HAFTANIN ÖZETİ/11-17 Mayıs 2015Pazar, 17 Mayıs 2015

HAFTANIN ÖZETİ/11-17 Mayıs 2015 Sebahat NECİBFransa Sofya Büyükelçisi Xavier de Laper Cabanne, Kırcaali'yi ziyaret etti. Belediye Başkanı Büyükelçi'yi Belediye'nin yapısı ve son yıllarda ilçede gerçekleştirilen projeler tanıştırdığını belirtti. Xavier de Laper Cabarre'nin hayvan üreticiliği alanında olası işbirliği için imkanları üzerinde durduklarını paylaştı.

***

Karamantsi köyünde Bulgarlaştırma süreci mağdurları anıldı. Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde hafta sonu düzenlenen köy şenliği kapsamında Bulgarlaştırma sürecinin 31.yılı asimilasyon politikası mağdurları da anıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da anma töreni meydana gelen olaylarla hafızalardan silinmeyecek 10 Mayıs tarihinde Karamantsi köyü yakınlarındaki Kabaağaç isimli yerde yapıldı.

***

Türk Dünyası Üsküp ve Çalıklı'da buluştu. Makedonya'nın (FYROM) Çalıklı köyünde düzenlenen "24. Uluslararası Hıdırellez ve Bahar Şenlikleri" 5 - 10 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşti. Festivalin resmi açılış töreni ise 9 Mayıs tarihinde Çalıklı köyünde yapıldı ve Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan'dan folklor ekipleri katıldı.

***

7. Gelecekle İletişim Çalıştayı gerçekleşti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından her yıl Mayıs ayında düzenlenen Gelecekle İletişim Çalıştaylarının yedincisi, Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü nedeniyle bu yıl Çanakkale'de gerçekleşti. Çalıştaya Bulgaristan'dan Kırcaali Haber Gazetesi yazı işleri sorumlusu gazeteci Sebahat Necib, Sofya'dan gazeteci İsmail İbrahim Köseömer, Şumnu'dan Özlem Tefikova katıldılar.

***

Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ve danışmanı Marc Girardelli'den Kırcaali'ye ziyaret. Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ve kış turizmi konusunda danışmanı Marc Girardelli bugün Kırcaali'yi ziyaret ettiler. İlk olarak Bakan ve danışmanı olan Dünya Kayak Şampiyonası Alp Disiplini'nde beş kez şampiyon Marc Girardelli, Kırcaali Valisi İliya İliev'in eşliğinde Bölge Tarih Müzesi'ni gezdiler. Konukları müze müdürü Daniela Kocamanova karşıladı.

***

Ustina'daki İmam Yetiştirme Merkezi için 28 354 leva bağış toplandı. Bulgaristan Başmüftülüğü'nün girişimiyle mart ayının başından nisan ayının sonuna kadar Plovdiv'in (Filibe) Ustina (Üstünel) köyünde bulunan İmam Yetiştirme Merkezi'ne destek verilmesi üzere ulusal çapta bağış kampanyası gerçekleştirildi. Kampanyaya tüm bölge müftülükleri ve Müslüman encümenliklerin büyük bir kısmı katıldı. Müslümanların duyarlılığı sonucunda 28 354, 79 leva ve büyük miktarda gıda ürünleri toplanıldı.

***

Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Meclisi protesto kararı aldı. Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Meclisi, Gümülcine'deki Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki Nimfea - Makaza sınır kapısından turistik ve diğer otobüslerin geçişine izin verilmemesini protesto etmeye karar verdi.

***

FUEN Kongresi Gümülcine'de yapıldı. DEB Partisi, ABTTF ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği'nin de üye olduğu FUEN kongresi bu yıl Gümülcine'de yapıldı. Kongre FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen'in konuşmalarıyla başladı. Hansen, Batı Trakya'daki azınlığın Türk olarak tanınmadığını, müftülerini seçemediğini belirtti. Hansen, son olarak da azınlıkların geleneksel sorunlarının hep ötelendiğini, Avrupa'da azınlıkların seslerinin duyurulması gerektiğini vurguladı ve "insanlar birlikte yaşadıkları sürece mutlu olurlar" görüşlerine yer verdi.

***

Bulgaristan Müslümanları tüm vakıf mallarını kaybediyor. Sofya Temyiz Mahkemesi 12 Mayısta aldığı kararıyla Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğün ülke genelindeki onlarca vakıf mülkünün yasal halefi olmadığını kabul etti. Mahkeme, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğün, Bulgaristan Prensliği, Bulgaristan Krallığı ve Bulgaristan Halk Cumhuriyeti döneminde var olan Müslüman toplulukların halefi olmadığına karar verdi.

***

Bursa Mestanlılar Derneği'nden Ömer Lütfi Derneğine kitap bağışı. Bursa Mestanlılar Derneği tarafından düzenlenen kitap toplama kampanyası sonucunda toplanan 500'den fazla kitap, bugün Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği kütüphanesine teslim edildi. Dernek hakkında bilgi veren Ahmet, geçen hafta derneğe bağılı, tamiratı ve donanımı TİKA'nın desteği ile yapılan Kültür -Eğitim Merkezi'nin açılışının yapıldığını söyledi.

***

Türk İş Adamlarından Oluşan Heyet Şumen'i ziyaret etti. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) temsilcilerinden ibaret 8 kişilik bir heyet Şumen'i ziyaret etti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Bulgar İş Konseyi başkan vekilleri ve üyelerinden oluşan heyetin başında Konseyin Başkanı Yalçın Egemen vardı.

***

Demir Baba Türbesi'nde Asimilasyon Kampanyasının Kurbanları Anıldı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) lideri Lütfi Mestan, Razgrad bölgesindeki tarihi Demir Baba Türbesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkede komünist rejimin Türk ve Müslümanlara yaptığı zulmü hatırlatarak "Gerekirse yine hapislerde çürüyeceğiz, gerekirse yanacağız ama haklarımızdan ödün vermeyeceğiz" dedi.

***

Ünlü iş adamı Erol Kasim hayatını kaybetti. Kırcaali‘de en başarılı iş adamlarından Savarona inşaat şirketi sahibi Erol Kasim bugün İzmir şehrinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Kırcaali Haber gazetesi olarak Erol Kasim'e Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI