HAFTANIN ÖZETİ/16-23 Şubat 2015Pazartesi, 23 Şubat 2015

HAFTANIN ÖZETİ/16-23 Şubat 2015  Sebahat NECİBUkrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, Bulgaristan'daydı. Bulgaristan'a resmi ziyarette bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, "Ülkemiz ateşkes kararını uygularken, Rus ayrılıkçılar Ukrayna ordusunu top ateşine tutmaya devam ediyor" dedi. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ile görüşen Klimkin, toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ülkesindeki durumun "gerginliğini koruduğunu" ifade etti.

***

Tırgovişte Şehrinde "Türk Kültür Gecesi" düzenlendi. Demokrasinin başlangıcından bu yana ilk kez tertip edilen bu anlamlı gece, Tırgovişte ve civarından pek çok kültür severi bir araya getirdi. Mustafa Raşidoğlu başkanlığında "Omurtag/Şafak grubu" unutulan halk türkülerinden seçilmiş parçalarla dinleyenleri mest etti.

***

Bulgaristan Ulusal Radyosu günlük Türkçe program yayınını 3 saate çıkardı. Uygulanacak karar sonucu sabah kuşağındaki yarım saatlik Türkçe programın süresi bir saate çıkarıldı. Radyo, ayrıca her gün öğle ve akşam kuşaklarında birer saatlik haber ve başka içerikli programlar sunuyor.

***

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, NATO ve AB'nin ülkesi için önemine işaret ederek iki örgütün de Bulgaristan'a refah getirdiğini söyledi. Mitov, Sofya'da düzenlediği basın toplantısında bakanlığının ilk 100 gününü değerlendirdi ve ülkesinin dış politika önceliklerini anlattı. Bulgaristan'ın NATO ve AB üyeliğinin "doğru bir tercih" olduğunu ifade eden Mitov, iki örgütün de ülkesine refah getirdiğini, Batı Balkanlar'daki ülkelerin de AB ve NATO entegrasyon ve üyeliğini desteklediklerini vurguladı.

***

Kaliteli meyve ve sebze üreticilerine 35 milyon levadan fazla destek ödenecek. 2014 kampanyasında programca desteklenmek üzere 3 635 üretici kayıt edildi. Devlet Tarım Fonu Ödeme Kurumu'nun verilerine göre destek almak için 2 015 üretici başvuru formu verdi. Onlardan 552 olarak en çok sayıda kiraz üreticileri, ardından 534 olarak şeftali üreticileri ve sayısı 483 olan tarla biberi üreticileri geliyor.

***

Yunan kökenli Rus işadamı İvan Savidis, Podkova köyünde Tütün Fabrikası kuracak. Yunan kökenli bir Rus oligarkı Kırcaali bölgesinde en büyük yatırımcı olma yolunda. İvan Savidis, Kirkovo'nun (Kızılağaç) Podkova (Nalbantlar) köyüne yakın Tütün Fabrikası kurmak için 30 dekarlık bir alanı satın aldı. Forbes Dergisi'ne göre işadamı en zengin 30 Rus'tan biridir.

***

Varna'daki tarihi camide yangın. Varna Bölge İtfaiye Müdürü Komiser Tihomir Totev'in basına yaptığı açıklamaya göre, yangın ihbarı 05.00 sularında verildi. Olay yerine gelen iki itfaiye ekibi, kalorifer bölümünde çıkan yangını kısa sürede söndürdü. Hasar tespitlerine göre, caminin 350 metrekarelik çatısının 10 metrekarelik bölümü ile odun stoku yandı.

***

Türk yerel medyası Sofya Büyükelçiliği'ndeydi. Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogu projesi kapsamında Bulgaristan'da ikinci faaliyetini gerçekleştiren Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD), Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçi Müşaviri Birey Yılmazsoy ile görüştü. Mudanya Gazeteciler Derneği, Bulgar Gazeteciler Birliği ile birlikte ortaklaşa yürüttüğü "Yerel Medyanın AB ile Uyumu" adlı Sivil Toplum Diyalogu Projesi'nin ikinci faaliyeti için gittiği Bulgaristan'da T.C. Sofya Büyükelçiliği'ni de ziyaret etti.

***

Momçilgrad'da Uluslararası Anadili Günü kutlandı. 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında zengin bir programla kutlandı. Öğretmen ve velilerin tıklım tıklım doldurduğu salonda türkü, halkoyunları, müzik ve şiirden oluşan program neşeli anlar yaşattı. Momçilgrad'da Anadili Günü artık dördüncü yıl kutlandı. Momçilgrad Belediyesinin himayesi altında düzenlenen etkinliğe onur konukları olarak Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Murat Muhaciroğlu, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Erdinç Hayrulla ve Mustafa Ahmet ve Kırcaali Vali Yardımcısı Selviye Ahmet hazır bulundular.

***

Kırcaali'de Ana Dili günü coşkuyla kutlandı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği'nin (GBTÖD) organizasyonuyla, 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü vesilesiyle Türk Müziği ve Şiiri Günü düzenlendi. Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunu tıklım tıklım dolduran etkinlikte resmi konuklar olarak T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Erdinç Hayrulla, Şabanali Ahmet, Mustafa Ahmet, Saliha Emin,HÖH İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali ve Momçilgrad Belediye Başkanları Hasan Azis ve Akif Akif, Kırcaali ve Haskovo bölge müftüleri Beyhan Mehmet ve Basri Eminefendi, Batı Trakya Türk Birliği Başkanı Sami Toraman, Batı Trakya Rodop Rüzgarı Dergisi İbrahim Baltalı, Batı Trakya Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Sofya Sivil Toplum Örgütleri Temsilcisi ve İnsan Hakları Koruma Derneği Başkanı Kalina Bozeva, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcıları Elisaveta Kehayova ve Muharrem Muharrem, bölgeden dernek başkanları ve öğretmenler hazır bulundular.

***

Dünya Anadil Günü kutlanıyor. Bulgaristan'da yaşayan Türkler, Dünya Anadil Günü'nü kutladı. Sofya'da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği'nin desteğiyle, Ramada Oteli'nde şölen düzenledi. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, programda yaptığı konuşmada, Bulgaristan'da yaşayan soydaşların, hayatlarının her alanında ana dillerini kullanmalarının hem mevcudiyetlerinin hem de Türk dili ve kültürünün zenginliğinin yaşatılması bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI