HAFTANIN ÖZETİ/30 Mart-6 Nisan 2015



Pazartesi, 06 Nisan 2015

HAFTANIN ÖZETİ/30 Mart-6 Nisan 2015Sebahat NECİBAP Milletvekili İlhan Küçük, Loveç'te AB Bilgi Merkezi açtı. Hak ve Özgürlükler Hareketi Gençlik Kolları Başkanı olan ve aynı zamanda Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, cumartesi günü Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) şehrinde AB Bilgi Merkezi'nin açılışını yaptı. Bu merkez, Avrupa Birliği'nin yürüttüğü politikalarla ilgili güncel bilgiler almak isteyen tüm Loveç toplumunun yararına faaliyet gerçekleştirecek. Ayrıca merkezde sivil toplum örgütlerinin gerçekleştirdiği projelere ilişkin hizmetler verilecek.

***

Başkan Altepe'ye Bulgaristan'dan fahri hemşerilik. Veliko Tarnovo eyalet meclisinin oybirliğiyle aldığı kararla, Bursa ile Veliko Tarnovo arasındaki kültürel miras ve karşılıklı iş birliği görüşmeleri hız kazandı. Bulgaristan Krallığının kurulduğu Veliko Tarnovo eyaleti ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında başlayan kardeşlik görüşmeleri mutlu sonla noktalandı.

***

"Radikal İslam" operasyonunda 7 kişi gözaltına alındı. Plovdiv (Filibe), Pazarcık ve Asenovgrad (Stanimaka) şehirlerinin Roman Mahallelerinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü övdükleri iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı. Bu sabah erken saatlerde yapılan operasyonun Devlet Milli Güvenlik Kurumu (DANS) tarafından Pazarcık İl Savcılığı emriyle yapıldı.

***

Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski: "Almanlar, yatırımlarını Bulgaristan'a yönlendiriyorlar". Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, ikinci bir Biznes-İnkübatör'ün açılışını yapmak için ilk olarak Kırcaali'yi ziyaret etti. Açılış töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan, "Kırcaali, Teklas fabrikaları sayesinde Bulgaristan'da otomotiv endüstrisinin merkezlerinden biridir. Bulgar sanayisinin geleceği araba parçası üretimidir" diye belirterek, ülkede sanayi bölgelerinin giderek daha da güncellik kazanarak, yabancı yatırımcıları cezbedeceklerini kaydetti.

***

Başmüftü Mustafa Hacı Aliş, "Bulgaristan'da yaşayan Müslümanların Türkiye ile sıkı bağları var" dedi. Bulgaristan'ın birçok bölgesinde vefat eden Müslümanların selasının Türkiye'nin değişik yerlerinde de verildiğini ifade eden Aliş, Türkiye'ye Bulgaristan'da yaşayan Müslüman halkın sorunlarını çözme çalışmalarına verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

***

Bulgaristan-Türkiye sınırında, Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda düzenlenen operasyonda sigara kaçakçılığı yapan 13'ü gümrük görevlisi ve sınır polisi olmak üzere 26 kişi gözaltına alındı. Filibe ve Haskovo (Hasköy) bölge savcılıklarının gözetiminde yürütülen operasyonda, kontrol edilmeden ülkeye giriş yapan iki tırda yaklaşık 8 milyon avro değerinde kaçak sigara da ele geçirildi.

***

Sipey köyünde heyelan mağdurları protestoya hazırlanıyor. Toprak kaymalarının önüne geçilmesi için devlet kurumlarının acil olarak kaynak sağlaması çağrısı yapan Belediye Başkanı, şu anda sadece Sipey köyü için 9 milyon levalık kaynak gerektiğini paylaştı. Sipey köyündeki heyelan mağdurlarından 64 yaşındaki Hafize Ali, devlet yardım etmezse, kesin olarak protestolar düzenlemeye kararlı olduklarını belirtti. Köydeşleriyle Bakanlar Kurulu binası önünde gösteri veya Haskovo (Hasköy) yolunu kapatmaya hazır olduklarını ifade etti.

***

Dini Cemaatler Ulusal Konseyi de Simeonov'un ezan ile ilgili nefret söylemlerini kınadı. Bulgaristan'da Dini Cemaatler Ulusal Konseyi'nin (NSROB), Başmüftülüğün Vatanseverlik Cephesi Eşbaşkanı Valeri Simeonov'un 25 Mart 2015 tarihinde Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında kullandığı ezan ile ilgili söylemleri hakkında deklarasyonunu desteklediği bildirildi. NSROB üyeleri deklarasyonda şu ifadelere yer veriliyorlar: "Bizler toplumsal ve siyasi hayatta kullanılan her türlü nefret söylemlerine karşıyız" dedi.

***

Sofya'da vakıf mallarının Başmüftülüğe iadesine karşı protesto. Sofya'da Yargıtay önünde toplanan Köstendil ve Karlovo (Karlıova) şehirlerinden 100'den fazla kişi Başmüftülüğün Ahmet Bey Camii, Fatih Mehmet Camii ve daha onlarca başka vakıf malının iade edilmesi için açtığı davalara karşı protesto gösterisi yaptılar. Sofya İstinaf Mahkemesi'nin Başmüftülüğün meşruluğuna itiraz eden ve kendini vakıfların halefi gören eski Başmüfü Nedim Gencev'in kurduğu Hanefi ve Sünni Diyanet'inin yürüttüğü davanın oturumu vesilesiyle düzenlendi.

***

Milletvekilleri, Sipey'de heyelan mağdurlarıyla görüştü. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet, Mustafa Ahmet, Saliha Emin beraberlerinde Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve İnşaattan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Muharrem ile birlikte son aylarda yaşanan heyelanlarda büyük hasar gören Sipey (Durhanlar) köyünü ziyaret ettiler. Milletvekilleri heyelan mağdurlarıyla görüşüp dertlerini dinlediler.

***

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova: "Türkiye ile kara sınırımızdaki tel örgü engeli yıl sonuna dek hazır olacak". Bıçvarova, Bulgaristan-Türkiye sınırındaki Hamzabeyli'nin karşısındaki Lesovo Gümrük Kapısı'nı ziyaret ederek iki ülke arasındaki kara sınırına çekilen tel örgü engeline ilişkin çalışmaları denetledi. Bakan Bıçvarova, 30 kilometrelik bölümü çekilen tel örgünün 130 kilometrelik kalan kısmını inşa edecek Burgaz, Yambol, Haskovo (Hasköy) valileri ve Sınır Polis Müdürü Milen Penev ile toplantı yaptı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI