HAFTANIN ÖZETİ/10 - 17 Ağustos 2015Pazartesi, 17 Ağustos 2015

HAFTANIN ÖZETİ/10 - 17 Ağustos 2015 Nilgün AHMETBulgaristan'da yerel seçim ve referandum 25 Ekim'de bir arada yapılacak. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkedeki yerel seçimin, tek sorudan oluşacak referandum ile birlikte 25 ekimde eş zamanlı olarak yapılmasına karar verdi.

***

Bulgaristan'dan 'iki terörist aranıyor' haberlerine yalanlama. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, IŞİD üyesi iki yabancı vatandaşın arandığı ve yakalanmaları için ülke genelinde yoğun güvenlik önlemleri alındığına ilişkin ulusal basında yer alan haberleri yalanladı.

***

Başmüftülük kurumu ilk defa bir stajyer kabul etti. Başmüftülük Kurumu ilk defa Ramazan ayı boyunca Bulgaristan'da staj görmesi için Rusya Federasyonu'ndan bir stajyer kabul etti. Hasanov'un staj programında camide görevde bulunma, çocuklara Kuran-ı Kerimi okuma dersleri verme ve daha başka faaliyetlere katıldı ve onları layıkıyla ve başarılı bir şekilde yerine getirdi.

***

İşverenler tekrar esnek çalışma saatleri uygulamasından faydalanabilecek. Milletvekillerin İş Kanunu'nda 2 a paragrafını iptal etmeleri sonucunda mikro ve küçük firmalar tekrar yasal olarak ihtiyaç olunduğunda fazla çalışma ve kısmi süreli çalışma uygulayabilecekler.

***

Rila kasabasında brusella hastalarının sayısı 27'ye çıktı. Laboratuvar testlerinde daha beş kişinin enfeksiyon taşıyıcısı olduğu ortaya çıktıktan sonra Rila kasabasında halk arasında peynir hastalığı olarak bilinen brusella hastalığına yakalananların sayısı 27'ye çıktı.

***

24 Nisan 2015 tarihinden sonra yeni adres kaydı yapanlar oy kullanamayacaklar. Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada seçim gününden 6 ay önce 24 Nisan 2015 tarihine kadar adres kaydı yapanların oy kullanma hakkına sahip olacakları duyuruldu.

***

İşverenlerin, personel yıllık izin programı hazırlama zorunluluğu kaldırıldı. Hükümet kararıyla Çalışma Zamanı, Tatiller ve İzinlere İlişkin Talimatnamede yapılan değişikliklere göre işverenlerin personelin yıllık ücretli iznini kullanılmasına ilişkin program hazırlamaları yükümlülüğü iptal oldu.

***

Soydaş öğretmenlere Türkçe eğitimi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Moldova ve Makedonya'dan Edirne'ye gelen 84 öğretmene, "Soydaş Öğretmenlere Türkçe Atölyesi 2 Projesi" kapsamında Türkçe eğitimi veriyor.

***

Podkrepa Sendikası, elektriğin fiyatına ilişkin yönetmeliği mahkemeye taşıyacak. BTV'nin "Bu Sabah" programına konuk olan Podkrepa Sendikası Başkanı Dimitır Manolov, "Elektriğin fiyatına ilişkin yönetmeliği mahkemeye taşımak için resmi bir gerekçe bulduk. Hala danışmaya devam ediyoruz, fakat muhtemelen bu yönetmeliği şikayet edeceğiz" diye bildirdi.

***

Tarım Bakanı Taneva: "Çalı yakan çiftçilere sübvansiyon ödenmeyecek". BNT'nin "Gün Başlıyor" programına konuk olan Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, "220 bölgesel yangından sadece 6'sı kasten çıkarılmıştır, 4'ü ise yıldırım düşmesi sonucunda çıkmıştır. Kalan diğer yangınların tümü ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkmıştır" diye açıkladı.

***

Yaklaşık 10 bin mülteci, Bulgaristan'a sığınmak istedi. Avrupa'da yeni bir mülteci akını olması bekleniyor. Suriye - Türkiye sınırında 3 milyondan fazla sığınmacı var. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu'nun verilerine göre ocak ayından şimdiye kadar Akdeniz üzerinden 224 bin sığınmacı Avrupa'ya geçmiştir.

***

Yılın başından beri trafik kazalarında 17 çocuk hayatını kaybetti. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Müdürü Boyko Ranovski, "Yılın başından temmuz ayına kadar Bulgaristan'da meydana gelen trafik kazalarında 17 çocuk hayatını kaybetti" diye bildirdi.

***

Devlet komisyonu protokolle Kırcaali'nin Atıksu Arıtma Tesisini kabul etti. Devlet komisyonu 16 nolu yapı ruhsatına ilişkin protokol imzalayarak, Çevre 2007-2013 Operasyonel Programı gereğince gerçekleştirilen "Kırcaali İçin Entegre Su Projesi: Atık Su Arıtma Tesisi ve Ana Kolektör Kurulması, Su Temini ve Kanalizasyon Şebekesini Genişletilmesi ve Yeniden Yapılandırılması Projesi" kapsamında inşa edilen yapıları kabul edip, kullanıldığını tespit etti.

***

Yalova Balkan Evi'ne, Ahmet Doğan Kültür Merkezi Balkan Evi ismi verildi. Yalova Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı oturumunda yapılan görüşmeler sonrasında Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde bulunan Balkan Evi'ne, Ahmet Doğan Kültür Merkezi Balkan Evi ismi verildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI