HAFTANIN ÖZETİ/18-25 Ağustos 2014Pazar, 24 Ağustos 2014

HAFTANIN ÖZETİ/18-25 Ağustos 2014 Sebahat NECİBKırcaali Türk Folklor Ekibi, Romanya'da düzenlenen 20. Türk Tatar Folklor Festivaline Katılacak. Bu yıl 20'cisi düzenlenen Uluslararası Türk Tatar Geleneksel Kostümler, Halk Oyunları ve Türküleri Festivaline, Bulgaristan Türklerini temsilen Kırcaali Türk Folklor Ekibi katılacak. 40 kişiden oluşan ekip 28-31 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan festivale artık 10. kez katılacak. Her yıl Romanya'nın Köstence şehrinde gerçekleşen festivale tüm Balkan Ülkeleri yanı sıra Kırım ve Ukrayna'dan da ekipler katılmaktadır.

***

HÖH Kırcaali il teşkilatı, 50 milletvekili aday adayı gösterdi. HÖH İl Başkanı Bahri Ömer, il ve ülke bazında siyasi durumu analiz etti. Ekim ayında gerçekleştirilecek erken genel seçimlerde partinin yerel teşkilatları olarak maksimum düzeyde seferber olunacağını beklediğini vurguladı. HÖH partisinin ilçe teşkilatlarının seçimle ilgili yerine getirmesi gereken ödevleri verdi.

***

HÖH İl Başkanı Bahri Ömer: "Türkiye'den çok sayıda soydaşın seçimlere katılması bekleniyor". Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Başkanı Bahri Ömer Ekim ayında yapılacak erken genel seçimlerle ilgili, "Kırcaali bölgesinden Türkiye'ye göç etmiş vatandaşlarımızın Kurban Bayramı'nda buradaki evlerine gelip 5 Ekim'de gerçekleştirilecek seçimlerde oy kullanmalarını bekliyoruz" diye yorum yaptı.

***

Anadolu Üniversitesi - Açıköğretim Fakültesi ile Bulgaristan'da. Bulgaristan'da da 2013 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi soydaşlarımıza ve Türkçe bilen herkese eğitim fırsatı sunmaktadır. Bulgaristan'da 10 bölüm mevcuttur. Lisans programlarından İktisat, İşletme, Kamu yönetimi, Sosyoloji, Türk dili ve edebiyatı, ve Uluslararası ilişkiler; önlisans programlarından ise İlahiyat, Turizm ve Otel işletmeciliği, Dış ticaret ve Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümleri arasından tercih yapılabilir.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'ten Edirne Valisi Şahin'e Ziyaret. Edirne'de göreve başladığından bu yana yerli ve yabancı konuklar tarafından ziyaret edilen Vali Dursun Ali Şahin'i Bulgaristan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis makamında ziyaret etti. Vali Şahin ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e Edirne kitaplarından hediye etti.

***

Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekilleri Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'yu ziyaret etti. Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunun Türklerden oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri 5 Ekim'de gerçekleşecek erken genel seçim için Bulgaristan uyruklu vatandaşların yoğun şekilde yaşadığı Menderes'te temaslarda bulundu. Heyet, temasları kapsamında Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'yu da ziyaret etti.

***

Bulgaristan "Güney Akım"ı dondurdu. Ekonomi ve Enerji Bakanı Vasil Ştonov, Bulgaristan ulusal enerji şirketine gönderdiği mektupta anlaşmaların imzalanmasına yönündeki bütün prosedürler de dahil bütün çalışmaların durdurulmasını istedi. Bulgaristan hükümeti yalnız Avrupa Birliği mevzuatının taleplerinin yerine getirilmesi durumunda projeye ilişkin çalışmaların yeniden başlatılabileceğini duyurdu.

***

Pomak Dernekleri Federasyonu heyeti, Filibe Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Türkiye'de Pomak Dernekleri Federasyonu'na (PODEF) bağlı dernek temsilcilerinden oluşan bir heyet, Plovdiv (Filibe) Bölge Müftüsü Ersin Ahmet'i ziyaret etti. PODEF Başkanı Bayram Erat, Türkiye'nin 25 ilinde Pomak kimliğine sahip yaklaşık 2 milyon vatandaşın yaşadığını kaydetti.

***

Bulgaristan Merkez Bankası, nakit sıkıntısı için harekete geçti. BNB resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, 10, 20 ve 50 levalık toplam 60 milyon adet yeni kağıt paranın basılması için darphaneye sipariş verildi. Kararın gerekçe bölümünde, "Ülkede haziran ve temmuz döneminde bankalarda nakit para talepleri belirgin bir artış göstermiştir" ifadesine yer verildi.

***

Başkonsolos Şener Cebeci'nin Edirne ziyareti. İlk önce Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin'i makamında ziyaret eden Başkonsolos Cebeci, ardından Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm ve Trakya Bölge Gümrük Müdürü Müslüm Yalçın ile görüştü.

***

Bulgaristan'dan Bursa'ya dostluk teşekkürü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi ziyaret eden Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov ve Bursa'daki görevine yeni atanan Bulgaristan Bursa Konsolosu Evgeni Vasilev, Bursa'nın, Bulgaristan'a ve Balkan ülkelerine verdiği desteğin çok anlamlı olduğunu söyledi.

***

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesi Bulgaristan basınında geniş yer buldu. Bulgaristan'ın saygın medya kuruluşları da Davutoğlu'nun adaylığının onay olacağından kimsenin şüphesi olmadığını, Türkiye'nin başkanlık sistemine doğru giden yolun açıldığını bildirdi. Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) Davutoğlu'nun adaylığı ile ilgili haberinde, Türkiye'de Anayasa değişikliğinin yapılacağının kesinleştiğini savundu.

***

AFİS: Meclise 7 parti girecek. Seçimler bugün yapılırsa GERB oyların % 31,3'ünü alacak, BSP ise %22,7, üçüncü yerde HÖH % 10,1 alacak. AFİS kamuoyunu yoklama ajansının yaptığı araştırmaya göre, Bulgar siyasetçileri seçmenlere zor bir teste koyuyor. Ajans uzmanlarına göre, GERB partisinin zaferi tartışılmazdır, fakat mecliste 121 yeterli milletvekili oyu alması için yetmeyecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI