HAFTANIN ÖZETİ/10-17 Kasım 2014Pazartesi, 17 Kasım 2014

HAFTANIN ÖZETİ/10-17 Kasım 2014 Sebahat NECİBİki Türkçe Öğretmenler Derneği'nden ortak panel. Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri "Eğitim ve Temel İnsan Hakları Çerçevesinde Bulgaristan'da Türkçeye yönelik Dil Politikaları" konulu panel düzenlendi.

***

Bulgaristan'da demokrasiye geçişin 25. Yılı. Alpha Research adlı kamuoyu araştırma şirketi, değişimin yıl dönümü dolayısıyla hazırladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Bulgar vatandaşların sadece yüzde 10'u geçen 25 yıllık demokratikleşme sürecini "başarılı" olarak nitelendirirken, katılanların yarısı bu dönemi "fiyasko" olarak görüyor.

***

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, BNT'deki Türkçe Haberleri savundu. Tekrar gündeme getirilen bu tartışmalı konu hakkında Cumhurbaşkanı, "Böyle bir karardan, artık kazanılan bir şeyden insanları mahrum bırakarak nasıl olumlu bir sonuç alınacağını anlamış değilim. 21. asırda, internet ve iletişimin asrında yasaklara başvurmanın anlamını anlamıyorum" diye yorumda bulundu.

***

Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı, devlet nişanı ile onurlandırıldı. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, 23 kişiyi 1.derece Kamu Yararına Hizmet Nişanı ile onurlandırdı. Ödüllendirilen komünizm muhalifleri arasında Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı ve Kırcaali doğumlu Blagoy Topuzliev de bulunuyor.

***

Filibe'de Atatürk'ü anma etkinlikleri. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ölümünün 76. yıldönümünde anmak üzere T.C. Filibe Başkonsolosluğunda, vatandaşların ve soydaşların katılımıyla, bir anma töreni düzenlendi. Bulgaristan'da Atatürk'ün ismini taşıyan tek dernek olan Filibe'deki "Mustafa Kemal Atatürk Kültürevi"nde de bir anma töreni düzenlendi. Törende, Başkonsolos Alper Aktaş'ın yanı sıra çok sayıda vatandaş ve soydaş yer aldı.

***

Lütfi Mestan: "Türkçe Haberler'in kaldırılmasıyla Bulgaristan haritasında etnik bölgeler çizilecek" dedi. Mestan, bugünlerde demokrasiye geçişin 25.yılı ve Azınlıkların Korunması İçin Çerçeve Sözleşmesi'nin onaylanmasının 15 yılı olduğunu hatırlatarak, "Demokratik gelişmeyi ölçmek için bu zaman çerçevesi içinde biz belirli bir gerilemeye şahit oluyoruz. "

***

Başsavcı Sotir Tsatsarov, 5 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Başsavcısı Sotir Tsatsarov, 5 milletvekillinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Ayrıca Avrupa Parlamentosu Milletvekili Sergey Stanişev'in de dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Onlardan üçü ise milletvekilliği dokunulmazlığından kendileri vazgeçecekleri belirtildi.

***

AK Parti'li Sait'ten Balkanlar'da Soydaş Diplomasisi. Başkonsolos Alper Aktaş'ın ev sahipliğinde T.C. Filibe Başkonsolosluğunda yapılan yemekli soydaş buluşmasına Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, HÖH'ün Cebel ilçe başkanı Bahri Ömer, Milletvekilleri Şaban Ali, Erdinç Hayrullah olmak üzere çok sayıda milletvekili ve Belediye Başkanı katıldılar. Önümüzdeki günlerde Filibe'den bir soydaş heyeti, Ankara'yı ziyaret edecek.

***

Bulgaristan ve Romanya'dan İngiltere'ye göç artıyor. İngiltere'ye Romanya ve Bulgaristan'dan göç edenlerin sayısı tüm zamanlara göre rekor düzeyde artmış durumda. Buna göre İngiltere'de çalışan Romanya ve Bulgaristan yurttaşlarının sayısı Temmuz ve Eylül arasındaki dönemde 189 bine ulaştı.

***

Resmiye Mümün'ün "Babamın Kızı" isimli şiir kitabı tanıtıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda gazeteci ve şair Resmiye Mümün'ün "Babamın Kızı" adlı ikinci şiir kitabının tanıtımı ve şiir dinletisi yapıldı. Ömer Lütfi Kültür Derneği, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği, Recep Küpçü Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen etkinlik salonu doldurdu. Şair bol bol alkış ve tebrik aldı. Kitap tanıtımında hazır bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Müftü Vekili Erhan Receb, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova da şairi onurlandırdılar.

***

Koca Yusuf'un mezarını arayacaklar. Türk güreşinin efsane isimlerinden olan ve 1898 yılında ABD'den dönüşü sırasında bir deniz kazasında hayatını kaybeden pehlivan Koca Yusuf'un (Yusuf İsmail) mezarının tespiti için çalışma yapılacak. Güreş sporunda yaptığı araştırmalarla dikkati çeken ve Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın hayatını anlatacak filmin yönetmenliğini yapacak Doç. Dr. Ercan Yesari Yiğit, bir başka efsane isim Koca Yusuf'un mezarının tespiti için Portekiz'in Azor Adaları'nda araştırma gerçekleştirecek.

***

3. Güney Bulgaristan Şair ve Yazarlar Buluşması Krumovgrad'da yapıldı. Krumovgrad Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen gecede Bar Diva'da bir araya gelen 50'nin üzerinde şair ve yazar birbirleriyle tanışma ve kaynaşma fırsatı buldular. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü üyeleri olan Kırcaali, Krumovgrad Momçilgrad (Mestanlı), Çernooçene (Yeni Pazar), Haskovo (Hasköy), Stambolovo ve Mineralni Bani ilçelerinin temsilcileri yer aldılar.

***

Diyanet İşleri Vakfı ikinci başkanı Mazhar Bilgin başkanlığında bir heyet, Bölge Müftülüğünü ziyaret etti.
Diyanet İşleri Vakfı ikinci başkanı Mazhar Bilgin, T.C. Sofya Dün Hizmetleri Müşaviri Dr. Ulvi Ata ve Sofya İslam Enstitüsü öğretim görevlisi Doç. Dr. Dursun Ali Türkem, Haskovo bölge Müftüsü Basri Eminefendi, geçtiğimiz Cuma günü Mestanlı ilahiyat lisesini ziyaret ettiler. Lisede okul idarisi ve öğrencilerle görüşüp bilgi alışverişinde bulundular. Cuma namazı öncesi T.C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Gürler Gürsoy'un merhuma annesi için okuttuğu mevlide katılan heyet, cuma namazı sonrası bölge müftülüğüne geçerek, Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet ile görüştü.

YAZARIN DİĞER YAZILARI