HANGİSİ ETNİK PARTİ?Pazartesi, 09 Kasım 2009

HANGİSİ ETNİK PARTİ?Durmuş ARDA Çağdaş ve medeni ülkelerde etnik, ırk ve din kökenine dayanan partilerin kurulması yasaktır.
Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olduğuna göre, bu ülkede de yasaktır.
Bulgaristan Anayasasının 11. maddesinin 4. bendine göre,"Etnik, ırk veya din kökenine dayanan partiler kurulamaz, şiddet zoruyla devlet idaresini ele geçirmeyi amaçlayan partiler de kurulamaz."
Bulgaristan'da Bulgar Sosyalist Partisi, Bulgar Hıristiyan Koalisyonu, Bulgar Komünist Partisi, Bulgar Patriyotlar Birliği, Bulgar Yeni Koalisyonu, Hıristiyan Demokrat Parti vs gibi partilerin içinde etnik ve dini kökeni çağrıştıran "Bulgar" veya "Hıristiyan" sözcükleri geçmesine rağmen, resmi olarak tescil edilmelerinde her nedense bir sakınca görülmemiştir.
Şimdi birileri çıkıp, "Bulgar falanca partisi derken, Bulgaristan falanca partisi anlaşılmalı" diyebilir. Ben öyle anlamıyorum... Ya siz?
Ayrıca VMRO de vardır... Aynı kuruluşun tüzüğünde bilinen yasal nedenden dolayı, - Şark(Doğu) kurnazlığı yapılarak - bunun açılımı yapılmamış olsa da, bu kuruluşun açılımını Bulgaristan'da çocuklar dahi bilir: İç Makedon Devrim Organizasyonu.
Ancak birkaç sene önce Menderes Kungün liderliğinde kurulan Ulusal Türk Birliği ve birkaç ay önce Eskicuma'nın bir köyünde, Üzeyir ve Ali Üzeyir kardeşler liderliğinde kurulan Müslüman Demokrat Birliği etnik ve din kökenine dayandığı gerekçesiyle resmi makamlarca tescil edilmemiştir.
Bir kural konduysa, bu kural bütün etnik gruplar için de geçerli değil midir?
Sizce bu, bir futbol maçının başlamasından sonra, futbol kurallarını değiştirmeye veya hiçe saymaya benzemiyor mu?
Bulgaristan'da daha önce kurulmuş ve kendi partilerinin kuruluşlarında da hukuki boşluklar bulunmasına rağmen, aynı partilerin bazı mensupları, "Bulgaristan'da işler bizden sorulur" edasıyla bu Ulusal Türk Birliği ve Müslüman Demokrat Birliği gibi oluşumlara karşı çıkmaları ise, Türkiye'de sağcıların ve solcuların fıkra gibi anlattıkları şu Nevzat Tandoğan olayını hatırlattı:
Ankara'da 2. dünya savaşı döneminde, Naziler ilerlerken komünistler, Kızılordu ilerlerken ise milliyetçiler tutuklanarak cezaevine konulmuştur.
Dönemin Ankara valisi Nevzat Tandoğan, cezaevini teftişe gider ve tutuklulara şöyle seslenir:
"Ulan... Sizin milliyetçilikle, komünizmle ne işiniz var? Siz siyasetten ne anlarsınız? Milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gitmek..."
17 yıl Ankara valiliği görevinde bulunan Tandoğan, devletle kendisini o kadar özdeşleştirmiştir ki, 1946 yılında bir cinayet davasında mahkemeye ifade vermeye çağrıldığı için, bunu içine sindiremeyerek intihar etmiştir.
2000'li yıllarda, Bulgaristan'da hâlâ, devlet bizden sorulur edasıyla dolaşan Tandoğanların olması şaşırtıcı değil midir?
Ulusal Türk Birliği'nin bir dernek olarak mı, yoksa bir siyasi parti olarak mı tescil ettirilmek istendiği belli olmadığına göre... Müslüman Demokrat Birliği gibi oluşumun ise, bir köyde kurulması, Bulgaristan siyasetine ne gibi etkileri olabilir?
Yoksa bu gibi oluşumlarla, birileri, Bulgaristan adalet sistemini mi sınamak istiyor?
Tabi bütün haklar, etnik veya dini kökene dayalı oluşumlar kurarak değil, vatandaşlık esas alınarak aranmalı.
Fakat...
Bulgar Sosyalist Partisi varsa, Türk Sosyalist Partisi veya Roman Sosyalist Partisi niye olmasın?
Bulgar Ulusal Birliği varsa, Türk Ulusal Birliği veya Roman Ulusal Birliği neden olmasın?
Hıristiyan Demokrat Birliği varsa, Müslüman Demokrat Birliği neden olmasın?
VMRO varsa, VBRO, VTRO, VRRO neden olmasın?
Bulgaristan'da Anayasasının 11. maddesinin 4. bendine sadece Hak ve Özgürlükler Hareketi [HÖH(DPS)]sadık kalmış gibi... Çünkü seçilmiş 38 HÖH Milletvekili listesinde Türk, Pomak, Roman dışında, etnik kökeni Bulgar olan 10 Milletvekili vardır.
Diğer partilerin seçilmiş Milletvekili listelerine bakıldığında, sadece iktidardaki GERB partisinin listesinde, - Bulgar etnik grubunun dışında - Vecdi Raşidov adı göze çarpmaktadır. Onun da 80'li senelerde, bir kısım "entelektüel" tarafından yayınlanan "Biz Bulgarız" Deklarasyonunda, - o zamanki adıyla - Vejdyu Radişev'in imzasının da bulunduğu söylentilerinin olduğuna göre...
Bulgaristan'da HÖH olmasa, nüfusun neredeyse % 15-20 ‘sini oluşturan Türklere siyaset yapma hakkı tanınmayacak.
Beğenelim veya beğenmeyelim HÖH, Bulgaristan'da şu an etnik kökene dayalı siyaset yapmayan tek parti gibi. Her ne kadar Bulgaristan'da yaşayan Türk topluluğunun çoğunun oylarıyla desteklense de, HÖH, bir etnik Türk uç partisi değildir. HÖH, azınlık sorunlarından ziyade, genel Bulgaristan sorunlarıyla daha çok ilgilenmektedir. Bulgaristan'ın NATO ve Avrupa Birliği üyelikleri aşamasında, HÖH'ün yakın geçmişteki katkıları her nedense unutulmaktadır. HÖH, Avrupa standartlarında siyaset yapan ve ciddi ciddi Bulgaristan'da iktidara oynayan başarılı bir merkez partisidir. Bunu her seçimde oylarını ve Milletvekili sayısını arttırarak kanıtlamıştır.
Ancak birileri, Bulgaristan'da yaşayan etnik Bulgarları birinci sınıf, diğer etnik grupları ise hâlâ ikinci sınıf vatandaş olarak gördükleri için, bunları görmezlikten gelerek, HÖH'ü siyasi uçlara itmeye çalışıyorlar.
Avrupa değerleri sayesinde kurulan, devlet çarkını kendi iç dinamikleri ile çevirmekten yoksun, Avrupa'ya muhtaç olan, Avrupa sayesinde ayakta duran bir Bulgaristan varken... Aynı Bulgaristan'da Avrupa değerlerini hiçe sayan birilerinin olması çok garip ve çok şaşırtıcı değil midir?
Bulgaristan'da şu an bir gerçek var:
Bulgaristan Parlamentosundaki bazı Milletvekilleri, etnik Bulgarların dışındaki Bulgaristan vatandaşlarının, - özellikle Türklerin - çeşitli Şark kurnazlıkları ile seçme ve seçilme haklarını gasp etme çabasındalar.
Bulgaristan'daki bu Şark kurnazlıklarına, Brüksel nasıl tepkiler verecek; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nasıl kararlar alacak; ömrümüz yeterse hep birlikte göreceğiz.
Sahi...
Sizce, Bulgaristan'daki partilerin hangisi etnik kökene dayalı?
Milletvekillerinin tek bir etnik kökenden oluşan partiler mi, yoksa her bir etnik kökenden Milletvekilleri bulunan parti mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI