HAFTANIN ÖZETİ/19-27 Ocak 2014Pazartesi, 27 Ocak 2014

HAFTANIN ÖZETİ/19-27 Ocak 2014Sebahat NECİBYeni bir haftaya yeniliklerle başlıyoruz. Kırcaali'de bin 200 kişilik cami inşa edilecek. Kırcaali'de bin 200 kişi kapasiteli, müftülük, Kur'an kursu ve diğer sosyal donatılar bulunacak külliye özelliklerine sahip bir cami yapılacak. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, yaptığı açıklamada, kentte cami yapımı için 2006 yılından bu yana yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Kırcaali'ye yeni bir cami gerekiyor. Merkezdeki cami Cuma günleri ve Bayramlarda tıklım tıklım oluyor ve hatta Müslümanlar namazını dışarıda kılmak zorunda kalıyorlar. Yeni yapılacak olan cami tüm Kırcaalili Müslümanlara hayırlara vesile olmasını ve en yakın zamanda temellerin atılmasını dilerim.

***

Dünyaca ünlü sanatçı Prof. Dr. Mustafa Aslıer, Kırcaali'de sergi açtı. Kırcaali'nin Kobilyane (Maşkılı) köyünde 1926 yılında dünyaya gelen Türkiye'de özgün baskı konusunda önder Prof. Dr. Mustafa Aslıer bugün GRIG Sanat Galerisi'nde Barış adlı sergisini açtı.

Dile kolay tam 75 yıl sonra Barış adlı sergisini açmak üzere tekrar memleketine geliyor. Resimlerinde Bulgaristan'da ve Türkiye'de yaşayan insanların birbirinden hiçbir farkı olmadığı görülmekte. Bu tür kültürel etkinlikler her zaman Kırcaali'de büyük ilgi görmüştür. İnşallah böyle etkinliklerin hızı kesilmez ve devamı gelir.

***

Başmüftü Hacı, Başsavcısı Tsatsarov'a saldırılarla ilgili rapor sundu. Başsavcılıkta gerçekleşen görüşmede Başmüftü Hacı, Başsavcı Tsatsarov'a, son dönemde Müslümanlara ait dini mekanlara yönelik saldırılarla ilgili ayrıntılı bir rapor sunarak kaygılarını dile getirdi.

Giderek dozunu aşan bu tür saldırıların artık bir son bulmasını umuyor, yetkililerin bu duruma bir çözüm yolu bulmasını arz ediyorum.

***

Müslümanlar, mültecilere bağışta bulundu. Suriyeli mültecilere Kirkovo'nun Sredsko (Ortacı) köyü sakinleri tarafından sağlanan kurban eti ve ekmek verildi. Ayrıca mültecilere Kırcaali Müftüsü ve Starovo (Koca Ömer) köyü muhtarının aracılığıyla Almanya'dan hayırsever insanların bağış ettiği yeni giysi, ayakkabı, elektrikli ev aletleri ve temizlik ürünleri teslim edildi.

İnsanların birbirine yardım eli uzatıldığı kadar güzel bir şey var mı bu dünyada? Keşke herkes bunun farkında olabilse...

***

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bulgaristan Başmüftülüğünü ziyaret etti. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı'yı makamında ziyaret etti. Görüşmede T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve Başmüftü Vekili Vedat Ahmet de yer aldılar.

Sayın Bakanımıza hoş geldiniz der, ülkemize yaptığı ziyaretlerinden dolayı büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

***

Üçüncü sınıflar için Türkçe yardımcı ders kitapları Kırcaali'ye ulaştı. Kırcaali ilinde bulunan okullara dağıtılmak üzere yeni basılan 3. sınıflar için Türkçe yardımcı ders kitapları ve Türkçe çalışma defterleri Kırcaali'ye ulaştı.

Eğitim çok önemlidir, hele ki bir azınlığın eğitimli olması daha çok. Eğer bir ülkede azınlıktan bir genç isen, o zaman eğitimin için kat kat daha çok çalışman gerek. Önce kendi ana dilini o kadar iyi bilmelisin ki, ülkenin resmi dilinde eğitimini sağlaman daha kolaylaşsın. Eğitime ana dilinde başlanırsa, okulda başarılı olmamız daha mümkündür ve diğer dilleri de daha iyi öğrenmemiz buna bağlıdır. Bu yüzden ebeveynler çocuklarının ana dilinde eğitim almaları için daha aktif olmalıdırlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI