Hasan Azis yeniden HÖH Amiral Gemisi başına geçtiCuma, 04 Kasım 2011

Hasan Azis yeniden HÖH Amiral Gemisi başına geçtiİsmail KÖSEÖMERKültür evi salonunda yeni seçilen meclis üyeleri ve köy muhtarları ant içme törensel oturumunda ardı ardına üçüncü kez Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) adayı olarak belediye başkanı seçilen Hasan Azis mazbatasını aldıktan sonra resmi görevine başladı. Hareketin kalesi olarak adlandırılan Kırcaali Bulgaristan sınırları içerisinde Türklerin en yoğun olarak yaşadığı ildir. Partinin ilk kuruluşundan sonra Türk, Müslüman ve azınlıkların hakları ve özgürlükleri bu partiyle özdeş oldular. O günden beri partisine sahip çıkan seçmenler 20 yıl içerisinde sadece 1999 yılında aşkına ihanet ettiler ve kalenin içten düşmesine sebep oldular. Burada parti yönetiminin suçu da büyüktü! O dönemde Momçilgrat (Mestanlı) ve Kirkovo (Kızılağaç) da aynı talihi paylaştı. Durumdan ders çıkaran merkez yönetim, 89 Zorunlu göç ve sınır dışı etmeler sonucu kaybedilen aydın kesimin ve orta sınıfın %93lük boşluğu kapatmak için 90'lı yılların başında bizzat Dr. Ahmet DOĞAN'IN başlattığı projeyi devreye soktu ve kazançlı çıktı. İşte bu yeni beyin gücü takımında yetişen Hasan Azis 3. kez Hareketin tek amiral gemisinin dümenini, ancak ve ancak egemen kılma hakkına sahip halkın görevlendirmesiyle eline aldı ve yeni ufuklara doğru yelken açtı.

Yeni seçilen belediye meclisi başkanı Niyazi Şakir tarafından Balkanların Hoşgörü Başkenti Kırcaali'nin eski - yeni belediye başkanı Hasan Azis'e belediyenin sembolik anahtarı teslim edildi. Törensel salondan belediye binasına geçen başkan, burada kapıda karşılandı ve seçim kampanyası başlamadan önce kilitlenip mühürlenen oda yeniden açıldı. Sahibinin olmayışı pencerelerin tozlanmasına sebep olmuştu!

Burada Türk mutfağının demirbaş konumunda olan ve lezzetiyle tüm dünyada ün salmış ev yapımı börek pidesi (su böreği) ve sarma (yaprak sarma) başkanı tebrik etmeye gelen kurmay, yakın çalışma arkadaşları ve misafirlere ikram edildi. Çalışanlar da başkana "tatlı yiyelim, tatlı konuşalım ve tatlı çalışalım" dercesine yaş pasta ikram ettiler. Pastalar yenildi, tatlı kahve içildi ve zaman geldi...

BAŞKAN İDARE MAHKEMENİN YOLUNU TUTTU!

İl genelinde yedi belediyenin de yeniden HÖH tarafından kazanılması, Başbakan Borisov'a 3 belediyede ikinci tur sözü veren iktidarın bölge koordinatörü ve milletvekili Tsveta Karayançev'anın uykusunu kaçırdı ve Kırcaali'deki seçim sonuçları idari mahkemede itiraz edildi. Allah! Allah! Dercesine, "yeni seçim yasası çıkardık ve "seçim turizmine son verdik!" İçişleri bakanın yardımıyla vergisini ödeyen ve Kırcaali'de yaşayan binlerce seçmeni listeden çıkarttık. Bütün devletin olanaklarını kullandık ve bunlar bizi yine yendi. Hayır, olamaz! Buna izin veremem... Başka yolu da olmalı" mantığını arkasına alan Karayançeva idari mahkemede Başkan Hasan Azis ve mahkeme başkanıyla beraber birere birer oy pusulası sayıyor. Toplam 131 seçim sandığından gelen sonuçlar ak çuvallarda tutuluyor ve şimdiye dek 15 çuvalın içeriği yeniden sayıldı. Devlette var olan tüm kurumların 170'ten fazla yoklamalarına maruz kalan, suçlu imajı yaratma girişimiyle mahkemeye çıkarılan Hasan Azis, kendisini cezalandırıyoruz diye Avrupa fonlarınca yapılmış ve birinci dereceden öneme sahip sayısız sosyal ve altyapı projeleri durdurulan Kırcaali cezalandırıldı. Bir bayanın kaprisleri, bazen de iki bayanın kaprislerinden dolayı tam verimli, faydalı, yeni hizmet verme uygulamasını huzur içinde gerçekleştiremeyen Kırcaali üzerindeki kara bulutları aşmak üzere.

Suni yaratılan iç muhalefete zaten değinmeyeceğim. 1999'da Rumen Dimitrov'un nasıl kapının kilitlerini kırarak belediye başkanıodasına girdiğini ve kendi kalemizde, kendi evimizde bize gövde gösterisi yaptığını asla unutamayacağım. Bu yakın tarihimizi unutanları hatıralarını tazelemeye davet ediyorum!

Şunu da unutmayayım, Kırcaali HÖH'ün kalesidir ve kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Halk buna son seçimde "Bu da böyle biline!" mesajını verdi. Tabi yine tek efendi ve tek egemen olan halk bunu istediği müddetçe...

YAZARIN DİĞER YAZILARI