungurlare, Hisarya, Cebel, Çepelare, Sofya- Pette köşeta, Kaylıka, Buzluca, Musala vs.

YAZARIN DİĞER YAZILARI