HAFTANIN ÖZETİ/22-29 Aralık 2014Pazartesi, 29 Aralık 2014

HAFTANIN ÖZETİ/22-29 Aralık 2014 Sebahat NECİBBulgarlaştırma sürecine karşı yapılan direnişin 30.yılı anıldı. Yüzlerce soydaş Ardino /Eğridere/ ilçesinin Gorno Prahovo /Tosçalı/ ve Başevo /Hallar/ köylerinde Bulgarlaştırma Sürecine karşı yapılan ilk ayaklanmaların 30.yıldönümü münasebetiyle anma etkinlikleri düzenlendi.

***

GERB hükümeti, HÖH partisinden de destek bekleyecek. Koalisyon Konularından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Rumyana Bıçvarova'nın BTV'ye yaptığı açıklamasından iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin gelecekte üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden destek beklediği anlaşıldı. Bıçvarova, hükümeti destekleyen bazı partilerin desteğini geri çekmesi halinde erken genel seçime gidilmeyeceğini izah etti.

***

BAL-GÖÇ'te Özkan güven tazeledi. Özkan, soydaşların sorunlarına daha etkili çözüm geliştirmek için " Artık BAL-GÖÇ olarak milletvekillerimizi, temsilcilerimizi bizler belirleyeceğiz. Sadece dosya taşıyan ve sorunları dosyadan okuyan temsilci göndermeyeceğiz" diye konuştu.

***

Mleçino meydanında ilk direnişin 30.yılı anıldı. Bu yıl da 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimin başlattığı Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk büyük direniş yürüyüşün yapıldığı Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) meydanında anma töreni gerçekleştirildi. Törende Kırcaali ili ilçe belediye ve Meclis başkanları, Meclis üyeleri, parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce vatandaş hazır bulundular.

***

Bal-Türk'ün "Girişimcilik Kursu Bulgaristan" projesi başladı. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü ve 33 kişinin katıldığı "Girişimcilik Kursu 2014: Bulgaristan" projesi başladı.

***

Minik şehit Türkan, Edirne'de anıldı. Bulgaristan'da, zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah, Edirne'de anıldı. Bulgaristan'da, dinleri, dilleri, bayrakları, isimleri nedeniyle hunharca katledilen bütün şehitleri de andığını dile getiren Gürkan, gazilere uzun ömürler diledi.

***

Bulgaristan Türkleri şehitlerini andı. Binlerce Bulgaristan Türk'ü, 30 yıl önce Bulgarlaştırma sürecini protesto esnasında kurşuna dizilen 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen anma töreninde bir araya geldi. Anma töreninde resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, HÖH Gençlik Kolları Başkanı ve AP Milletvekili İlhan Küçük, Meclis Başkan Yardımcısı Aliosman İmamov, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, Bursa Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı ve Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı ve Balkan Göçmenleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr.Yüksel Özkan, Yunanistan Batı Trakya Milletvekili Ayhan Karayusuf hazır bulundular.

***

Mestanlı'da Asimilasyon şehitleri anıldı. Bu yıl da Momçilgrad'da (Mestanlı) düzenlenen anma töreninde 30 yıl önce 27 Aralık tarihinde soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenler anıldı. 26 ve 27 Aralık 1984 tarihlerinde yöre halkı, Kırcaali'nin Momçilgrad kasabasında büyük protesto yürüyüşü düzenledi. Tüm konuşmacılar asimilasyon şehitleri ve gazileri rahmetle ve saygıyla anarak şükran ve minnetlerini sundular, törene katılan herkesin gelecek yeni 2015 yılını kutladılar. Momçilgrad'dan önce Raven ve Gruevo köylerinde de şehit düşen soydaşlarımız için kısa anma törenleri yapıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI