HAFTANIN ÖZETİ/17 - 24 Ağustos 2015Pazartesi, 24 Ağustos 2015

HAFTANIN ÖZETİ/17 - 24 Ağustos 2015 Nilgün AHMETBulgaristan gündeminde öne çıkan başlıklar.

Elis Ahmet, dünya şampiyonasında Azerbaycan adına bronz madalya kazandı. Aslen Kirkovo'nun (Kızılağaç) Vırben köyünden olan Elis Ahmet, Brezilya'da düzenlenen Dünya Genç Kızlar Güreş Şampiyonası'nda Azerbaycan adına bronz madalya kazandı.

***

ABD Bulgaristan'a ağır silah gönderiyor. ABD'nin Bulgaristan'da çeşitli NATO tatbikatlarına katılmak üzere konuşlandırılmış 160 kişilik Amerikalı askeri personele geçici olarak ağır silahlar göndereceği belirtildi.

***

Irkçı VMRO partisi, Radyo Kırcaali'nin Türkçe programlarını protesto etti. Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve ırkçı İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) Başkan Yardımcısı Angel Cambazki önderliğinde toplanan parti taraftarları Bulgaristan Milli Radyosu'nun (BNR) bölgesel radyosu olarak yeni yıldan itibaren Kırcaali merkezli Türkçe yayın yapacak Radyo Kırcaali'nin açılmasına karşı protestoya çıktılar.

***

SEM, Kırcaali'den Türkçe yayın yapacak radyonun açılması kararını erteledi. Elektronik Medya Kurulu'nun (SEM) Bulgaristan Milli Radyosu'nun (BNR) bölgesel radyosu olarak Türkçe programlar yayınlayacak Radyo Kırcaali'nin yayın lisansının çıkarılmasına ilişkin kararı belirsiz bir süre için ertelediği bildirildi.

***


Ulusal Gelirler Kurumu, kişisel kimlik kodu ile erişimli olan hizmetlerin kapsamını genişletiyor. Ulusal Gelirler Kurumu'nun (NAP) müşterilerine kolaylık sağlayan kişisel kimlik kodu (PİK) ile erişim olan hizmetlerin kapsamı genişliyor. İlk önce PİK ile gelir beyan formları verilebilirdi, vergi borcu yoklanabilirdi ve belge sunulup alınabilirdi. Bu bağlamda PİK sayesinde sunulan imkanlar genişlemeye devam ediyor.

***

Bulgaristan'da NATO tatbikatı başladı. Bulgaristan'ın Karadeniz sahilinde düzenlenen ABD ordusundan unsurların da aktif olarak yer aldığı "Swift Response - 2015" NATO tatbikatı başladı.

***

Bursa Kent Konseyi modeli Bulgaristan'dan gelen soydaşlara anlatıldı. Türkiye'ye örnek çalışmalar gerçekleştiren Bursa Kent Konseyi (BKK), Bulgaristan'da faaliyet gösteren Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Gençlik Kolları üyelerini konuk etti.

***

Gümrükler Genel Müdürü Bulgaristan'da akaryakıt sektöründe kartel olduğunu açıkladı. Başbakan Boyko Borisov'ın ülkemizde akaryakıt piyasasında kartel olduğuna dair şüphelerini paylaşması ardından, Gümrükler Genel Müdürü Vanyo Tanov bu savı doğruladı.

***

Türk Gurbetçiler Bulgaristan tarafını protesto etti! Yaz tatillerini geçirmek üzere çalıştıklarını Avrupa'nın değişik ülkelerinden anavatanları Türkiye'ye gelen çok sayıda gurbetçinin dönüş çilesi devam ediyor. Yaklaşık 450 bin araç ile bu araçlarda bulunan 2 milyon civarında gurbetçi vatandaşın Avrupa'ya açılan kara sınır kapılarından gelerek Türkiye'de başlayan tatillerinin sona ermesi ile dönüş yolculukları da başladı.

***

Bulgaristan'da Sığınmacılar İçin Önlem. Bulgaristan İçişleri Bakanlığına bağlı Sınır Polisi ve Kara Kuvvetleri personelinin sığınmacı akınına karşı ortak hareket edeceği bildirildi. İçişleri Bakan Yardımcısı Filip Gunev, yaptığı açıklamada, sınır kapıları ile sınır güzergahlarında kaçak sığınmacı geçişlerini engellemek üzere 25 Ağustos'ta ortak bir operasyon başlatılacağını duyurdu.

***

"Kamp Öğrencileri" iki günde iki şehrin tarihi ile buluştu. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen "Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3″ projesinde yarıya gelindi. Ders dışındaki tarih kültür programları kapsamında İzmit ve Bursa'da gezi programları yapıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI