HAFTANIN ÖZETİ/26 Ağustos - 01 Eylül 2014Pazar, 31 Ağustos 2014

HAFTANIN ÖZETİ/26 Ağustos – 01 Eylül 2014 Sebahat NECİBHÖH heyeti Izmir'i ziyaret etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekillerinden bir heyet İzmir Bal-Göç Derneği'nin daveti üzerine 16 Ağustos 2014 tarihinde İzmir'i ziyaret etti. İlk önce Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla'yı ziyaret eden vekiller, İzmir'de yaşayan Bulgaristan göçmenleriyle buluştular.

---

Yurtdışında 400 sandık kurulacak. Yabancı ülkelerdeki seçim yeri kurma koşullarının o ülkenin mevzuatına bağlı olduğunu belirten Vılçev, şu ana kadar İtalya, İspanya, Ukrayna'dan ve Bulgar askeri personelinin bulunduğu Afganistan'dan olumlu yanıt aldıklarını kaydetti. Vılçev, çok sayıda Bulgaristan vatandaşının yaşadığı İngiltere, Yunanistan, Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye'nin alacağı kararı beklediklerini söyledi.

---

Bulgaristan'da camilere saldırı. Bulgaristan'da cami, mescit ve müftülük binası gibi yerlere saldırılar özellikle son yıllarda artarken, saldırıların sayısı 250'yi buldu ancak tek bir saldırgan bile yakalanamadı. Nüfusu 7,3 milyon olan Bulgaristan'da 1,5 milyon Müslüman yaşıyor. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Genel Sekreteri Ahmet Aptullov'un verdiği bilgiye göre, ülkede 2012 yılında cami ve müftülüklere karşı toplam 12 saldırı düzenlendi. Komünist rejimin yıkılmasından bu yana ülke genelinde son 25 yılda bu tür çirkin eylemlerin sayısı 250'ye vardı.

---

Bulgaristan Savunma Bakanlığının hazırladığı raporda, Rusya'nın ülke güvenliği için tehdit oluşturduğu belirtildi. Rusya'nın eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki etkisini artırma girişimlerine ve bu bağlamda Ukrayna krizine işaret edilen raporda, "Rusya Federasyonu'nun özellikleri ve devlet yapısı göz önünde bulundurulduğunda bu gelişmeler Bulgaristan ve NATO için ciddi tehdit oluşturuyor" ifadesi kullanıldı.

---

Balkan Ressamlarının Fırçasından Dört Mevsim Edirne Yaz Buluşması. Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği Başkanı Salih Şenol ve beraberindeki Arnavutluk'tan Zaim Elezi ile Fatnis Carkanji; Bosna Hersek'ten Dzevdet Nikocevic; Azerbaycan'dan Nevai Metin; Bulgaristan'dan Kanber Kamber ile Celal Savaş; Sırbistan'dan İlda Kurbasevic, Azra HAzragic ile Nizama Brun; Kosova'dan Ethem Baymak; Yunanistan'dan Sedat İlyas; Romanya'dan Hoce Suzan Nermin; Sancak'tan Mehmet Suljevic, Eldin Suljevic ile Kerim Suljevic; Karadağ'dan Luka Soksimovic, Mariz Vemic, Mia Pejovic ile Makro Kosovic; Türkiye'den Ayhan Çetin, Aşkın Sulku, Elif Erden, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı ziyaret ettiler.

---

Balkanlardan Anlamlı Ziyaret. Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, Bulgaristan Hürriyet ve Şeref Partisi Kurucu Başkanı Eski Milletvekili Kasım Dal ve Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Dr. Kenan Hasip, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül'e tebrik ziyaretinde bulundu.

---

Kırcaali ilinde 15 000 seçmenin ikamet adresi hatalı. Demokrasi tarihinde bu sayıda hatalı adresin olması görülmemiş birşey. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü (GRAO) Kırcaali Şubesine göre bu seçmenler daimi ikamet adresi dilekçesi vermeyen vatandaşlardır. Muhtemelen Kırcaali ilinde ikamet kaydını yaptırmamış, başka ülkelere göç etmiş, 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar veya onların çocukları söz konusudur.

---

Sofya Bölge Müftülüğü, Edirne'de eğitim ve kültür programı düzenledi. Programa başlıca Sofya, Samokov ve İhtiman şehirlerinden olmak üzere 50 civarında bayan katıldı. Edirne'de kaldığı süre içerisinde grubun şehirde bulunan bir sürü tarihi ve kültürel mekanları ve müzeleri görme imkanı buldu.

---

Cumhurbaşkanı Rosen Plevniyev: "İlişkilerimiz güçleniyor, gelişiyor ve derinleşiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevniyev, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde son yıllarda artan ivmeye vurgu yaparak "İlişkilerimiz güçleniyor, gelişiyor ve derinleşiyor. Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı döneminde de bu ivmenin devam edeceğine inanıyorum" dedi.

---

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin Bulgaristan irtibat bürosu açıldı.Filibe'nin Jelezarska sokağında bulunan merkezin açılışı Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ve üniversitenin öğretim görevlileri tarafından yapıldı.

---

Bulgaristan'da seçimler öncesinde milliyetçi söylemler arttı. Vatansever Cephesi Koalisyonu'nun Eş Başkanı ve koalisyonun iki ana partisinden biri olan İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO) Genel Başkanı Vladimir Karakaçanov, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip Bulgaristan göçmenlerinin oy kullanmasını değerlendirirken, Türkiye'de daimi ikamet eden ve Türkiye'deki seçimlerde oy kullanan kişilerin "Bulgaristan'ın geleceğini belirlememesi gerektiği" söyledi.

---

Bulgaristan'daki kraliyet ailesi mülkleri devlete iade ediliyor. Sofya İl Mahkemesi, Bulgaristan'ın eski kralı ve eski başbakanı Simeon Sakskoburgotski ve kız kardeşi Maria-Luiza Hrobok'un el koydukları Sarıgöl Malikahanesi'ni, devlete iade etmelerine karar verdi. Mahkeme, aynı davada, kraliyet ailesinin aldığı "Tzarska Bistritza" adlı bir başka köşkün devlete iade edilmesini de karara bağladı.

---

Belene Gazilerinden Çorlu'ya Ziyaret. Bulgaristan'da totaliter rejim tarafından 1985-1989 yılları arasında Türk ve Müslüman azınlık üzerinde uygulanan asimilasyon politikasına karşı mücadele eden ve sonrasında Belene Kampı'na gönderilen 50 gazi, kendisi de Belene gazisi olan HÖH Milletvekili Ahmet Hüseyin'in yönetiminde Türkiye gezisine çıktı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI