HAFTANIN ÖZETİ/26 Kasım-03 Aralık 2013Salı, 03 Aralık 2013

HAFTANIN ÖZETİ/26 Kasım-03 Aralık 2013Sebahat NECİBBu haftaya geçen hafta olduğu gibi yine bir protesto haberiyle başladık. Doğu Rodoplar'dan tütün üreticileri geciktirilen tütün alım kampanyasından dolayı protesto eylemlerine hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Bulgaristan'da Türk halkı eskisi kadar olmasa da geçimini tütün üretiminden sağlıyor. Bu durum tütünün küflenmesine ve kalitenin kötüleşmesine neden oluyor ve firmalar amaçlarına ulaşıyor, böylece tütünü daha ucuza alma fırsatı doğuyor.

***

Meatsa Oteli, resmi olarak hizmete açıldı. Meatsa Otel'i, 14 oda ve 4 daireye sahip. Her biri dünyada bir başkent adını taşımaktadır. İç dekorasyon o başkentin özelliklerine uygun yapılmıştır.

Turistlerin hangi odayı seçecekleri merak konusu ama İstanbul odasında uyumak bir başka olacaktır.

***

Kırcaali'de Silahlı Banka Soygunu. Bankaya gelen, sayısı ve kimlikleri henüz tespit edilemeyen şahısların silah zoruyla bankadan yaklaşık 30 bin levayı gasp ettiği bildirildi.

Bu tür olayların Kırcaali'de de yaşanması yerli halkı çok tedirgin etti. Kırcaalililer bu tür olaylara alışık olmadığından bu olay büyük yankı yarattı.

***

Balkan Savaşı'nda Sütkesiği bölgesinden şehit olanların anısına anıt taşı dikildi.

Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür eder, diğer şehitlerimizin de adlarını bulup onların anısına da anıt taşı dikilmesini temenni ederiz.

***

Türkçe, dünya dili olma yolunda. Dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Türkçenin kullanımı ve etkinliği gün geçtikçe artıyor. Dünyanın dört bir yanında Türkçeye ilgi artarken, özel okul ve kurslar haricinde, ortaöğretim düzeyinde 80'in üzerinde, yükseköğrenim düzeyinde ise 60'ın üzerinde ülkede Türkçe dersleri veriliyor.

Dünyada durum bu iken, Bulgaristan'da Türkçe hala zorunlu ders olarak okutulmamaktadır.

***

Anayasa Mahkemesi, seçim iptali talebini reddetti. Merkez Seçim Komisyonu'nda parlamentoda milletvekili bulunan partilerden çok sayıda temsilcinin ve gözlemcinin bulunduğunu, bu nedenle de iptal talebinin dayanaksız olduğu yönünde karar aldı.

Ne diyelim, adalet her zaman yerini bulur.

***

Sofya'da düzenlenen kermeste Türk standına büyük ilgi. Bulgaristan Uluslararası Kadınlar Kulübü'nün (IWC) himayesinde Sofya'da düzenlenen yılbaşı kermesinde Türkiye standı gördüğü büyük ilgiyle hasılat rekoru kırdı. Kermesin yerli ve yabancı konukları, Türk mutfağının seçkin yemeklerinin yanı sıra tekstil, seramik, cam ürünleri, sabunlar ve tatlılara büyük ilgi gösterdi.

İki yıl arka arkaya kermeste olma fırsatını buldum ve içeri girdiğimde Türk standını kolay bulmama oradaki standa olan büyük ilgi nedeniyle oluşan kalabalık yardımcı oldu. Türk standını kolaylıkla bulmak isteyenler kalabalığa doğru yönlenebilir.

***

Türkiye Medya Eğitimi Programı (TÜMEP) Başladı. Farklı coğrafyaların farklı ihtiyaçlarına hitap edebilecek bir eğitim ve tanıtım programı olarak tasarlanmış olan Türkiye Medya Eğitimi Programının (TÜMEP) ilk dönemi 2 Aralık 2013 ile 13 Aralık 2013 tarihleri arasında 7 farklı Balkan ülkesinden 16 genç medya mensubunun katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

Bu tür eğitim programlarının katılımcılara çok yararlı olacağına inanıyor ve böyle organizasyonların devamını diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI